https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Zansireh Okulu (Sultan Issa) | Tarih, yer, ziyaret ve giriş ücretleri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Zansireh Okulu (Sultan Issa) | Tarih, yer, ziyaret ve giriş ücretleri

Zansireh Okulu (Sultan Issa) | Tarih, yer, ziyaret ve giriş ücretleri

Zinciriye Okulu – Mardin

Mardin gezi listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biri olan Zinciriye Medresesi, şehrin simge yapılarından biri olmasıyla ünlü.

Ve bu açıdan çok değerli olan okul, Sultan İsa Adıyla da anıldığına dikkat edilmelidir. Mardin’i keşfeden bir gezginseniz bu okulu mutlaka ziyaret etmelisiniz. O halde okulu ziyaret etmeden önce sizi neler beklediğine daha yakından bakalım!

Kısa Açıklama: oryantal inci MardinBu arada, buradaki sınırlı zamanınızı benzersiz kılacaksınız; Mardin Gezilecek Yerler Listemize bir göz atmanızı öneririm.

Sultan Issa Okulu Videosu

Daha fazla video gelsin lütfen Youtube Kanalımız abonelik. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Zansıriyeh Okulu (Sultan Issa) hakkında tarihi bilgiler

Zansirih Okulu, Artifact döneminde Kral Isa bin Muzaffar Daoud bin King Saleh tarafından yaptırılmıştır. 1385 yılı yapımıyla tanınan okulun devasa bir giriş kapısı ve mimari işçiliği vardır. Medrese olarak öne çıkan farklı bölümlerden oluşurken Selçuklu dönemindeki süsleme anlayışını da iyi bir şekilde yansıtmaktadır.

Zinciriye Okulu'nun Tarihçesi
Zinciriye Okulu’nun Tarihçesi

İki katlı ve iki avlulu olarak tasarlanan okulun devasa bir giriş kapısı var. Giriş kapısındaki çok özel işlemeler sayesinde birçok kişinin ilgi odağı haline gelmiştir.

Okulun kurucusunun adı ve Sultan İsa’nın Moğol istilası sırasında hapse atılması, Sultan İsa adına büyük rol oynamıştır. Bir zamanlar rasathane olarak kullanılan okul, Cumhuriyet döneminde müze olarak da işlev görmüştür.

Zansireh okul adı

Zenseria Okulu nerede?
Sultan İsa Okulu – Mardin (Fotoğraf: Mohamed Belgisi)

Zensiri okulunun bu isimle anılmasına neden olacak bir durum olmamasına rağmen, söylentilere göre okulun tam karşısında bulunan Ulu Cami ile okul arasında altın bir zincir varmış. Bu iki binayı birbirine bağlayan bu zincirin Moğol istilası sırasında yağmalandığı bildiriliyor.

Günümüzde zincirin olmamasına rağmen okulun hala Zinciriye olarak anıldığı kabul edilmektedir. Bölge halkı genel olarak bu ismi tercih etse de bilmelisiniz ki kaynaklarda karşılaşacağınız Sultan İsa Mektebi aynı zamanda Zenseria Okulu’ndan da söz etmektedir.

Mimari özellikler

Okulun mimari özellikleri
Okulun mimari özellikleri

Yüce mimarinin en güzel örneklerinden biri olan medrese, ilmiye yuvası olarak hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu özelliğinden dersliklerin ve odaların bulunduğu okulun kesme sarı taştan inşa edildiği görülmektedir. Al Qasimia OkuluKapıya benzer çok büyük ve işlemeli bir kapısı vardır.

Okul iki katlı olmasının yanı sıra konumu nedeniyle de oldukça ilgi çekici. Mardin KalesiMezopotamya ovasına hakim bir noktada ve aşağıdadır. Bu özelliği geçmişte rasathane olarak kullanılmasındaki ana etkenlerden biri olarak kabul edilmiştir.

Ziyaret saatleri ve giriş ücretleri

giriş ücreti: Mardin’in en havalı sitelerinden biri olan Zinciriye Medresesi’ne giriş ücretsiz.

ziyaret saatleri: Çalışma saatleri 08:00 ile 17:00 arasındadır. Saatin uygulaması yaz aylarında değişiklik göstermektedir.

Zinciriye Medresesi (Sultan İsa) Ulaşım Bilgileri

Tebük: Şar, Pk: 47100 – Artuklu / Mardin

nerede?: Mardin’in en merkezi noktalarından birinde yer alan Sultan İsa Medresesi’ne ulaşmak için izlemeniz gereken rota çok basit.

Nasıl gidilir?: Buraya kendi aracıyla gelmek isteyenlerin Cumhuriyet Meydanı’ndaki otoparka araçlarını bırakıp doğu yönünde 5-10 dakika yürümeleri gerekiyor. Kuyumcular Çarşısı’ndaki merdivenleri kullanarak ve Mardin Kalesi’ne tırmanarak Zinciriye Medresesi’ne ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile: Zinciriye Medresesi’ne gitmek için Kasaplar Çarşısı durağında inebilirsiniz. Buradan kaleye çıkan merdivenleri takip ederek Zinciriye Medresesi’ne ulaşabilirsiniz.

Konum bilgisi

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın