https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Yıldız Sarayı (Yıldız Sarayı) nerede? - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Yıldız Sarayı (Yıldız Sarayı) nerede?

Yıldız Sarayı (Yıldız Sarayı) nerede?

Yıldız Sarayı’nın bir parçası olan ve “dağ evi” anlamına gelen Fransızca “chalet” kelimesinden türetilen ve Osmanlı mimarisinin en seçkin eserlerinden biri olan Elle Palace, gelin bu saraya daha yakından bakalım.

Yıldız El Sarayı’nın Kısa Tarihi

Yıldız, 500.000 metrekarelik bir alan üzerinde yer almakta olup, Beşiktaş, Ortaköy ve Palmumcu arasında, harika bir Boğaz manzarasının olduğu, Bizans döneminden kalma bir meyve bahçesi olarak günümüze kadar gelmiştir. İstanbul’un işgalinden sonra “Kazancıoğlu Bahçesi” adını almıştır.

Dördüncü Sultan. Murad ve III. Selim döneminde de ilgi odağı olan bu bölge. Selim’in annesi Mahreşa ve Elyid Sultan adına yaptırdığı sarayın Yıldız adıyla anılmasından dolayı bu şekilde anılmaya başlanmıştır.

Sonraki yıllarda sırasıyla üçüncü padişah oldu. Mahmud, Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz dönemlerinde eklenen saray, son olarak Sultan Abdülhamid döneminde dördüncü idari merkez olarak kullanılmış ve Yıldız Sarayı adını almıştır.

Sarayın bölümleri

    Yıldız Dağ Evi - 03Yüksek duvarlarla çevrili bir bahçe içinde konumlanan köşk, farklı dönemlerde inşa edilmiş yapılardan oluşuyor. Üç ana binadan oluşan sarayın ilk bölümünün 1880’de, ikinci bölümünün 1889’da, üçüncü bölümünün ise 1898’de yapılmış olması dikkat çekicidir. Son iki bölümü ise ikinci Alman imparatoru döneminde yapılmıştır. Wilhelm İstanbul ziyaretleri sırasında burada kalacaktı. Bu nedenle ale, Yıldız Sarayı’nın en önemli yapılarından biridir ve “Devlet Konukevi” özelliği taşır.

Yıldız Sarayı bodrum dahil üç katlı olup, ahşap bir yapıya sahiptir. Osmanlı mimarisini tam anlamıyla yansıtan eser, yedi kapı ve ahşap kepenkli pencerelerle dışa açılıyor. Dağ evinin içinde mermer ve ahşap merdivenlerle üst kata çıkılmaktadır. Toplamda 60 oda ve 4 salondan oluşan sarayda kaybolmanız pek olası değil diyelim.

Saray zemininde Hereke halısı tek parça halinde 400 metrekareden fazla bir alanı kaplar. Altın işlemeli saray duvarındaki büyük aynalar da dikkat çekiyor. Sarı salonun tavanındaki manzara resimleri de ziyaretçilerin ilgisini çeken eserlerden. Unutulmamalıdır ki Avrupa ülkelerinden getirilen değerli eşyalar, çini sobalar ve vazolar tüm sarayın yapımında önemli küçük detaylardır.

bira sarayı bugün

Cumhuriyetin ilk yıllarında kısa bir süre kumarhane olarak işletilen saray, daha sonraları misafirhane olarak birçok önemli isme ev sahipliği yaptı. Günümüzde ale Köşkü, Milli Saraylara bağlı olup müze saray olarak kapılarını ziyaretçilere açmaktadır.

Yıldız Sarayı ziyaret saatleri

Yıldız Şale Konağı’nı Pazartesi ve Perşembe hariç diğer günlerde ziyaret edebilirsiniz.

Kış dönemi (1 Ekim – 28 Şubat): 09.30 – 16.00

Yaz dönemi (1 Mart – 30 Eylül): 09.30 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Yıldız Sarayı Giriş Ücreti

Yıldız İl Sarayı’na giriş için ödemeniz gereken ücretler; Tam 10 TL.

Yıldız El Palace nerede, nasıl gidilir?

Tebük: Yıldız ilçesi, Beşiktaş / İstanbul

telefon: 0212259 89 77

Nasıl gidilir?: Yıldız Parkı yakınında bulunan Yıldız Sarayı’na Eminönü – Beşiktaş, Sarıyer – Beşiktaş sahil yolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Yine Anadolu yakasından gelerek Boğaziçi Köprüsü’nü geçtikten sonra İkbal Beşiktaş’tan Yıldız Parkı tabelalarını takip ederek saraya ulaşabilirsiniz.

Resimler

crocese

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın