https://www.bark.com/en/gb/company/anket-doldurarak-para-kazanma/4D1yD/ https://www.beatstars.com/okanbeytel5rox https://files.fm/anketdoldurarakparakazan?return-to-catalog= https://band.us/band/90111951/intro https://www.gaiaonline.com/profiles/anketdoldurpara/46181487/ https://www.ottawaks.gov/profile/okanbeytel5/profile https://connectamericas.com/company/anket-doldurarak-para-kazanma https://graphql-ra-dev.roboticsacademy.fiu.edu/d/45226-anket-doldurarak-para-kazanma https://app.lookbook.nu/anketdoldurpara https://www.turnkeylinux.org/user/1918599 https://openlibrary.org/people/anket_doldurarak_para_kazanma https://rosphoto.com/users/profile-317440 https://website.informer.com/webliyo.net https://telegra.ph/internetten-para-kazanma-01-29 https://seedandspark.com/user/internetten-para-kazanma https://sites.google.com/view/anket-doldurarak-para-kazanma/ana-sayfa https://profile.hatena.ne.jp/internettenparaka/ https://www.blogger.com/profile/04857518437579441151
https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tuz Mağaraları | Yer, ziyaret ve giriş ücretleri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Tuz Mağaraları | Yer, ziyaret ve giriş ücretleri

Tuz Mağaraları | Yer, ziyaret ve giriş ücretleri

Tuz Mağaraları – Iğdır

Tuz Mağaraları, Iğdır’ın en güzel ve otantik doğal güzelliklerinden biridir. Tuzluca’da çeşitli yapıları ile dikkat çeken tuz mağaralarına çok sayıda turist uğramaktadır.

Iğdır‘İtibaren Tuzluca bölgesinde Bu mağaralar hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik. Şimdi bu detayları birlikte inceleyelim.

mekandan kısa bir video

Daha fazla video gelsin lütfen Youtube Kanalımız abonelik. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Iğdır Tuz Mağaraları hakkında bilgiler

Bu eşsiz oluşum 55 dönüm arazi üzerinde oturuyor. Elde edilen verilere göre mağaralardaki tuz, Türkiye’nin tuz ihtiyacını 100 yıldır karşılamaktadır.

Tünellerdeki havanın insanlarda birçok solunum yolu hastalığına faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca mağarada oda şeklini andıran birkaç galeri bulunmaktadır.

Tuz mağaraları ve faaliyetleri nerede?
Tuz mağaraları ve faaliyetleri nerede?

Söz konusu galerilerin görüntüsü ürkütücü bir yapıya sahip olsa da oldukça özgün ve cool bir görünüme sahip.

Söz konusu mağaralardaki tuz tabakalarının 24 ila 37 milyon yıl önce oluştuğuna dair birçok veri bulunmaktadır. Bu tuz tabakaları tortul tabakalar şeklindedir.

Ayrıca bölgenin Hitit döneminden günümüze kadar kullanıldığı bilinen ve köklü bir geçmişe sahip. Mağara genelinde günlük yaklaşık 60 ton tuz üretilmektedir.

İçeride bizi neler bekliyor?

Tuz mağaralarına giriş ve ziyaret hakkında bilgiler
Tuzluca’ya giriş ve ziyaret bilgileri

Iğdır’dayken tuz mağaralarını ziyaret ederseniz, bu mağaraların sağladığı sağlık faydalarından yararlanabilirsiniz. Tuz Dağı’nın sağlık turizmine kazandırılması için Iğdır Üniversitesi, Özel Bölge İdaresi ve Tuzluca Valiliği tarafından çeşitli çalışmalar başlatıldı.

Bu doğrultuda aydınlatma, çevre düzenlemesi ve sosyal alan çalışmaları ile alan bir cazibe merkezine dönüştürülmüştür.

Tuz terapi merkezi, solunum rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen mağaralarda kurulmuştur. İçeride ve dışarıda hizmet vermesi amaçlanan tuz mağaralarının turistlerin ilgisini çektiği belirtilebilir.

2019 yılında yeniden canlandırılan söz konusu tesislerdeki faaliyetler, tuz mağaralarında gerçekleştirilecek faaliyetlerdir. Bu noktada özellikle solunum yolu rahatsızlığınız varsa tuz mağaralarının faydalarından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Ziyaret saatleri ve giriş ücretleri

ziyaret saatleri: Bu güzel yeri 08:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

giriş ücreti: Burası için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Eğer farklı bir tarife uygulanırsa bu yazımızda okuyucularımız bilgilendirilecektir.

Tuz Mağarası Ulaşım Bilgileri

Tebük: Cumhuriyet, M.Ö. 76900 – Tuzluca / Iğdır

nerede?: Tuz Mağaraları, Iğdır’ın Tuzluca ilçesine bağlı Cumhuriyet semtinde yer almaktadır.

Nasıl gidilir?: Ulaşımı oldukça kolay olan mağaralara gitmek için öncelikle Iğdır merkezden Tuzluca ilçesine ulaşmalısınız.

Tuzluca’ya kendi aracınızla veya Iğdır Otogarı’ndan kalkan otobüslerle kolayca ulaşabilirsiniz.

Otobüsler şehir merkezine 38 km uzaklıkta olan bölgeye yarım saatte ulaşım sağlıyor. Tuzluca’ya ulaştıktan sonra şehir içi ulaşım ile kısa sürede tuz mağaralarına ulaşabilirsiniz.

Konum bilgisi

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın