https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Türkiye’de gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Türkiye’de gezilecek yerler

Türkiye’de gezilecek yerler

22.01.2023 12:40:00

Her köşesinde ayrı bir sır saklayan ülkemiz gezilecek yerler açısından da oldukça çeşitli alanları bünyesinde barındırmaktadır. Tarihinin yanı sıra sahip olduğu kültürel ve doğal güzellikler sayesinde yıl boyunca çok sayıda turisti kendine çekmektedir. Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerlere bir göz atalım.

Ayasofya – İstanbul

Türkiye denilince yabancı turistlerin ilk aklına gelen isimlerden biri de Ayasofya oluyor. İki büyük dinin merkezi olan Ayasofya’nın yapım tarihinin Bizans dönemine kadar uzandığı biliniyor. Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethinden sonra cami olarak kullanılmaya başlandı. Türkiye’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

Heyblada-İstanbul

Marmara Denizi kıyısında yer alan Heybeliada, İstanbul’un mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir. Muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan Heybeliada’yı İstanbullular özellikle hafta sonları sık sık ziyaret ediyor. Birbirinden güzel manzara fotoğrafları çekebileceğiniz bu alanda şehrin gürültüsünden uzaklaşmanız mümkün.

Kapadokya – Nevşehir

Kapadokya turizm açısından en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Balon gezileri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Kapadokya, doğal güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Efes Antik Kenti – İzmir

Yıl boyunca ziyarete açık olan Efes Antik Kenti, eski uygarlıkları yakından görmenizi sağlayacak. Tarih kokan bu antik kent, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunuyor. Toplu taşıma ile de kolayca ulaşabilirsiniz.

Midyat- Mardin

Tarihte farklı dinlere ev sahipliği yapmış şehirlerden biri olan Mardin’in Midyat ilçesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. İnanç turizmi açısından ayrı bir öneme sahip olan Midyat’ta tarihi evler de bulunmaktadır. Mimari tarzında sıra dışı örneklerin toplanması nedeniyle herkesin dikkatini çeken bir özelliğe sahiptir. Dilerseniz Moor Gabriel Manastırı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Buyabat-Sinop

Sinop’ta bulunan Boyabat, sessizliği arayan herkesin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olarak listede yer almalıdır. El değmemiş bir güzelliğe sahip olan Boyabat’ta Osmanlı döneminden kalma ahşap evler de bulunuyor. Mimariye ilgi duyan herkesin Buyabat’taki bu tarihi evleri gezmesini tavsiye ederiz. Özellikle yaz mevsimlerinde ziyaret edebileceğiniz Pouyat, denizi sayesinde deniz turizmi açısından önemli yerlerden biridir.

Salda Gölü-Burdur

Türk Maldivleri olarak bildiğimiz Salda Gölü, yıl boyunca muhteşem manzaralar görmenizi sağlayacak yerlerden biri. Özellikle sularının rengiyle dikkat çeken Salda Gölü’nün 1989 yılından beri sit alanı ilan edildiği biliniyor. Kumun içerisinde bulunan kalın kil sayesinde kilden maske yapmak da mümkün. Türkiye gezilecek yerler listelerinde ilk sıralara eklenmesi gereken yerlerden biridir.

Göbeklitepe-Şanlıurfa

Binlerce yıllık geçmişe sahip geçmiş dönemlere ışık tutmamızı sağlayan Göbeklitepe, halen kazıların devam ettiği alanlardan biri. İçeride ortaya çıkarılan tüm arkeolojik buluntuların sergilendiği de kaydedildi. Zamanda yolculuk yapmayı seviyorsanız Göbeklitepe’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yeşilgöz Sürahisi – Kahramanmaraş

Zihinsel ve fiziksel olarak rahatlama şansı bulabileceğiniz yerler arasında yer alan bu dere, muhteşem güzelliğini de gözler önüne seriyor. Yemyeşil ağaçlarla çevrili bu doğada huzur bulmak mümkün. Maraşlı merkeze yaklaşık 1 saat uzaklıkta olan bu dereye kendi aracınızla ulaşabilirsiniz.

İshak Paşa Sarayı – Ağrı

Mimari önemi büyük olan İshak Paşa Sarayı, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyor. Lale devrinden günümüze kalan yapılardan biri olan bu mimari eser, Ağrı’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Muhteşem manzaralar eşliğinde İshak Paşa Sarayı’nı yılın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü – Bursa

Osmanlı döneminden kalan Cumalıkızık köyü yapılarıyla da dikkat çekiyor. Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma olduğu için evlerin o döneme ait yapılarla yapıldığı görülmektedir. Evlerin restore edildiğini de belirtelim. Yörenin organik ürünlerinden yapılan kahvaltı salonlarını da görmek mümkün.

Safranbolu-Karabük

Osmanlı mimarisinin eserlerinin bir arada bulunduğu bir diğer bölge ise Karabük sınırları içerisinde yer alan Safranbolu’dur. Bu bölgede tarihi Safranbolu evlerini görebilir ve dilediğiniz gibi fotoğraf çekebilirsiniz.

Ayder yaylası – Rize

Görkemli güzelliği ile dinlenmenizi sağlayacak olan Ayder Yaylası her tarafının yeşil olduğu alanlardan biridir. Özellikle sabah yürüyüşlerinizde mutlaka görülmesi gereken birçok alanı da bünyesinde barındırmaktadır. Türkiye gezi listenize eklemelisiniz.

Mevlana Müzesi – Konya

Mevlana’ya ait eşyaların yer aldığı bu müze tarihimiz açısından büyük önem taşımaktadır. Mevlana hakkında daha detaylı bilgi bulabileceğiniz müzeye ulaşım da oldukça kolay. Karşınıza çıkarsa Şeb-i Arus sema törenine katılmanızı tavsiye ederiz.

Alaçatı- İzmir

İzmir’in en ünlü semtlerinden biri olan Alaçatı, özellikle dondurmacılarıyla ünlü yerlerden biridir. Sarmaşık evlerin rengarenk çiçeklerinin oluşturduğu harika resimleri bu alanda görebilirsiniz. Çevredeki birçok kafe ve restoran sayesinde arkanıza yaslanıp rahatlayabilirsiniz. İzmir’e gittiğinizde mutlaka Alaçatı’ya uğramalısınız.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın