https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Trabzon nerede bulunur, Trabzon’a nasıl gidilir? - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Trabzon nerede bulunur, Trabzon’a nasıl gidilir?

Trabzon nerede bulunur, Trabzon’a nasıl gidilir?

Trabzon nerede bulunur, Trabzon’a nasıl gidilir?

Trabzon, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alan bir şehirdir. Denize kıyısı olan Trabzon, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve zengin bir kültürel mirasa sahiptir.

Trabzon doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve kültürel zenginlikleri ile turistlerin ilgisini çeken bir şehirdir. Ayasofya Müzesi, Trabzon Kalesi, Atatürk Sarayı, Uzungöl Tabiat Parkı, Sümela Manastırı, Karaca Mağarası ve Boztepe Teleferik kentin önemli turistik mekanları arasında yer alıyor.

Kısa bilgi: TrabzonTürkiye’de bir seyahat planınız varsa; Trabzon’da gezilecek yerler Sizin için oluşturduğumuz listemize mutlaka göz atmalısınız.

Trabzon Tarihi

Trabzon’un tarihi M.Ö. 8000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Antik çağda “Trapez” olarak anılan Trabzon, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Trabzon, Romalılar tarafından fethedildi ve 395 yılında Doğu Roma İmparatorluğu’nun bir parçası oldu. 1204 yılında Latin İmparatorluğu tarafından fethedildi. 1204-1461 yılları arasında Trabzon İmparatorluğu dönemine tanık oldu.

1461 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından işgal edilmiş ve 16. yüzyılda Trabzon vilayeti olarak yönetilmiştir. 18. yüzyılda önemli bir ticaret merkezi olmuş ve 19. yüzyılda birçok sanayi kuruluşu burada faaliyet göstermeye başlamıştır.

Trabzon, Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasından sonra Türkiye’nin bir parçası oldu. Günümüzde turizm, tarım, balıkçılık, ticaret, sanayi gibi alanlarda önemli bir şehir olarak varlığını sürdürmektedir.

Trabzon hangi bölgede bulunur?

Trabzon, nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye’nin en kalabalık 27. ilidir. TÜİK tarafından 2021 yılında yapılan araştırma sonucunda Trabzon’un nüfusunun 816.684 olduğu tespit edildi.

Trabzon’da kadın nüfus yoğunluğu 411.637, erkek nüfus yoğunluğu ise 405,47’dir. Trabzon Karadeniz bölgesiTürkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Trabzon, Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Trabzon, Karadeniz bölgesinde yer almasına rağmen yüzölçümü bakımından küçüktür.

Trabzon’un batısında Eynesil (Giresun), güneyinde Torul (Gümüşhane) ve Bayburt, doğusunda İkizdere ve Kalkandere (Rize) yer almaktadır.

7 Eylül 2010 tarihi itibariyle 7 belde ve 29 köy Trabzon Belediyesi’ne katılmıştır. 7 belde ve 29 köyün Trabzon Belediyesi’ne bağlanması sonucunda Trabzon’un toplam nüfusu 402.166 olarak belirlendi. Trabzon, Karadeniz bölgesinin Samsun’dan sonra ikinci büyük şehridir.

12 Kasım 2012 tarihinde çıkarılan yasa sonucunda Trabzon Büyükşehir Belediyesi artık merkez ilçe olmaktan çıkmış ve Ortahisar ilçesi kurulmuştur. Trabzon, içinde iki vilayet bulunmasından dolayı “Şehzadeler Şehri” olarak da bilinir.

Trabzon’da kaç mahalle var?

Trabzon’un toplam 18 ilçesi bulunmaktadır ve bunlar;

 • Ortahisar (merkez ilçe),
 • Yomra
 • yeter büyük
 • Tonya,
 • salpazarı,
 • sürmek,
 • ile,
 • Maca
 • köprübaşı,
 • Sürpriz
 • düzköy,
 • dernekpazarı,
 • çaykara,
 • carsibase
 • Beşikdüzü,
 • arsen
 • araklı,
 • ekkabat.

Trabzon’un bulunduğu yer neresidir?

Trabzon Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Trabzon, Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Trabzon, Karadeniz bölgesinde yer almasına rağmen yüzölçümü bakımından küçüktür.

Trabzon’un batısında Eynesil (Giresun), güneyinde Torul (Gümüşhane) ve Bayburt, doğusunda İkizdere ve Kalkandere (Rize) yer almaktadır. 7 Eylül 2010 tarihi itibariyle 7 belde ve 29 köy Trabzon Belediyesi’ne katılmıştır.

7 belde ve 29 köyün Trabzon Belediyesi’ne bağlanması sonucunda Trabzon’un toplam nüfusu 402.166 olarak belirlendi. Trabzon, Karadeniz bölgesinin Samsun’dan sonra ikinci büyük şehridir.

12 Kasım 2012 tarihinde çıkarılan yasa sonucunda Trabzon Büyükşehir Belediyesi artık merkez ilçe olmaktan çıkmış ve Ortahisar ilçesi kurulmuştur. Trabzon, içinde iki vilayet bulunmasından dolayı “Şehzadeler Şehri” olarak da bilinir.

Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Trabzon’a hava veya kara yoluyla seyahat edebilirsiniz. Uzun mesafeleri seviyorsanız karayolu ile özel araç ve otobüs ile seyahat etmeyi, hızlı bir yolculuk için ise uçak ile seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz.

Eğlenceli ve gezip görülecek bir gezi istiyorsanız, özel araba gezisi her zaman ideal bir gezidir. Uzun yolculuklar için genellikle otobüs yolculuğu tercih edilir.

Trabzon’a özel araçla nasıl gidilir?

Özel araçla seyahat etmek her zaman eğlenceli ve ilgi çekicidir. Trabzon’a giderken kendi aracınızla gezebilirsiniz. Trabzon’da eğlenceli ve keyifli bir gezi yapmak istiyorsanız özel araçla seyahat etmek her zaman daha idealdir. Karadeniz sahil yolundan Trabzon’a kendi aracınızla gidebilirsiniz.

İstanbul’dan Trabzon’a kendi aracınızla gitmek isterseniz 1060 km’lik yolu 13 saatte gitmeniz gerekiyor. İstanbul’dan Trabzon’a kendi aracınızla giderken Sakarya, Bolu, Samsun ve Giresun’dan geçebilirsiniz.

Ankara’dan Trabzon’a gitmek isterseniz iki farklı seçeneğiniz var. Ankara’dan Trabzon’a giderken D010 ve E70 yollarında 736 km yol kat etmeniz gerekiyor. Trabzon’a Kırıkkale, Çorum, Samsun ve Ordu üzerinden de gidebilirsiniz.

Bu güzergahta Ankara’dan Trabzon’a 9 saat 30 dakikada gidebilirsiniz. İkinci bir rota seçeneğiniz varsa, 928 km’lik yolu D260 otoyolu üzerinden toplam iki saatte kat etmelisiniz. Ankara’dan Trabzon’a Kırşehir, Kayseri, Sivas ve Gümüşhane üzerinden seyahat edebilirsiniz.

İzmir’den Trabzon’a gitmek isterseniz 1330 km’lik yolu 16 saatte gitmeniz gerekiyor. İzmir’den Trabzon’a Bursa, Bolu ve Samsun üzerinden kendi aracınızla seyahat ederken gidebilirsiniz.

Samsun’dan Trabzon’a kendi aracınızla gitmek isterseniz 325 kilometrelik bir rotayı 4 saat 30 dakikada gitmeniz gerekecek. Karadeniz sahil yolunu Samsun’dan Trabzon’a kadar kullanabilirsiniz.

Otobüs ile Trabzon’a nasıl gidilir?

Uzun yol tutkunlarının tercih ettiği bir diğer seyahat yöntemi ise otobüs yolculuğu. Otobüse binmek, özel araba kullanmak kadar eğlencelidir. Bu nedenle uzun mesafeli seyahat sevenler için bir başka seyahat şekli de otobüsle seyahat etmektir.

Türkiye’nin her şehrinden Trabzon’a otobüs ile seyahat edebilirsiniz. Bulunduğunuz şehirden Trabzon şehrine yolculuk süresi ve otobüs bileti fiyatları değişiklik göstermektedir.

İstanbul – Trabzon arası otobüs yolculuğunuz toplam 17 saat sürecektir.

Ankara – Trabzon arası otobüs yolculuğunuz toplam 12 saat sürecektir.

İzmir – Trabzon arası otobüs yolculuğunuz toplam 20 saat sürecektir.

Samsun – Trabzon arası otobüs yolculuğunuz toplam 5 saat sürecektir.

Trabzon’a uçakla nasıl gidilir?

Trabzon Havalimanı ile Trabzon Merkez arası 7 kilometredir. Havalimanından çıktığınızda şehir merkezine gitmek için otobüs ve minibüsleri tercih edebilirsiniz.

İstanbul’dan Trabzon’a Anadolujet, Pegasus ve Türk Hava Yolları ile seyahat edebilirsiniz. İstanbul-Trabzon uçuşunuz 1 saat 50 dakika sürmektedir.

Anadolu uçakları ile Ankara’dan Trabzon’a uçabilirsiniz. Ankara-Trabzon uçuşunuz 1 saat 15 dakika sürmektedir.

SunExpress uçakları ile İzmir’den Trabzon’a uçabilirsiniz. İzmir’den Trabzon’a yolculuğunuz 1 saat 55 dakika sürüyor.

Trabzon’da şehir içi ulaşım nasıl?

Trabzon’a gittiğinizde belediye otobüsleri, minibüsler ve taksiler ile şehir içi ulaşımdan tasarruf edebilirsiniz. Trabzon belediye otobüslerine binebilmek için Trabzon Kart sahibi olmanız gerekmektedir.

Bu kartları Trabzon Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden temin edebilirsiniz. Tüm şehirlerdeki belediye otobüslerinde olduğu gibi Trabzon’da da belediye otobüslerinin hatları var.

Gitmek istediğiniz yere ait otobüs hattını kullanarak gidebilirsiniz. Trabzon dolmuşları ile de şehre ulaşabilirsiniz.

Trabzon’a ne zaman gidiyorsun?

Trabzon, Karadeniz bölgesinde ılıman bir iklime sahiptir. Dört yağışlı mevsimi olan Trabzon’da kış ayları ılıman, yaz ayları ise serin geçer. Trabzon’u ziyaret etmek isterseniz yaz ya da sonbahar mevsimlerini tercih edebilirsiniz.

Yaz aylarında Trabzon’a giderseniz, plajlarını keşfetmeyi unutmayın. Yaz aylarında Trabzon’un yaylalarına gitmek istiyorsanız yanınızda mutlaka bir şemsiye ve kalın giysiler bulundurmalısınız. Yaylalar genellikle yağışlı ve serindir.

Trabzon’da ne yiyoruz?

Karadeniz mutfağı her zaman özel ve güzel olmuştur. Trabzon’un birçok yemeği var. Karadeniz mutfağında yağlı yemeklerden çok sebze yemekleri bulunur. Trabzon’a özgü sebze yemekleri her zaman güzel olmuştur ve mutlaka denenmesi gereken yemekler arasındadır.

Trabzon’a geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken yemekler;

 • kavrulmuş turşu
 • hamsi pirinç
 • Et Aksabat
 • Hamsiköy Sütlacı,
 • laz hamur işleri
 • Karadeniz Betası
 • Mısır ekmeği
 • Muhlama veya daha bilinen adıyla kukmak,
 • fesleğen kayana,
 • lahana dolması

umut “Trabzon nerede bulunur, Trabzon’a nasıl gidilir?Trabzon ile ilgili yazımız sorularınıza bir nebze yardımcı olabilir, diğer Trabzon yazılarımıza da göz atmayı unutmayın. 🙂

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın