https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Trabzon Yaya Çarşısı nereye, nasıl gidilir ve ziyaret saatleri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Trabzon Yaya Çarşısı nereye, nasıl gidilir ve ziyaret saatleri

Trabzon Yaya Çarşısı nereye, nasıl gidilir ve ziyaret saatleri

Trabzon Bidesten Çarşısı 01

Bedesten, Osmanlı Türkçesine Farsçadan giren bir kelimeyi ifade eder. Kökeni “bedistan” olan kelime, kıymetli ve değerli kumaşların sergilendiği, mücevher ve benzeri ürünlerin ticaretinin yapıldığı merkezlere verilen isimdir. Osmanlı İmparatorluğu’nda kumaş, mücevher ve çeşitli değerli eşyaların alınıp satıldığı yerlere verilen isim olarak sözlükte yerini almıştır.

Bedesten Yapıları

İlk örnekleri 13. yüzyılda Anadolu’da görüldü. Osmanlı mimarisinin tipik örnekleri olan yapılar, eşit büyüklükteki kubbeleri ile başarılı bir kapalı çarşı mimarisini gözler önüne sermektedir. Trabzon Bedestin ülkemizdeki en ünlü örneklerden biridir. Bedesten, Trabzon’un merkezinde Çarşı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, on birinci yüzyılda inşa edilmiş ve Osmanlı’nın Trabzon’u fethinden sonra yatağa dönüşen bir Ceneviz binası olduğu bilgisine sahibiz.

Tarihçi Brier, Trabzon Bedestin hakkında farklı bilgiler veriyor. Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hattun tarafından 1512 yılında yazılan aşevi listesinde Trabzon Yayası ile ilgili bilgilerin ilk kez yer aldığını yazar. Bu nedenle yapının 1461-1512 yılları arasında inşa edileceğini belirtir. .

Trabzon Bidesten harika bir mimari şölen sunuyor. Bedesten 28 cm’lik sıradan taşlardan yapılmış olup kare bir tasarıma sahiptir. Ayrıca 4 adet fil ayağı üzerine yerleştirilerek mimari estetik kazandırılmıştır. Filin ayaklarındaki göze çarpan delikler, zeminler arasındaki çapaları içerir. Ahşap kısım bu deliklerin üzerine konur. Her tarafı kapı olan Bedesten 48 odadan oluşmaktadır. Üst kattaki odalar tüccarların mevcut ofislerini, aşağıdaki odalar ise mal ticaretinin yapıldığı noktayı temsil etmektedir.

Marangozluktan bidesten yeniden

Ülkemizde tarihi yapıların en azından geçmişte korunması bilincinin ortaya çıkmasından sonra, bu konuda daha iyi olmak, Trabzon-Destin yapısını yıkan ve büyük Osmanlı’yı yıkan marangozların egemenliğinden kurtulmuştur. mimari. , 2000 yılında 400 milyon restorasyon çalışması ile tarihi mirasımıza kazandırmıştır. Bugün Trabzon’a gelenlerin ziyaret ettiği ve mimari bir şölen yaşadığı Bedesten, mümkün olduğunca eski yapısına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir. Osmanlı tarihinde olduğu gibi bugün de çarşı içinde değerli eşya satan tüccarlar bulunmaktadır. Birçok restoranın bulunduğu bölgede Trabzon’un geleneksel lezzetlerini tadabilirsiniz.

Osmanlı sanatının önemli bir eseri olan Bedesten, Osmanlı kahve kültürüne uygun kahvehanelerin üst katlarında tüccarların ofis olarak kullandıkları yerleri bırakmıştır. Burada rahatlatıcı bir kahve içmek, gününüz ve seyahatiniz boyunca yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biri olabilir.

Trabzon Bidesten Çarşısında Konaklama

Trabzon merkezde 69 konaklama seçeneği bulunmaktadır. Bu imkanlardan bütçenize en uygun olanı seçebilir ve keyifli bir konaklamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Bana sorarsanız Hotel Cebeci veya Hotel Yalı Park bütçenize göre kalabileceğiniz iki yer. Elbette bütçenize göre daha uygun bir konaklama yeri bulmanız mümkün.

Trabzon Bidesten Çarşısı ziyaret saatleri

Yatak kamusal bir alandır. İyi vakit geçirebileceğiniz yerler var. Ayrıca yöresel yemeklerin tadına bakabileceğiniz restoranların bulunduğu bir yerdir. Sabah 10.00’da açılan Bedesten, saat 23.00 sıralarında kapanıyor.

Trabzon Yaya Çarşısı, nereye ve nasıl gidilir?

Adres: Çarşı Mh. s. 61200 – Trabzon / Türkiye

Trabzon’un merkezinde yer alan Bedesten, kolay ulaşımı ile size fazla sıkıntı yaşatmayacaktır. Öncelikle özel aracı olmayanlar için açıklayalım. Merkezden hangi minibüse binerseniz binin Bedestenin’in bulunduğu mahallede bulunan Mulhouse minibüs durağından geçeceksiniz. Buraya Bedesten’e gidenler bir göz atmalı. Özel aracı olanlar için yönler Cumhuriyet Caddesi’nden kuzeye, Kazananlar Caddesi’nden kapalı çarşıya girilir ve yaklaşık 300 m ilerlediğinizde Trabzon Bedesten’e ulaşabilirsiniz.

Resimler

crocese

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın