https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Vanadokya’nın peri bacaları nerede? Nasıl gidiyorsun? ve seyahat rehberi/van - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Vanadokya’nın peri bacaları nerede? Nasıl gidiyorsun? ve seyahat rehberi/van

Vanadokya’nın peri bacaları nerede? Nasıl gidiyorsun? ve seyahat rehberi/van

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olan Vanadokya Peri Bacalarının özellikleri nerede? Oraya nasıl gideriz? Bu makalede.

Ülkemizin peribacaları arasında en ünlüsü kuşkusuz Kapadokya’dır. Ancak Manisa Kola, Van Bahçeli, Erzurum Narman, Konya ve Afyon ilçelerinde peribacaları olduğunu hatırlatmak isteriz.

Vanadokya Peri Bacaları Hakkında Bilgi

Vanadokia, Paşakal ilçesine 33 km uzaklıktaki Yavuzlar köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Kompozisyon açısından Kapadokya bölgesindeki peribacalarının aynısıdır, herhangi bir farklılık göstermemektedir. Volkanik Yiğit Dağı’ndaki malzemenin su ve rüzgarla aşınması sonucu oluşmuştur.

Vanadokya’nın peribacaları yaklaşık 17.000 peribacası içerir ve 20 kilometrelik bir alana yayılmış peribacalarının yanında 35 mağara ve 12 oyma ev yer alır.

Vanadokya Peri Bacalarının Eksiklikleri

En büyük dezavantajı konaklama ve dinlenme tesislerinin olmaması, köy yolunun ise bölgeden gelenlerin rahatça seyahat edebilmesi için tamamen asfalt olması. Bu bölgenin turizme kazandırılması için acilen tesis yapılması gerekiyor. Vanadokya’nın çok geniş bir alanı kaplayan masallarını, mağaralarını, oyma evlerini bir günde gezmek mümkün değil. Bölgeye yapılacak tesis ile Van’ın tanıtımı yapılabilir, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekebilir ve bölge nüfusunun gelişmesine yardımcı olabilir.

Bölge için tehlikeyi de konuşmamız gerekiyor. Fanadocia peribacaları, yakın çevrede evi olanlar için tehlike arz ediyor. Özellikle kar eridiğinde ve yağmur yağdığında kayalar yerinden çıkabilir. Bu hareketler sonucunda bazı kayalar yuvarlanarak evlere çarpabilir. (Hangi köylüler bunun daha önce olduğunu bildirmiştir.) Yetkililerin bu konuda en kısa zamanda harekete geçmesini bekliyoruz.

Peri bacaları nasıl oluşur?

Peribacasının oluşumu volkanik aktivite ve volkanik arazilerin varlığı ile doğrudan ilişkilidir. Volkanik aktivite sonucu yayılan ve bir yer örtüsü oluşturan kül ve tüf gibi gevşek maddelerin rüzgar ve su enerjisiyle aşındırılmasıyla oluşur. Tepedeki sert kayalar nispeten geç aşınarak üzerlerinde bitiyor ve peribacasının oluşumunu tamamlıyor. Aldıkları konik şekil, tepedeki artan rüzgar enerjisi nedeniyleydi ve yere yaklaştıkça etkisi azalıyordu.

Vanadokia Peri Fotoğraf Yığınları

Vanadokya’nın peri bacaları nerede? Oraya nasıl gideriz?

Tebük: Yavuzlar Köyü – Pascal / Van

Nasıl gidilir: Bölgeye ulaşım Van Merkez’den sağlanmaktadır. Özel turlara veya özel araba ile gidebilirsiniz. Van Merkez’den başka bir yöne devam ederek Yavuzlar Köyü’ne geldikten sonra Vanadokya Peri Bacalarına ulaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın