https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Yalova’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Yalova’da gezilecek yerler

Yalova’da gezilecek yerler

28.11.2022 14:25:00

Yalova, yüzölçümü bakımından ülkemizin en küçük şehirlerinden biri olmasına rağmen eşsiz vadilerinden şifalı sularına, kumsallarından tarihi eserlerine kadar önemli bir turizm kaynağıdır. Yalova’da mutlaka görmeniz gereken başlıca yerleri sizler için derledik.

Kısa yürüyüş

Mustafa Kemal Atatürk için yaptırılan ancak ağaca zarar vermemek için 5 metre yana kaydırılan saray, Atatürk’ün doğaya olan saygısını yansıtması nedeniyle de oldukça önemli ve değer dolu. 1937 yılına kadar Ata tarafından kullanılmış ancak günümüzde müze olarak kullanıldığını belirtmek gerekir. Yapı olarak küçük olmasına rağmen mimarisi ve zarif hikayesi ile oldukça etkileyicidir.

Yalova termal tatil köyleri

Ülkemizde sağlık turizminin en önemli kaynağı olan kaplıcalara Yalova’da rastlamak mümkündür. Bizans döneminden kalma ilginç mimarisi ve şifa kaynağı ile halen ilgi görmektedir. Bu kaplıcalar ziyaretçilerine harika deneyimler bırakıyor, mutlaka denemelisiniz.

Çınarcık Plajı

Yalova’da yaz sezonunda en çok ziyaret edilen bölgelerden biri haline gelen Çınarcık, yazlık evleri ve panaromik manzarasıyla görenleri büyülüyor. Her yaz turistlerin akın ettiği bölgede vakit geçirmek ve tatilinizin en güzel anılarını biriktirmek için doğru adres diyebiliriz.

deprem anıtı

1999 depreminde hayatını kaybedenler adına dikilen bina Yalova’da hayatını kaybeden 2504 vatandaşın adının yer aldığı bu anıt 2000 depreminde yıkılanların üzerine dikilmiş.Mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ülkemizin maruz kaldığı doğal afetlerden biri olan deprem faktörünün önemini anlamak ve kaybettiğimiz hemşehrilerimizi anmak.

Armutlu Hamamı

Kaplıcaların yanı sıra hamam kültürünün de oldukça yaygın olduğu şehrin en ilgi çekici hamamlarından biri olan Armutlu Hamamı, merkeze yaklaşık 51 kilometre uzaklıkta. İlginç özelliklerinden biri olarak Bizans dönemine ait kalıntıları taşıyan hamam, birçok hastalığa iyi gelmesi açısından her yıl binlerce kişinin ziyaret etme sebeplerinden biri. Mimarisi sayesinde göze hoş gelen ve şifa kaynağı olan hamamda güzel vakit geçirebilirsiniz tavsiye ederiz.

Yalova Açık Müze

Birbirinden özel birçok eseri bünyesinde barındıran müze, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok tarihi eser bulunması nedeniyle müze ziyaretçilerine zengin bir içerik sunuyor. Kültürel gezilerin önemli bir rotası haline gelen Yalova Açık Hava Müzesi, 2003 yılından bu yana yerli ve yabancı turistlerin gözdesi.

Südüsen Şelalesi

Özellikle aile gezileri için hala vizyonu ve temiz havasıyla dikkat çeken Sudüşen, Üvezpınar köyüne 8 kilometre uzaklıkta. Doğa yürüyüşleri, piknik alanları gibi olanaklar sunan panoramik şelale tepesi 120 metre yükseklikte. Her mevsim yemyeşil bitki örtüsü ile kartpostallara konu olacak bu doğa harikasını görmeden Yalova’dan ayrılmak mümkün değil.

Delmiş yaylası

Yalova gezilerinde diğer ilgi çekici yerler Dolmacı, Kokaderi ve Tişviki şehirlerinin güneyindedir. Çam, meşe, ıhlamur, kestane gibi ağaç çeşitliliğinin yanı sıra, çevresindeki derin krater gölü “Bottom Lake” ile de dikkat çekiyor. Yürüyüş parkurları gibi aktiviteler için fırsatlar sunan alan 400 dönümdür. Doğa turları için doğru adres olan Delmece’yi mutlaka görmelisiniz.

Karaca Arboretumu Yaşayan Ağaç Müzesi

Hayrettin Karaca tarafından 13,5 hektarlık bir arazi üzerine kurulan müzede 7 bine yakın farklı bitki türü, çeşidi, türü ve kültürel formu bulunuyor. Çeşitli eğitimler veren Karaca, dünya çapında 16 fidanlık veya bahçe grubuna ödül veren Uluslararası Ahşap Bilimi Topluluğu tarafından Haziran 2004’te de ödüllendirildi. Uluslararası önemi, eğitim ve gözlem olanakları açısından ziyaret edilmesi gereken önemli noktalardan biridir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın