https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Uluslararası Barış Parkı’nın Özellikleri (Nerede ve Tarihsel Bilgiler) - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Uluslararası Barış Parkı’nın Özellikleri (Nerede ve Tarihsel Bilgiler)

Uluslararası Barış Parkı’nın Özellikleri (Nerede ve Tarihsel Bilgiler)

Uluslararası Barış Parkı

18 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan Uluslararası Barış Bahçeleri Vakfı, dünya çapında barış bahçeleri inşa ederek uluslararası bir dostluk ortamı yaratmayı hedefliyor. Bu nedenle ülkelerin başkentlerinde barış parkları kurulur. İstanbul Başkent olmasa da Hiroşima E Strazburg İstisnai şehirlerden biri.

Uluslararası Barış Bahçeleri

İBB Soğanlı Bitkiler Bahçesi Yedikule’de Park, 22 Nisan 2010 tarihinden itibaren 20. Uluslararası Barış Parkı olarak hizmet veriyor. Peki bu isim ne anlama geliyor? 18 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan Uluslararası Barış Bahçeleri Vakfı, dünya çapında barış bahçeleri inşa ederek küresel bir dostluk ortamı yaratmayı hedefliyor. 5 kıtaya (Kanada, ABD, Polonya, Almanya, Macaristan, Fransa, Slovenya, Kuzey Afrika, Mozambik, Kosta Rika, Hollanda, Japonya, Avusturya, İtalya, Yunanistan, Kıbrıs, İrlanda, İsviçre ve Ukrayna) dağılmış barış parkları oluşturuldu. ülkelerin başkentlerinde değil, Hiroşima, Strasbourg ve İstanbul gibi istisnai vakaların olduğu şehirler de var. İstanbul, dünya barışını desteklediği ve konuyla ilgili birçok uluslararası konferansa ev sahipliği yaptığı için bu istisnalar arasında yer alıyor.

Barış Bahçesi’nin açıldığı ülke, bir sonraki Barış Parkı’nın açılacağı ülkeyi de belirler. Bu kapsamda ülkemiz Bosna Hersek adına bir sonraki Barış Bahçesi’nin hangi ülkede açılacağını belirlemiştir.

Bahçenin açılışı, “Barış tohumları burada filizlensin ve tüm dünyaya yayılsın” sözleriyle Amerika’dan getirilen bir anıt taşın dikilmesiyle tamamlandı.

Uluslararası Barış Parkı’nın Özellikleri

Uluslararası Barış Parkı'nın Özellikleri
Uluslararası Barış Parkı’nın Özellikleri

Bizans surlarının yanında yer alan Peace International, oturup kumsalın tadını çıkarabileceğiniz yerlerden biridir. Bahar aylarında dikilen birbirinden güzel çiçeklerle adeta bir renk cümbüşüne dönüşen parka Boğaziçi mavisi de eklendiğinde tam bir uğrak yeri oluyor. Banklarda oturabilir ve denizin mavisinde şnorkelle yüzerek sakince vakit geçirebilirsiniz. Özellikle tamamen çiçeklerle kaplı olduğu zaman parkın içinde ve çevresinde yürüyüş yolunda yürümek çok eğlenceli.

Soğanlı Bitkiler Parkı, parkın önceki adı olmasına rağmen, bir Soğanlı Bitkiler heykeli hala mevcut konumunda duruyor. Fotoğraf çekmeyi sevenlerin uğrak noktası olan bu heykel ve Barış Parkı Anıt Heykeli de ziyaretçilerin uğrak yerleri arasındadır.

Al Salam Uluslararası Parkı nerede? ve oraya nasıl gidilir

Tebük: Yedikul bölgesi – Fatih / İstanbul

Toplu taşıma: Toplu taşıma ile gelmek isteyenler; 97E – 80 – 80T – MR10 – MR12 -MR20 – 71AT – 72YT – 81 ve BN1 numaralı otobüsleri kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

ulaşım için Marmaray’ı tercih edenler Kazlıçeşme Durağı’nda indikten sonra 5 dakikalık bir yürüyüşün ardından parka ulaşabilirler.

Kendi araçlarıyla gelecekler için; Ek kolay erişim yolu sahil yoludur. Yenikapı istikametinden Zeytinburnu’na doğru devam ederken surların yanındaki park sağınızda olacak. Konum bilgisi almak için tıklayın

kenar boşluğu: istanbulda Diğer parklara da göz atmak isterseniz buyurun. 🙂

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın