https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Uygarlığın hala bilmediği 10 vahşi kabile - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Uygarlığın hala bilmediği 10 vahşi kabile

Uygarlığın hala bilmediği 10 vahşi kabile

Medeniyetin bilmediği 10 vahşi kabile

Geri kabile nedir? Kısaca açıklayalım. İnsanların daha kaliteli ve insan onuruyla yaşaması için medeniyet gereklidir. İnsanın medeni bir varlık olduğu ve bu çerçevede yaşaması gerektiği herkes tarafından kabul edilmektedir. Ancak dünyada medeniyetin ne olduğu konusunda henüz en ufak bir bilgiye sahip olmayan öyle toplumlar var ki! Dünyanın birçok kabilesi/topluluğu hem sosyal hem de dini kabul nedeniyle geleneksel yaşam tarzlarını sürdürmeyi uygun görmektedir.

Hala uygar olmayan 10 vahşi kabilenin listesi

Sizler için hazırladığımız bu rehberde henüz medeniyetle tanışmayı başaramamış 10 vahşi kabile ile tanışmanızı sağlayacağız. Uzaktan çok tehlikeli olarak kabul edilseler de bu kabilelerin göründükleri kadar tehlikeli olmadıklarını belirtmek gerekir. Şimdi bu kabilelerle tanışma zamanı!

1. Surma kabilesi

Surma kabilesi
Surma kabilesi

Surmalar, Etiyopya sınırları içindeki Omo Vadisi ortamında yaşayarak, medeniyetle ne tanışmamış ne de reddetmemiş topluluklardan biri olarak dikkat çekmeyi başarmıştır. Bu bağlamda ilginç olan bu kabileyi farklı kılan dövmeler ve takılardır. Yeniliğe ve moderniteye karşı tavır alan bu kabilenin iki ana kolu vardır. Suri ve Mursi’nin oluşturduğu kabilede yaşam tarzının genel olarak aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Ölümcül dansları olan ve kadınların alt dudaklarını keserek dudaklarına koydukları resimlerle dikkat çeken bu kabile, dünyanın en ilginç toplumlarından biridir.

2. Jackson Bekler

jackson beyazları
jackson beyazları

18. yüzyılda Avrupa’nın Kuzey Amerika’yı istila etmesinden sonra birçok koloni koloni olmayı kabul etti. Ancak, Jackson White kabilesi buna karşı çıktı. Esareti kabul etmeyen ve bu yönüyle uzlaşan bu kabile, dünyanın en ilginç kabilelerinden biridir. Bugün 5.000 kişilik bir topluluk olarak da bilinen Jackson White, listemize girmeyi başaran çok farklı kabilelerden biridir.

3. Brezilya tabanı

Brezilya rengi
Brezilya rengi

Bu kabile adından da anlaşılacağı gibi Brezilya sınırları içerisinde yer almaktadır. Brezilyalı Yalnız, Amazon ormanlarında yaşayan yalnızca erkeklerden oluşan bir kabiledir. Pek çok seyyah ve âlimin tanışma fırsatı bulduğu bu kabilenin dünyanın en tecrit edilmiş toplumlarından biri olduğunu belirtmek gerekir. Modern hayata yaklaşımları ve çıplak bedenleri onları farklı kılan temel unsurlar olacaktır. Bu nedenle mutlaka Brezilyalıların rengiyle tanışmalısınız.

4. Çukur adamı

çukur adam
çukur adam

Listemize kabileleri ve toplulukları dahil etmek istesek de, bu yalnız adamın gerilim filmi aslında listemizde bir istisna yapmamızı sağlıyor. Brezilya sınırları içinde tek başına yaşayan bu bekar kişinin ayırt edici özelliği, bir kabileye sahip olmamasıdır. Brezilya’nın yağmur ormanlarında en az 15 yıl yaşayan bu adamın kabilesinin bir şekilde ortadan kaybolduğu bildiriliyor. Adını yaşam alanını oluştururken yaptığı deliklerden alan çukur adamının hangi dilde konuştuğuna dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

5. ISHİ – Kızılderililerin sonuncusu

Kızılderililerin sonuncusu
Kızılderililerin sonuncusu

ABD sınırları içinde Kaliforniya’da yaşayan Yana kabilesi, geçmişte çok kalabalık olmasına rağmen bugün sadece bir kişi tarafından temsil edilmektedir. Avrupalılar tarafından “vahşi Kızılderililerin sonuncusu” olarak da tanımlanan Ishi, Avrupa ve Amerikan kültürlerini reddediyor. Bu bakımdan kendine ait bir hayatı olduğunu kanıtlamaktadır.

6. Brezilya kabilesi

brezilya kabilesi
brezilya kabilesi

Brezilya’daki kabilelerden sadece biri olan bu kabile aynı zamanda modern hayata meydan okuyan toplumlardan biri olarak kabul ediliyor. Brezilya’da yaklaşık 900.000 vatandaş var. Bu yerli halkın çoğu yağmur ormanlarında bağımsız olarak yaşıyor. Dünyadaki kabilelerin neredeyse yarısı Brezilya’nın yağmur ormanlarında yaşıyor. Bu, bu bölgenin modern yaşamdan soyutlandığını ve çok tehlikeli aşiret performansını gösterir. Yaşam tarzları tamamen farklı olan bu kabileye yakından bakmanızı öneririz.

7. Korowai Kapilisi

Korowai Kapilisi
Korowai kabilesi – medeniyet tarafından hala bilinmeyen 10 vahşi kabile

Endonezya sınırları içindeki bölgede yaşayan ve tamamen farklı yaşam tarzlarına sahip olan bu topluluk, onu diğerlerinden ayıran birçok özelliğe sahiptir. 1970 yılında bir arkeolog tarafından keşfedilen bu topluluktan kimsenin haberi yoktur. Bu topluluğun insanların yaşam standartlarından uzak izole yaşamları ve uygulamaları nedeniyle tamamen farklı bir kabile olduğunu belirtmek gerekir.

Dünyanın en uzun ağaç evleri ve insan yeme ritüelleri ile dikkat çeken bu kabile, bölgesindeki en çeşitli kabilelerden biridir.

8. Mashko Peru kabilesi

Mashko kabilesi Peru
Mashko kabilesi Peru

Peru sınırları içindeki Amazon yağmur ormanlarında yaşayan ve dünyadan izole bir şekilde çalışan bu kabile, modern hayata karşı çalışıyor. Turistlerin dikkatini çeken bu kabile, çok yakın zamana kadar farkında bile olmadıkları bir topluluktur. Şu ana kadar aşiretle çok yakınlaşan tek bir kişi olmasına rağmen, uzaktan çekilen fotoğraflar aşiret hakkında bilgi vermeyi başardı.

9. Pintupi Büyükanne Kabilesi

pintupi büyükanne kabile
pintupi büyükanne kabile

Bu kabile Pinputi 9 kabilesi olarak da bilinir ve Batı Avustralya’da yaşarlar. Toplamda 9 kişiden oluşan bir kabile olmasına rağmen bu toplumun 1984 yılına kadar keşfedilmediğini belirtmek gerekir. Bu kabile hakkında en ilginç bilgi toplumdan izole bir şekilde yaşamaları ve kadim geleneklerini devam ettirmeleridir. Gibson Çölü’nde yaşayan bu çeşitli topluluk, 9 üyeden oluşan çok ilginç ve modern olmayan bir kabiledir.

10. Sentinelese kabilesi

Sentinelese kabilesi
Sentinelese kabilesi

Bu kabile şüphesiz dünyanın en izole kabilesidir. Hindistan ve Tayland arasındaki Kuzey Sentinel Adası’nda yaşayan bu topluluk, yaklaşık 500 kişilik bir kabiledir. Kabileyi bu kadar ilginç kılan şey ise modern yaşamdan çekinmeleri ve kendilerine yaklaşanlara oklarla saldırmaları. Yaklaşanlar ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldıkları için bu kabilenin tehlikesi nedeniyle sık ziyaret edilmemesi gereken kabilelerden biridir. Henüz medeniyetle tanışmamış on vahşi kabilenin mümkün olduğunca kısa ve öz bir listesini yapmaya çalıştık. Eklemek istediğiniz yerler varsa lütfen yorum olarak bize yazın. 🙂

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın