https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Yürüyen Saray nerede ve nasıl gidilir – Öykü – Yalova - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Yürüyen Saray nerede ve nasıl gidilir – Öykü – Yalova

Yürüyen Saray nerede ve nasıl gidilir – Öykü – Yalova

Yürüyüş Sarayı 03

Yürüyen sarayın hikayesi

1929, 21 Ağustos.
Mustafa Kemal Atatürk, büyük önem verdiği ülkesini geziyor. İstanbul’dan Bursa’ya yatıyla Dolmabahçe’den yola çıkan Ertuğrul, Yalova iskelesine yaklaştığında kıyıdaki büyük çınar ağacı dikkatini çekti. Çınar ağacının görkeminden çok etkilenen Atatürk, tekneyle karaya çıkar ve çınarın gölgesinde bir süre dinlenir. Ardından çınar ağacının yanına bir saray yapılmasını ister.

21 Ağustos’ta alınan kararla başlayan sarayın inşaatı 12 Eylül 1929’da tamamlandı.
Sarayın iç kısmının inşası sırasında, yan taraftaki bir çınar dalı çatıya dokunarak, özellikle sert havalarda çatıya zarar verme potansiyeline sahip. Beyler ağaç dalını kesmeye karar verdiler.

Ancak bu kararı alabilmek için Atatürk’ten izin almaları gerekiyordu.
Hiç kimse kendisi için saray yapılan devasa çınar ağacını kesmeye cesaret edemedi.
Mustafa Kemal’in kaşları kırışmıştır. “Ağaç dalı kesilmeyecek, bina ağaçtan uzaklaşacak”

Ahşap olduğu için sarayın yıkılıp yeniden yapılması da mümkün olmuştur. Ancak Mustafa Kemal, sarayın tramvay yolunda biraz hareket ettirilmesini emretti. İstanbul Belediyesi’ne bu görev verilmiştir.

İlk olarak, sarayın çevresi dikkatlice kazıldı. Temel seviyesine gelindiğinde İstanbul’dan getirilen tramvay rayları döşendi. Dikkatlice ölçülen çalışma sonucunda kanat rayların üzerine yerleştirildi. Birkaç gün içinde saray 5 metre sola taşındı. Böylece saray yıkılmaktan ve yeniden inşa edilmekten, uçan ağaç da dalını kaybetmekten kurtulmuş oldu.

Şimdi sarayı yürü

Yalova’ya gezi amaçlı geldiyseniz Yurwen Sarayı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tarihin ders alınabilecek tesislerinden biri olarak görülmesi gereken yerlerden biridir. Yalova’ya gelen yerli ve yabancı devlet adamları, Yürüyen Köşk’ü mutlaka gezerler. Yalova Belediyesi tarafından şehir merkezinden saraya ücretsiz servis bulunmaktadır. Yaz aylarında hava durumuna göre saray ile merkez arasında fayton çalışır.

Walker Palace nerede ve nasıl gidilir?

Tebük: İsmat Paşa Mahallesi Yürüyüş Sarayı – Merkez / Yalova

Nasıl gidilir? : Vapur ve deniz otobüsü ile gelecekler İDO Yalova iskelesinin yanında.

Euron Köşk Resimleri

Saray Yürüyüşü Google Haritalar

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın