Vilayet Camii | Nerede, Özellikleri ve Tarihi – Gezilecek Yerler

Vilayet Camii | Nerede, Özellikleri ve Tarihi

Tarihi Vilayet Camii – İstanbul

Vilayet Camii ya da bilinen diğer adıyla Nallı Camii İstanbul’un tarihi dokusuyla kendine hayran bırakan noktalarından biri olan Fatih’te yer almaktadır. Osmanlı’nın ilk dönemlerinde inşa edilmesi ve mimari manada çok özel bir yer olması düşünüldüğünde Vilayet Camii oldukça özel yapılar arasındadır.

15. yüzyıldan günümüze ulaşmayı başaran bu Cami’de kültürel bir gezinti arzu edenler için mutlaka görülmesi gereken noktalar arasına almaları gerekir. Siz de İstanbul’un çok bilinmeyen noktalarında zaman geçirmek istiyorsanız bu tarihi Camii’yi keşfe çıkabilirsiniz.

Önemli bilgi: İstanbul‘da tarihi birbirinden eşsiz ibadethaneler mevcut. İstanbul’daki Tarihi Camiler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atın.

Vilayet Camii Tarihi Hakkında Güncel Bilgiler

Fatih bölgesinde bulunan Tarihi Vilayet Camii, 15. yüzyılda Fatih Sultan Mehmed’in hocası Akşemseddin’in yakını olan İmam Ali tarafından inşa ettirilmiştir. İran – Hint mimarisinden izler taşıyan cami Osmanlı’nın erken dönem mimarisini de yansıtmaktadır. Kirli sarı ve varaklı renklerin göz alıcı bir güzellik ortaya çıkardığı cami farklı dönemlerde gerçekleşen restorasyonlarla bugüne ulaşmayı başarmıştır. Özgünlüğünün korunması adına özel çalışmalar yürütülse de kendi zamanının ruhunu kaybettiğine dair eleştirilere de konu olmuştur.

Yapısı ve Özellikleri

Fatih’te halen aktif şekilde cami olarak kullanılan yapının dışına bakıldığında alışılmışın ötesinde bir mimari ile karşılaşmak mümkün. İran ve Hint coğrafyasında gözlemlenen süslemelerin kullanılması Vilayet Camii’nin farklılığını ortaya koyuyor.

Tarihi Vilayet Camii Dış Yapısı
Tarihi Vilayet Camii Dış Yapısı

Dış yapısında beyaz ve kırmızının hâkim olduğu mermerli dokuya eklenen varaklı süslemeler caminin kimliğini yansıtıyor. Öte yandan tek minareli ve şerefesi oldukça süslemeli bir mimari anlayışın tercih edilmesi de cami ile alakalı oldukça dikkat çekici bir detay olmayı başarıyor.

Tarihi Vilayet Camii İç Yapısı
Vilayet Camii İç Yapısı

İç kısmına bakıldığında altın varaklı süslemeler, çiniler ve duvar motifleri ile çok özel bir cami olduğunu ilk bakışta anlamak mümkün. İki katlı inşa edilen caminin üst katı nispeten daha küçük ve bir balkon havası taşımaktadır.

Vilayet Camii Çeşmesi - Fatih
Vilayet Camii Çeşmesi – Fatih

İbadet esnasında iki kısma ayrılabilen caminin hemen önünde bulunan çeşme de tamamlayıcı bir unsur olarak kabul edilmektedir. Fatih bölgesinin en dikkat çekici noktalarından olan Cami’yi görmeli ve ibadet için bu görkemli yapıyı mutlaka bir gün tercih etmelisiniz.

Ziyaret ve Giriş Bilgileri

Tarihi özellikleri nedeniyle bir müze kadar değerli olsa da giriş ve çıkışlarda herhangi bir ücret ödemediğiniz yapılardan biri.

İbadet saatlerinde herkesin girebileceği cami gün boyunca ziyarete açık. Giyim kurallarına uygun hareket eden kadın ve erkeklerin içine girebileceği cami iç kısmında sunduğu kusursuz görüntü sayesinde öne çıkmayı başarıyor.

Vilayet Camii Ulaşım Bilgisi

Açık adres: Hoca Paşa, Ankara Cd. No:30, Pk. 34110 – Fatih / İstanbul

Nerede?: Tarihi Vilayet Camii’ne ulaşarak buradaki görkemli yapıyı keşfetmek istiyorsanız kendi özel aracınızı tercih edebileceğiniz gibi otobüs, metro ve tramvay gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Nasıl gidilir?: Otobüs ile buraya varmak istediğinizde 26,28, 33Y, 47E, 50E ya da EM1 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. Çok merkezi bir noktada bulunması nedeniyle Nallı Camii’ni bulamadığınızda çevredeki tabela ve yönlendirmeleri de dikkate alabilirsiniz.

Konum Bilgisi

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın