https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tunceli’de gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Tunceli’de gezilecek yerler

Tunceli’de gezilecek yerler

16.01.2023 23:00:00

Tunceli son zamanlarda turistlerin ilgi odağı olmaya başlayan bir şehir. Şehirde farklı sporların yapılması, farklı aktivitelerin sunulması gibi durumlar turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca Tunceli, en düşük nüfusa sahip olmasıyla da biliniyor. Ülkedeki okuryazarlık oranına baktığımızda bu oranın en yüksek Tunceli ilinde olduğu güncel verilerle kayıt altına alınmaktadır. Tunceli’ye gitmeden önce bu yazı sayesinde görmek istediğiniz yerleri görerek gezinizi daha pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Tunceli gezilecek yerler listemizle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Bağın (Dedibağ) Kaplıcası

Dedebağ köyünde yer aldığı için başka bir isim de köy olarak anılmaktadır. İl merkezine 65 kilometre uzaklıkta bulunan bu kaplıcalar, şifalı sularıyla herkesin uğrak yerlerinden biri. Suyun 35 derecede olduğunu söylemek de mümkün. Romatizma, çıkık gibi sorunları olan hastaların bu kaplıcaya geldiği bilinmektedir. İçerisindeki tesis sayesinde konaklamak da mümkün. Tesiste çay bahçesi de bulunmaktadır. Geldiğiniz zaman rahatlayabileceğiniz bu kaplıcaya uğramanızı tavsiye ederiz.

Manzor Vadisi Milli Parkı

1971 yılında milli park olarak inşa edilen bu park, endemik flora, fauna ve ağaçlarla dolu. Harika piknikler yapabileceğimiz bu park, Tunceli şehir merkezine yakın olması nedeniyle vakti kısıtlı olan kişiler tarafından da tercih edilebilir.

büyük plato

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bulunan bu yaylanın toplam yüksekliği 3 bin 377 metre. Yılın her dönemi çok farklı manzaralara bürünecek olan bu yaylayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Aynı zamanda yaylanın muhteşem çayırları burayı mutlaka görülmesi gereken bir yer yapmaktadır. Mis kokulu havası sayesinde şehrin karmaşasından kaçmak isteyenler için dinlenme yeri olarak tercih edilebilir.

Rabat Vadisi

Dağcılık faaliyetleri için en çok tercih edilen bu vadi, Tunceli’ye gelen turistlerin sürekli ziyaret ettiği bölgeler arasında yer alıyor. Etkileyici dağlara ve şelalelere sahip olan bu vadi, ziyaretçilerin ayrılmak istemeyeceği türdendir. Bu vadiyi yılın herhangi bir zamanında ziyaret edebilir ve çok güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Pullmore Vadisi

Dar ve sarp bir vadi olarak bilinen Pullumur Vadisi, kayalıkları, şelaleleri ve kanyonları aynı anda içinde barındıran özel bir vadidir. Genel olarak daha çok yürüyüş için tercih edilen bu vadi, yamaç paraşütü tutkunlarının da ziyaret ettiği yerler arasında yer alıyor. Ayrıca Pollmore’un vadi içinden akışı ziyaretçileri rahatlatan cinsten. Yürüyüş veya yamaç paraşütü için bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Monzor Akışı

Kürek çekmeyi sevenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan bu çay, farklı derelerden beslenir. Bu saf su çayını beğenmemek mümkün değil. Sadece kürek çekmek için değil. Ziplining ve tekne gezintisi için de uygun bir alandır. Yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak yeri olan bu çayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ovacık Kayak Merkezi

1.500 metre rakımlı bu kayak merkezi, 1.200 metrelik kayak pisti ile aileler tarafından en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Hafta sonu kaçamaklarınız için de tercih edebileceğiniz bu kayak merkezinde harika vakit geçirmeniz mümkün. Tunceli’nin Ovacık ilçesinde yer alan bu kayak merkezi 7/24 açıktır. Dilediğiniz gün ve saatte buraya gelip kayak yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Gelin odaları ve mağaralar

Elde edilen veriler arasında bu mağaranın Urartular tarafından yapıldığı da yer almaktadır. Pullumur’a 3 km uzaklıkta yer alan mekan aynı zamanda Komutan’ın tahtını da barındırıyor. Ayrıca mahkumlar için bir hücre içerir. Girişte su kuyusu olduğu bilinmektedir. Kukla odaları döneminde bir lider tarafından yapılmış olması da bu alanın farklı bir özelliğe sahip olduğunu bize göstermektedir. Ne yazık ki, bu bölge sert iklim koşullarından dolayı büyük zarar görmüştür. Tarihe ilgi duyanların kaçırmaması gereken bu yer her yıl turistlerin ilgisini çeken bölümlerden biridir. Buraya kendi aracınızla da gelebilirsiniz. Tunceli’ye geldiğinizde uğramadan gitmemeniz gereken yerler arasındadır.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın