https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Van’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Van’da gezilecek yerler

Van’da gezilecek yerler

17.01.2023 23:25:00

Doğu kültürünün harika örneklerine sahip olan Van, zaman içinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu uygarlıkların kalıntılarını Van’da görmek mümkündür. Tarihi yapılara, doğal güzelliklere, cami, kilise gibi yapılara ev sahipliği yapan Van, doğu illerinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Yöresel yemeklerin tadına bakabileceğiniz restoranların olması, geziniz sırasında ihtiyaçlarınızı karşılamak ve mola vermek için mutlaka tercih etmeniz gereken yerlerden biri. Van gezilecek yerler listesini bu yazımızda sizler için hazırladık.

Van Kalesi

Bu kale MÖ 800 yıllarında Urartular tarafından yapılmıştır. Van’ın en görkemli yapıları arasında yer alan bu kale çeşitli onarımlardan geçmiştir. Bu restorasyonlardan biri de merdivenlerdir. Kaleye daha kolay ulaşabilmek için ek bir merdiven yapılmıştır. Kalenin en üst katına çıkıp Van’ın güzelliklerini görmek de mümkün. Ayrıca kale Van il merkezine yaklaşık 5 km uzaklıktadır. Ayrıca toplu taşıma araçlarına da erişebilirsiniz.

Van evleri

Kalıçık ilçesindeki bu evler zamanında koruma altına alındı. Bu nedenle, bölgedeki mevcut evlerin yeniden inşa edilmesi veya değiştirilmesi yasaktır. Muhteşem evleri yakından görmek isterseniz Kalecik Mahallesi’ne ulaşım sağlamanız gerekecek. Kerpiç ve ahşap da ev yapı malzemeleri olarak kullanılmıştır. Genel olarak iki katlı evler fotoğraf çekimleri için de uygundur.

Cumhuriyet Caddesi

Van’ın en hareketli bölgelerinden biri olan Cumhuriyet Caddesi’nde de çok sayıda dükkan bulunuyor. Yakındaki mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. Restoranlar ve kafeler olduğu için bu caddeden mutlaka geçmelisiniz.

Hayran Müzesi

Bir dönem Van ili sınırları içinde yaşamış olan Urartu, Akkoyunlu ve Karakoyunlu dönemlerine ait arkeolojik kazılardan elde edilen eserler bu müzede sergilenmektedir. Van tarihini yakından inceleme şansı bulabileceğiniz bu müzede bilgilendirici tabelalar bulunuyor. Van gezinizde mutlaka listenize eklemeniz gereken yerlerden biri.

Akdemar Kilisesi

Ermeni kralı tarafından bir keşiş olarak yaptırılan bu yapı Ermeniler için büyük önem taşımaktadır. Yapının dış cephesinde de taş kabartma örnekleri bulunmaktadır. Yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken bir kilisedir.

Erciş Kaplıcaları

Şehrin stresinden kaçmak isteyen yöre halkının sıklıkla ziyaret ettiği bu kaplıca, dinlenmek için tercih edebileceğiniz yerlerden biri. Hem bedenen hem de ruhen dinlenme şansı bulabileceğiniz kaplıcalar Erciş’te bulunuyor. Dilerseniz toplu taşıma araçları ile de bölgeye ulaşabilirsiniz.

Vanadokya

Bashkal bölgesinde yer alan Fanadocia, dağın püskürttüğü lavlardan oluşmuştur. Nihayet rüzgar erozyonu sonucu ortaya çıkan bu yer, peri bacalarını anımsattığı için Fanadocia olarak anılıyor.

Erciş balık barajı

İnci Kefali’nin göç yolları üzerinde yer alması bölgenin değerini artıran bir unsur olarak görülmektedir. Harika bir doğaya sahip olan bu yerin mutlaka görülmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Atatürk Kültür Parkı

Yerel halkın hafta sonlarını geçirdiği alanlardan biri olan park, en çok rağbet görenler arasında. Özellikle piknik alanlarının olması ailelerin tercihini arttıran bir unsurdur. Çevresindeki doğal güzellikleri görebilmeniz için mutlaka gezi listenize eklemelisiniz. Muhteşem doğası ve temiz havasıyla pikniklerin de oldukça keyifli geçtiğini söylemek mümkün.

Bağımsızlık Parkı

Farklı peyzaj çalışmalarını bünyesinde barındıran Kurtuluş Parkı, 7’den 70’e herkesin severek ziyaret ettiği alanlar arasında yer alıyor. İçerisinde bulunan bisiklet yolları sayesinde bisiklete binme şansınız olabiliyor. Süslü göletleri ve ahşap köprüleriyle de ünlü bir park. Sabah veya akşam dilediğiniz gibi gezebileceğiniz Kurtuluş Parkı, huzurlu yapısı sayesinde dikkat çeken ender yerlerden biri.

Van Gölü

Soda içeriğiyle bilinen bu gölde çok sayıda inci katırı yaşıyor. Ayrıca üzerinde vapur seferlerinin yapılabilmesi onu diğer göllerden ayıran bir avantajdır. Mevsimden mevsime farklı güzelliklere tanık olabileceğiniz bu göl yılın her günü ziyaret edilebilir.

Muradiye Şelalesi

Osmanlı Devri Padişahı 4. Murat’ın adını taşıyan bu şelale, doğal güzelliği ile görenleri büyülüyor. İçinde yürüyüş yapabileceğiniz alanları barındıran şelale, doğa ile iç içe olmanızı sağlayacak.

Abalee Kayak Merkezi

Kayak turizmi açısından önemli alanlar arasında yer alan Apallı Kayak Merkezi, turistlerin ziyaret ettiği yerler arasında yer alıyor. Kış tatillerinde de kullanılabilen bu kayak merkezi, şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın