https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Yaşlı Köyü - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Yaşlı Köyü

Yaşlı Köyü

12/19/2021 11:15:00

eski köy

Bu yılki tatiliniz Çeşme veya Alaçatı ise bu bölgede gizlenmiş çok güzel bir köy olduğunu söylemek isteriz. Genelde Çeşme ve Alaçatı’da yorulan ziyaretçiler hemen geri döner. Dönüş yolunda çok güzel bir köy görmeden geçerler. Yeni bir yer görmek istiyorsanız, Elrry’den geçmeyin.

Al-Dari’nin konumu nedir?

İzmir’in eski şehri denilince akla gelen sakin bir balıkçı kasabasıdır burası. Dizilerde gördüğünüz o sakin yerler var ve o yerlerden biri de Eldiri. Çok sevilen Fatmagül’ün Nesi Var dizisi de bu köyde çekilmiştir. Elderry, neredeyse bir virajda bitireceğiniz bir köy ama sıcak insanları, balıkçı tekneleri, ortalıkta gezinen kazları ve yukarıdan size göz kırpan tarihiyle bambaşka bir yer.

Al-Diri’de görülecek yerler

Zeke Moraine Adası

Ada dediğimiz şeye aldanmayın, yazın denizden 5 dakika yürüyerek ayaklarınızı yuvarlayarak ulaşabileceğiniz küçük bir ada burası. Köyün merkezinin karşısında yer alan bu naziritin adının bir hikayesi var.

Bir gün Zaki Morin, Elrry Yolu’na düşer. Yolculuğu sırasında gördüğü bu küçük ada onu çok etkilemiştir. Tek odalı bir evin ve en fazla birkaç ağacın sığabileceği büyüklükteki bu adayı satın almak istiyor. Tabii ada satılık olmadığı için ne yaparsa yapsın alamazdı. Daha sonra bu satın alma gerçekleşmeyince yöre halkı onu anmak için Zeki Müren’in ölümünün adını adaya vermiş. Böylece çok sevdiği ada kendi adıyla yaşamaya devam etmiş.

Miras Antik Kente

Kızıl Şehir olarak da bilinen şehrin adı, “kırmızı” anlamına gelen eski Yunanca Erythros kelimesinden gelmektedir. Yöredeki toprağın kırmızı olmasından dolayı bu ismin verildiği söylense de net bir araştırma yoktur. Bölgeyi önemli kılan asıl husus, dünyanın en önemli deniz yapı taşlarından biri olan İyon Uygarlığının 12 şehrinden biri olmasıdır.

MÖ 1200’de kurulan İon devleti bünyesinde küçük şehir devletlerinden oluşuyordu. İzmir ve Aydın’da kurulan şehir devletlerinin birçoğu ilk olarak İonlar tarafından kurulmuştur. Bu şehirlerden biri olan Erythrai, o dönemde deniz ticaretine de öncülük etmiştir.

Hipokrat, Diyojen, Herodot, Thales, Pisagor ve Homeros gibi değerleri yücelten İonlar da bu bölgede aktif bir yaşam kurmuşlardır. Tiyatrosu, agorası, 5 km’lik surları, akropolü ve tapınaklarıyla burayı büyük bir şehir haline getirmişler. Uzun zamandan beri çok tanrılı bir inanca sahip olan bölge halkı, Roma’nın önderliği altına girdikten sonraki dönemlerde de bir kiliseye sahip olmuştur. Bugün bu kilise şehrin en önemli yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Bu şehri ziyaret etmek isterseniz herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Eski köy merkezi

Erythrai kasabasının hemen altından köyün başına kadar olan alan tamamen bir yürüyüş rotasıdır. Kasabanın hemen altında bir çiftçi pazarı kuruldu. Bu çarşıda hediyelik eşyalardan el yapımı ürünlere ve butik yiyeceklere kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Buradan aşağı devam ettiğinizde bir çay bahçesi göreceksiniz. Dinlenmek isterseniz burayı değerlendirebilirsiniz. Devam etmek isterseniz şehirde yaşanacak yerlerin çoğu köyün batısında kalıyor. Balıkçılardan taze balık yiyebileceğiniz restoranlar var. Bu, eğlenceli ve dinlendirici bir gün için iyi bir seçimdir. Ayrıca bölgede fiyatlar Çeşme’ye göre oldukça uygun.

Al-Diri’deki iş fırsatları

Elderry bölgesi ilginin azlığından dolayı turistik konaklama açısından pek gelişmemiş olsa da bölgede huzuru yaşamak isteyenler için birbirinden güzel butik oteller bulabilirsiniz. Fiyatlar genel olarak bu ortama göre uygun.

Köyde kalmak istiyorsanız yapılacak aktivite olarak iki seçeneğiniz var. Bu gezilerden ilki son zamanlarda yaygınlaşan balık tutma gezisidir. Yöre halkı eşliğinde bölgede balık tutabilirsiniz. Ayrıca çevredeki adaları ve saklı koyları keşfedebileceğiniz tekne turlarına da katılabilirsiniz.

Al Dairi’ye nasıl gidilir?

Ildırı, Çeşme ile Mordoğan arasındaki sahil yolunun ortasında yer almaktadır. İzmir’den direkt gidecek olanlar Urla’yı geçtikten sonra Uzunkyu’ya gelmeden Barbaros Köyü istikametinden köye ulaşabilirler. Çeşme ilçesinde iseniz çevre yolunun Alaçatı kavşağından çıkıp köy yoluna bağlanabilirsiniz. Bölgeye toplu taşıma ile İzmir yönünden gelen Ildır-İzmir Kooperatifi araçlarını da kullanabilirsiniz. Minibüs saatleri sezona göre değişmekle birlikte ortalama iki saatte bir dönüşümlü olarak hareket etmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın