https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tunceli nerede, Tunceli’ye nasıl gidilir? – Gezilecek Yerler

Tunceli nerede, Tunceli’ye nasıl gidilir?

Tunceli nerede, Tunceli’ye nasıl gidilir?

Tunceli, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir ildir. Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu bölge, doğal güzellikleri ve zengin kültürel mirasıyla hala ziyaretçi çekmektedir.

Tunceli tarihi

TunceliPaleolitik döneme kadar uzanır. İlk yerleşimlerin MÖ 3000 yıllarına kadar uzandığına inanılmaktadır. Bu dönemde bölgeye Hurri, Asur, Urartu ve Pers uygarlıkları gibi çeşitli toplumlar hakim olmuştur.

Orta Çağ’da Tunceli, Bizans İmparatorluğu’nun kontrolü altındaydı. 11. yüzyılda Selçuklu Türklerinin bölgeye hakim olmasıyla birlikte Tunceli’nin Türkleşme süreci başlamıştır. Bölge, 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğine girmiştir.

Tunceli’nin modern tarihi, özellikle 20. yüzyılın başından itibaren oldukça hareketli olmuştur. Cumhuriyet öncesi bölgede ağırlıklı olarak Kürt ve Zazalar yaşıyordu ve bu dönemde Tunceli’nin adı Mazgirt olarak değiştirildi.

1935’te Dersim İsyanı patlak verdi. İsyancılar bölgede Ağa’ya ve devlete karşı ayaklandılar. Ancak isyan, hükümet müdahalesiyle kanlı bir şekilde bastırıldı. Bu süreçte binlerce insan öldü.

Dersim İsyanı’ndan sonra Tunceli yeniden eski ismine kavuşmuştur. Tunceli günümüzde doğal güzellikleri, yöresel yemekleri, el sanatları ve tarihi dokusuyla önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Ayrıca bölgenin Monzor Vadisi Milli Parkı da ziyaretçilerin ilgi odağında.

Tunceli’nin bulunduğu yer neresidir?

Tunceli, Doğu Anadolu bölgesinin Yukarı Fırat bölgesinde, kuzey ve batıda Monzur Dağları ve Karasu Nehri, doğuda Bingöl ve Biri Deresi dağları, güneyde Keban Baraj Gölü ile çevrilidir.

Tunceli antik çağda birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Tunceli’deki Monzor Vadisi Milli Parkı ve Pertek Kalesi, medeniyetlerden ve antik çağlardan kalma mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Tunceli’de toplam 8 ilçe, 9 belediye, 43 ilçe ve 364 belediye köyü bulunmaktadır.

Tunceli’nin kaç ilçesi var?

Doğu Anadolu bölgesinin yukarı Fırat bölümünde yer alan Tunceli, Dersim adını alarak il olmuştur. Cumhuriyet döneminde Erzurum’a bağlanmış ve 25 Aralık 1935’te çıkarılan kanunla adı Tunceli olarak değiştirilmiş ve yeniden il olmuştur.

Tunceli’de toplam 8 ilçe, 9 belediye, 43 ilçe ve 364 belediye köyü bulunmaktadır.

Tunceli İlleri:

 • boğa güreşi,
 • mükemmel,
 • Ovacık,
 • nazmia,
 • merkez,
 • Mazgirt
 • hozat,
 • Simice Geek.

Tunglu nerede?

Tarihi ve doğal güzellikleri açısından oldukça ilgi çeken Tunceli, Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölgesinde yer alan Tunceli, doğuda Bingöl, kuzeyde Erzincan, batıda Malatya ve güneyde Elazığ ile çevrilidir.

Tarihi açısından öne çıkmaya başlayan Tunceli, hem geçmiş tarihi hem de barındırdığı kadim uygarlıklardan dolayı oldukça ilgi görmektedir.

Tunceli’nin nüfusu kaçtır?

Tunceli’nin yüzölçümü 7.582 kilometrekare olup, kilometrekareye düşen birey sayısı 11’dir. TÜİK tarafından yapılan araştırmaya göre 2021 yılında Tunceli’nin nüfusu 83.645 olarak belirlenmiştir. %53,1 erkek ve %46,9 kadın.

Tunceli’nin nüfus yoğunluğu diğer yıllara göre (%0,24) 202 kişi arttı. Nüfusu en kalabalık 81. ilimiz olan Tunceli’nin toplamda 8 ilçesi bulunmaktadır.

Tunceli’nin en büyük ve en kalabalık ilçesi Pertek iken, daha küçük ve daha az kalabalık olan ilçe Naziye’dir. Tunceli’de 8 ilçede 43 mahalle bulunmaktadır.

Tunceli’ye nasıl giderim?

Türkiye’nin diğer şehirlerine kara ve hava yolu ile seyahat edilirken, kara ve hava yolu ile gidilebilecek iller arasında Tunceli de yer almaktadır.

Dilerseniz Tunceli’ye feribotla da gidebilirsiniz. Tunceli’ye feribot ile seyahat etmek için Elazığ’dan feribota binerek Pertek ve Çemişgezek ilçelerine feribotla ulaşabilirsiniz.

Tunceli’ye özel araçla nasıl gidilir?

Tunceli’ye karayolu ile gelmek isterseniz Erzincan-Elazığ karayolunu kullanmalısınız. Bu karayolu, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayan karayoludur.

Ankara’dan Tunceli’ye kendi aracınızla gelmek isterseniz 817 km’lik yolu toplam 10 saatte gitmeniz gerekiyor. Ankara’dan Tunceli’ye gitmek için izlemeniz gereken yol güzergahı olan Ankara, Kırıkkale, Sivas ve Erzincan yollarından Tunceli’ye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Tunceli’ye kendi aracınızla gitmek isterseniz 1173 km’lik yolu 14 saatte kat etmeniz gerekiyor. İstanbul’dan Tunceli’ye giderken izlemeniz gereken yol güzergahı olan Sakarya, Bolu, Merzifon, Amasya ve Erzincan güzergahlarını kullanarak Tunceli’ye gidebilirsiniz.

Erzincan’dan Tunceli’ye kendi aracınızla gelmek isterseniz 161 km’lik yolu 2 saat 30 dakikada gitmeniz gerekiyor.

Tunceli’ye otobüsle nasıl gidilir?

Özel arabası olmayan herkes kesinlikle otobüsle seyahat etmeyi tercih ediyor. Tunceli’ye Türkiye’nin herhangi bir şehrinden otobüs ile seyahat edebilirsiniz. Tunceli’ye varış saatleri ve otobüs bilet fiyatları her ilden şehre değişmektedir.

Ankara’dan Tunceli’ye otobüs ile seyahat etmek isterseniz yolculuk süreniz 13 saat olacaktır.

İstanbul’dan Tunceli’ye otobüs ile seyahat etmek isterseniz yolculuk süreniz 17 saat 30 dakikadır.

Elazığ’dan Tunceli’ye otobüsle seyahat etmek isterseniz yolculuğunuz 2 saat sürecektir.

Tunceli’ye uçakla nasıl gidilir?

Tunceli’ye uçakla seyahat etmek istiyorsanız öncelikle Elazığ Havalimanı’na gitmelisiniz. Tunceli’de henüz havalimanı olmadığı için ulaşımınızı bu şekilde yapmanız gerekiyor. Elazığ’dan Tunceli’ye giderken 80 km yol kat etmeniz gerekiyor.

Elazığ Havalimanı yerine Bingöl Havalimanı’nı tercih edebilirsiniz. Bingöl’den Tunceli’ye giderken yaklaşık 140 km yol kat etmeniz gerekiyor.

İstanbul’dan Tunceli’ye uçakla seyahat etmek isterseniz toplam süreniz 1 saat 50 dakika olacaktır. İstanbul-Bingöl uçuşu 2 saat sürüyor.

Ankara’dan Elazığ veya Erzincan’a gitmek isterseniz yolculuk 1 saat 10 dakika sürer ve buradan Tunceli’ye aktarma yapabilirsiniz. Ankara’dan Bingöl’e yolculuk yapmak isterseniz yolculuk süreniz 1 saat 25 dakika olup buradan Tunceli’ye aktarma yapabilirsiniz.

İzmir’den Elazığ’a uçakla gitmek isterseniz yolculuğunuz 1 saat 50 dakika sürecek ve buradan Tunceli’ye aktarma yapabilirsiniz.

Tunceli’ye vapurla nasıl gidilir?

Tunceli’ye özel araç, otobüs veya uçakla gitmek istemiyorsanız feribotla da yolculuk yapabilirsiniz. Feribot ile seyahat etmek için yapmanız gereken Elazığ’dan arabalı vapura binerek Tunceli Çemişgezek ve Pertek ilçelerine gitmek.

Yazın feribotla seyahat etmeyi tercih ederseniz deniz havasının ve denizin güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Tunceli’de şehir içi ulaşım nasıl?

Tunceli şehir içinde seyahat etmek isterseniz otobüs, minibüs ve taksileri tercih edebilirsiniz. Her şehirde olduğu gibi Tunceli’de de halk otobüsü hatları var. Gideceğiniz yerde otobüs hattına binerek istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Halk otobüsleri yerine minibüsleri de tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız minibüsler ile şehir içinde de seyahat edebilirsiniz.

Halk otobüsleri veya minibüsler yerine taksileri de kullanabilirsiniz. Otobüs ve minibüslere göre daha hızlı ulaşım sağladığı için taksileri tercih edebilirsiniz.

Tunceli’ye ne zaman gidiyorsun?

Karasal bir iklime sahip olan Tunceli’de yazlar kısa, kışlar uzun geçer. Yaz ayları kurak ve sıcak, kış ayları ise yağışlı ve soğuk geçer. Tunceli’ye gitmek isterseniz en güzel mevsimler ilkbahar ve sonbahardır. Tunceli’de sabah ve akşam sıcaklıkları büyük farklılıklar gösteriyor.

Tunceli’ye gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler var. Bu mekanlar Tunceli’nin hem tarihini hem de doğasını en güzel şekilde yansıtıyor. Tunceli’de gezip görebileceğiniz yerler şu şekildedir;

Tunceli’de gezilecek yerler;

 • hozat,
 • mükemmel,
 • simeshczek,
 • Mazgirt
 • boğa güreşi,
 • kutu dere,
 • Kırk Lider Düşüyor
 • Harami Deresi
 • ay dağları,
 • Monzer Al-Ain
 • Ovacık,
 • Monzor Vadisi Ulusal Parkı,
 • Dersim Müzesi.

Tunceli’de ne yiyoruz?

Tunceli’ye gittiğinizde mutlaka yemeniz gereken yöresel lezzetler var ve bunlar;

 • mantar yemeği
 • gulik,
 • soğan poleni
 • Tunceli Ovacık dağ sarımsağı,
 • dövme pirinç
 • mombar dolması
 • ölçüm,
 • Bishi,
 • Dersim’in mezarı
 • sicim,
 • bebek,
 • 12 imam çorbası
 • dövme çorbası.

Tunceli’de Nerede Kalınır?

Tunceli’ye gittiğinizde kalabileceğiniz birkaç yer var. Bu otellerden Grand Saroglu Hotel ve Royal Demir Boutique Hotel Tunceli merkezde yer almaktadır.

umut ediyoruz “Tunceli nerede, Tunceli’ye nasıl gidilir?‘Tongli’ ile ilgili yazımız sorularınıza biraz yardımcı olabilir.Tongli ile ilgili diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın. 🙂

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın