https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Üç mezarlık nerede, tarihçe ve gezi bilgileri / Erzurum - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Üç mezarlık nerede, tarihçe ve gezi bilgileri / Erzurum

Üç mezarlık nerede, tarihçe ve gezi bilgileri / Erzurum

Erzurum’un Saltanat döneminden kalma üç kubbesi hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Kültürel ve doğal zenginlikleri açısından Doğu Anadolu’nun en önemli şehirlerinden biri olan Erzurum, güzelliği sayesinde her geçen gün yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Daha önceki yazılarımızda Erzurum ve çevresinin tarihi ve doğal mirası ile ilgili yazılarımızı sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda Üç Kümbetler’in nerede olduğu, nasıl gidilir ve Üç Kümbetler’in tarihçesi hakkında bilgiler paylaşacağız.

Üç kubbe Genel bilgi

Seltok Prensi Kubbesi: Üç Kümbetler (Emir Saltuk Küpula olarak da bilinir) medresenin çifte minaresinin arkasında bulunur ve Erzurum’un en önemli tarihi yapılarından biridir. Kimin ve ne zaman yaptığı tam olarak bilinmiyor. Ancak 12. yüzyılın sonlarında Saltuk hükümdarı Şehzade Seltouk tarafından yaptırıldığı anlaşılmaktadır.

Yerden başlayarak sekizgen bir prizmaya benzeyen kubbe, 4.75 metreden uzun olup, tepede üçgen bir girinti ile son bulur. Bu braketler üzerinde bulunan silindirik makara 45 cm geri çekilmiş konumda yükselir.

Orta Asya takvimlerinde görülen zodyak işaretleri, iki farklı renkte inşa edilmiş ve kesme taştan yapılmış kubbedeki kasnak nişlerinde yer almaktadır. (öküz, yılan, yarasa, kartal) Kubbenin dört ayrı yanında ikişer pencere bulunmaktadır. Kubbenin giriş kapısı kuzey tarafında yer almakta olup, kapının saçaklarına çeşitli çiçek ve hayvan çeşitleri yerleştirilmiştir. Bu kubbenin Prens Saltuk’a ait olduğu bildirilmektedir.

İkinci kubbe: Prens Saltuk Kubbesi’nin güneydoğu tarafında yer alan ikinci kubbe, on iki cephelidir ve gri taşlardan yapılmıştır. Üç büyük pencereden oluşan kubbenin güney cephesi mihrap şeklini andırmaktadır.

Üçüncü kubbe: Yerel kek taşından inşa edilen üçüncü kubbenin on iki cephesi ve dört penceresi vardır. Giriş kapısı kuzeye bakmaktadır ve içeride güzel dekore edilmiş bir mihrap bulunmaktadır.

Üç kubbe nerede, nasıl gideceğiz?

Tebük: Sultan Melek, 25100 – Yakutya / Erzurum

Nasıl gidilir?: Erzurum’un önemli tarihi mekanlarından biri olan Üç Kümbetler’e ulaşım oldukça kolaydır. Üç Kümbetler Erzurum Yakutu’nda bulunmakta olup toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanmaktadır. Kişisel aracınız ile ulaşım sağlamak için Erzincan – Erzurum karayolu üzerinden Palandöken Caddesi güzergahına giderek Üç Kümbetler’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

yol haritası / harita

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın