https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Uşak Taşıran Vadisi - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Uşak Taşıran Vadisi

Uşak Taşıran Vadisi

20.11.2022 21:25:00

Bazen yeni yerler keşfetmek için çok uzaklara gitmemiz gerekiyor ama bugün bahsedeceğim yer Uşak’ta bulunan Taşyaran Vadisi. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven biri olarak Uşak’ta bu kadar güzel bir doğa harikasının varlığından bunca yıldır habersiz olmam çok üzücü.
Henüz pek bilinmeyen ve reklamı pek yapılmayan Taşyaran Vadisi gerçekten görülmeye değer.

Taşyaran Vadisi’nin Oluşumu

Bu inanılmaz güzelliği merak edenler için en güzel bilgilerden biri de Uşak Üniversitesi’nde Taşyaran Vadisi’nin jeolojik yapısını incelemiş bir öğretim üyesidir. Yardımcı üye. Doktor. Hasan Kara.

Kara, Taşyaran Vadisi’nin oluşumu hakkında şunları söylüyor: “Ege Denizi’nin alt kesimlerinde meydana gelen tektonik çökmeler ve Anadolu’nun iç kesimlerindeki yükselmeler nedeniyle Taşyaran bölümünde dere, oluşan ana kayada durdu. Paleozoik yaşlı metamorfik kayaçlar, kırılmalara neden olan Akıntılar ve şelaleler. Bu şelalelerden akan sular, altındaki metamorfik kayayı bir testere gibi kesip dantel gibi işledi. Suyun fışkırdığı yerde oluklar, düştüğü yerde devasa kazanlar vardı.

erozyon akımı

Akarsu geriye doğru aşındıkça bu şekillerin bazılarında kırılmalar ve çökmeler meydana gelirken, dip nedeniyle yeni dev kazanlar ve spiral benzeri akış havuzları meydana geldi. Bu süreç ilerledikçe dere ana kayaya gömüldü ve ilk figürler kabaca yukarıya asıldı. Böylece mevsimlik küçük bir akarsu olan Güvercin Çayı, zamanla oluşan antik metamorfik kayaları 50 metre derinliğinde ve 200 metre uzunluğunda kırarak pitoresk görünümlü bir geçit vadisi oluşturmuştur.

Wadi Taran’a nasıl gidilir?

Nasıl gidilir diye merak ediyorsanız Uşak-İzmir karayoluna 45 kilometre, karayoluna 500 metre mesafede bulunuyor. Güneydeki Geds Nehri üzerindeki tarihi köprüden sonra ulaşabilirsiniz. Taşyaran Vadisi, kaynağını Eşme ilçesinden alan ve Gediz Nehri’ne dökülen Hamam Çayı’nın alt kısmında oluşmuştur. Taşyaran Vadisi’ne nasıl gidilir diye aşağıya konum bilgisini bıraktım.

Taşyaran Vadisi’nde sizi neler bekliyor?

Yükseklik korkunuz varsa aşağı bakınca biraz ürperirsiniz ama o zaman manzaranın güzelliğine alışırsınız. İndiğiniz merdivenler sizi yıldırmasın, aralıklarla yerleştirilen banklar dinlenmek ve mola vermek için cankurtaran oldu. Aşağı inerken, merdivenlerin her basamağında büyüleyici bir atmosfer sizi karşılayacaktır. Aşağıdan yukarıya değişen kaya şekilleri ve rengi ışıkla birleşerek tam bir fotoğrafik manzara için bir zemin oluşturuyor. Burada bol bol fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Hatta tüm vadiye hakim bir kayalık var, o kayanın üzerine geri adım atmak için sıra beklemeniz gerekebilir 🙂 Sanırım değer…
Vadiden yukarı çıkarken merdivenlerin sonunda küçük bir büfe var ve burada manzaraya karşı kamelyalarda oturup dinlenip, kendi yemeğinizi yiyebilirsiniz.

öneriler

Yaz aylarında su az olduğu için ilkbaharda rotasyon daha güzel olabilir. Rahat ayakkabılar giymek rahatınız için daha faydalı olacaktır. Kayalar ıslak ve kaygan olduğu için yürürken dikkatli olmakta fayda var. Bu güzel vadiyi gezdikten sonra piknik yapmak isterseniz yukarıda uygun piknik alanları bulunmaktadır. Ha bir de gözlüğünüzü ve şapkanızı almayı unutmayın çünkü güneş size eşlik edecek 🙂

Değerli görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşmanızı umar, hoşçakalın…

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın