https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Yeşil Camii’nin tarihi, nereye ve nasıl gidilir? / Pazar - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Yeşil Camii’nin tarihi, nereye ve nasıl gidilir? / Pazar

Yeşil Camii’nin tarihi, nereye ve nasıl gidilir? / Pazar

Bursa, günümüze kadar uzanan birçok tarihi eseri ile Osmanlı medeniyeti için çok önemli bir yerleşim ve yönetim yeri olmaktan gurur duymaktadır. En önemlilerinden biri de çinileri ile göz kamaştıran çinilerdir. Bursa Yeşil Cami Öyleydi. Bursa sadece bu tarihi eserleri ziyaret ederek bile anlam kazanacak çok önemli bir şehir. Her yönüyle Bursa Yeşil Cami ismine layık görülen şehrin hemen her bölgesinde tarihin izlerine rastlamak mümkün.

Bursa Yeşil Cami denilen bölgede yer almaktadır. 1419 yılında tamamlanan cami, adını ve ününü dekorasyonunda kullanılan çinilerden almaktadır. Ana renk olarak yeşil kullanılarak yapılan bu süslemelerle Yeşil Cami olarak bilinen yapı, bu süslemeleri 1424 yılında almış ve süslemelerin sahibi olarak Ali’nin Nakşi’nin adı cami kitabesinde yer almaktadır. Caminin inşası sırasında işlevsel olarak inşa edilmiş ve caminin yanı sıra hükümet konağı olarak da kullanılması amaçlanmıştır. İki katlı binası ve kubbesi ile harika bir camidir. Cami mimari açıdan incelendiğinde kusursuz bir mimari ve yapım tekniğine sahiptir. İbadet yerleri veya türbeler için önemli bir durak olduğu kadar, iç turizm için de önemli bir ziyaret noktasıdır.

Yeşil Bursa Camii’nin Tarihi

Bursa Yeşil Cami - 02Yeşil Cami aktif olmasının yanı sıra tarihi bir yapıdır. Aynı zamanda 2.000’den fazla kişi kapasiteli cami olarak da faaliyetine devam etmektedir. İbadete açık bir cami olarak geçmişin kalıntılarını yaşatarak ziyaretçi sayısını artıran bir mekandır. Bursa, Osmanlı ve öncesi olarak incelendiğinde her zaman bir medeniyetler şehri, önemli bir daire başkenti veya merkezi yönetim açısından çok önemli bir konumda olan bir şehirdir. Bursa bu önemi sosyal ve ekonomik hayatta da göstermiştir. Geçmişten günümüze ipekçilik başta olmak üzere birçok sektör için önemli bir merkez olmuştur. Aktif bir ticari hayat geçmişine sahip olan Bursa, geçmişin izlerini birçok tarihi açıyla günümüze taşımakta ve yaşatmaktadır. Türbeler, camiler ve diğer eserler incelendiğinde, kendine has dokusunun kuşkusuz izlerini taşıyan Bursa, eskilerin anlattıkları gibi çok değerli bir tarihi ve cumhuriyet şehridir. Ulaşım açısından ise özellikle karayolu olmak üzere deniz yolunun etkin kullanımı ile komşu valiliklerden akışın artması ve komşu valiliklere hareketin artması modern yaşamın en önemli aktörlerinden biridir. Bugün Bursa kendine has gıda ürünleri ve markaları, tekstil ve yan sanayileri, sanayi şehri ve tarihi değerleri ile çok önemli bir şehirdir. Bursa Yeşil Cami Yapımı sırasında Bursa için önemli bir değer olduğunu kanıtlamış ve Bursa’nın kalbine mermerden yapılan ilk Bursa yapısı olarak yerleşmiştir. Yıl boyunca halk tarafından oldukça ilgi gören cami, çini, ahşap ve süsleme değerleri açısından mutlaka görülmesi gereken bir tarihi eserdir.

Bursa Yeşil Cami nerede ve nasıl gidilir?

Tebük: Yeşil, 16360 Yıldırım / Bursa

Nasıl gidilir?: Bursa Yeşil Camii’ne ulaşmak için Bursa içinde yerel ulaşım alternatifleri rahatlıkla kullanılabilir. BURULAŞ otobüsleri birçok istasyondan olduğu gibi istasyondan da ulaşım sağlanmaktadır. yeşil cami Konumuna erişim sağlar. Yeşil semtindeki camiye ulaşmak için bineceğiniz otobüsler sizi en yakın duraklardan alacaktır. Bölgede oldukça ünlü olan Yeşil İstasyon bunlardan biri. Durduktan sonra camiye kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun dışında aracınızı turlarda veya bireysel olarak getirecekseniz Bursa merkeze gelmeniz yeterli. Buradan Yeşil Caddesi’ne doğru ilerlemeniz Bursa Yeşil Camii’ne ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bursa Yeşil Cami Resimleri

adımlar

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın