https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Yalıköy nerede, nasıl gidilir, ne yenir – Çatalca / İstanbul - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Yalıköy nerede, nasıl gidilir, ne yenir – Çatalca / İstanbul

Yalıköy nerede, nasıl gidilir, ne yenir – Çatalca / İstanbul

İstanbul Çatalca’da bulunan Yalıköy, eski bir Rum balıkçı köyüdür. Kıyıdan on iki kilometre uzunluğa sahip olan bölgenin eski adı Budima’dır. Karadeniz kıyısındaki ormanları, gölleri, dinlenme alanları ve diğer doğal zenginlikleri ile doğa severlerin ilk adresidir. Yalıköy’de turizm çok gelişmemiştir, ancak on iki kilometre uzunluğunda ve yüz metre genişliğinde bir kumsala ev sahipliği yapmaktadır. Yalıköy sahilinde birkaç restoran ve otel dışında turistik yer yoktur.

Harika bir plajın beklediği Yalıköy, misafirlerine sakin zamanlar geçirme fırsatı sunuyor. Ayrıca köyde sudaki klor seviyesinin sıfır olması ziyaretçilerin litre su almak için köyü terk etmelerine neden oluyor. Köy sessiz ve huzurlu olduğu için birçok ünlü evi vardır. Çok sayıda Yunan vatandaşının bulunduğu köyde ayrıca mangal yapabileceğiniz özel yerler de bulunuyor. Harika kamp alanlarının bulunduğu köyde spor alanları da bulunuyor. Yalıköy’de tarihi bir kale ve iki doğal mağara bulunmaktadır. Sanatsever tatilcilerin eğlenceli bir tatil yapabileceği ve tarihle iç içe olabileceği bir yer olan Yalıköy, ziyaretçilerini bekliyor.

Yalıköy’de Ne Yenir?

Yalıköy’de her zevke uygun yemek bulmak mümkün ama balık yemekleri daha önemli. Karadeniz’deki tüm balıkları tatma şansınız var. Bölgedeki önemli balık türleri arasında yer alan sardalya, alabalık ve lüfer sofraya konuk oluyor.

Yalıköy صور fotoğrafları

fotoğraflar için Serkan Fidan Teşekkür ederim.

yalıköy nerede? Oraya nasıl gideriz?

TEM ile İstanbul Çatalca’daki Yalıköy’e gitmek isteyenler Mahmutbey gişelerinden Çatalca-Subaşı-Kestanelik-Çanakça-Dağyenice-Karacaköy üzerinden Yalıköy’e ulaşabilirler. E-5’e binmek isteyenler Çatalca-Saray Yolu üzerinden Yalıköy’e ulaşabilirler. Bu rota izlenirse İstanbul-Yalıköy arası yüzbeş kilometredir. Site için tıklayın.

önceki makaleKiköy – Trakya / Kırklareli
sonraki makaleSapanca Masuki

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın