https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Zhukova Akbük - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Zhukova Akbük

Zhukova Akbük

12/17/2021 10:15:00

Zhukova Akbük

Başlıkta özellikle Gökova’dan bahsetmemizin sebebi, Aydın’ın Didim ilçesinde genellikle Akbük ile karıştırılmasıdır. Yazımızın konusu olan Akbük, Gökova Körfezi’nin kuzey kıyısında yer alan Muğla ili Milas ilçesinde bulunan bir tatil beldesidir. Tam olarak konumu, Ören ile Akyaka arasındaki sahil yolunun kabaca ortasındadır.

AKBÜK nedir?

Akbük pek kimsenin bilmediği bir yer, oraya gitmeye üşeniyorlar ve tekrar tekrar gidiyorlar. Akbük’ü tüm yönleriyle konuşacağız ve aklınızdaki soru işaretlerinin cevaplarını bir yazıda vereceğiz. Akbük, Gökova Körfezi’nin kuzey tarafında suya doğru küçük bir yarımada oluşturan bir tepeden oluşmaktadır. Genel olarak koydan gelen hakim rüzgarları sırt üstü tepelere alarak sakin bir koya dönüşüyor.

Yaz aylarında günübirlik ziyaretlerin artmasıyla kalabalıklaşan koy, pandemi nedeniyle ilaçlama yapılmadığı için son iki yılda inanılmaz bir sinek akınına uğradı. Yörede dere çevresindeki sazlıklara çekilen sinekler sıcak günlerde çok can yakabilir. Denizi mükemmel olsa da gece sineklerin üzerinize saldırmasını istemiyorsanız dikkatli gitmelisiniz.

AKBK’da ne iş yapıyorsun?

Körfez bölgesi

Akbük, huzur arayanların en fazla 3-4 gün kalabilecekleri bir yerdir. Burada yapabilecekleriniz de oldukça sınırlı. En yakın şehirlere ulaşımın ortalama 45 dakika sürmesi ise hem izolasyonu hem de bazı kısıtlamaları beraberinde getiriyor. Bu bölgede yapılacak en iyi şey körfezin etrafındaki tepeyi dolaşmak ve ormanı keşfetmek. Özellikle gün batımında güneş körfezin aksi yönünden görünmektedir. Bu tepenin diğer tarafına yürüyerek Gökova Körfezi’ndeki güzel gün batımını izleyebilirsiniz.

Akyaka

Bölgeye en yakın gezi noktası Akyaka’dır. Akyaka, Akbük’e 45 dakika uzaklıkta ve doğu körfezde yer alan ülkemizdeki ender yavaş şehir temalı lokasyonlardan biridir. Akyaka günübirlik bir aktivite için çok küçük bir yer olsa da gündüzleri Azmak Çayı’nı ziyaret edebilir, tekne gezintisine çıkabilir ve ardından kasabada yemek yiyebilir, akşamları ise eğlence mekanlarında eğlenebilirsiniz.

Etkileri

Koy yerine açık denizde yüzmek isterseniz Akbük’ün 35 dakika batısındaki Ören’de açık denizin aynısını bulabilirsiniz. Taşlı sahili ile Akbük sahiline oldukça benzemektedir. Akbük’ten tek farkı koyda yer almamasıdır. Bazı pazar ihtiyaçlarınız için Ören’i ziyaret edebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında tam bir karmaşaya dönüşen Akyaka yerine Ören’i de tercih edebilirsiniz. Yıl boyunca hayatın hareketli olduğu bölgede birçok hizmet bulunabilir. Bölgede yamaç paraşütü de yapılıyor.

AKBK’da Fırsatlar

Akbük semtinde konut için yeterli imkanlar bulunmaktadır. Bölge küçük olmasına rağmen içinde lüks oteller, hanlar, bungalovlar ve kamp alanları barındırıyor. Ayrıca bölgede market hizmetleri, kafe ve restoranları da bulabilirsiniz. Tekne sahibiyseniz ve bölgede biraz vakit geçirmek istiyorsanız, demirleyebileceğiniz bir rıhtım vardır.

Akbük’e toplu taşıma ile gitmek isterseniz Ören ile Akyaka arasında seyrek sefer yapan minibüslerden başka seçeneğiniz yok. Bölgeye hava yolu ile gelmek isterseniz bölgedeki her iki havalimanını da kullanabilirsiniz. Bölgeden Milas-Bodrum Havalimanı ve Dalaman Havalimanı’na uzaklık yaklaşık 1,5 saattir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın