https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Toskana’nın yükselen yıldızı Pisa gezilecek en güzel yer - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Toskana’nın yükselen yıldızı Pisa gezilecek en güzel yer

Toskana’nın yükselen yıldızı Pisa gezilecek en güzel yer

28.02.2023 13:00:00

Katıldığımız hemen hemen her Toskana turunun merkezi yine Toskana bölgesi içinde bir merkez olan Floransa’dır. Floransa merkezli bu gezilerin en önemli kısmı günübirlik Pisa Turları. İtalya’nın en önemli turistik yerlerinden biri olan Pisa’da bulunan Eğik Pisa Kulesi bu günübirlik gezilerin en önemli sebebi olsa da Pisa’nın artık başlı başına bir çekim merkezi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Durum gerçekten böyle mi? Pisa merkezli bir Toskana turunun ne kadar tatmin edici olabileceğini anlamak için küçük bir tur yaptık. Sonuçlar burada.

Öncelikle Pisa’ya gittiğinizde ilk gördüğünüz şey şehrin sadece Eğik Pisa Kulesi olmadığıdır. Öyle ki kulenin bulunduğu Mucizeler Meydanı, Vaftizhane’yi ve Eğik Pisa Kulesi’nin yanında yer alan şehrin katedralini içinde barındırıyor. Eğik Pisa Kulesi’ne tırmanıp muhteşem şehir manzarasını gördükten sonra artık klasik bir ritüel haline gelen perspektif fotoğraflar çekmek bu alanda bir şeyler yapmak için kesinlikle yeterli değil. Çünkü kulenin hemen yanında bulunan şehrin katedraline girmezseniz ve katedraldeki tarihi heykelleri ve freskleri incelemezseniz ve ardından katedrali görebileceğiniz çimlere uzanmazsanız büyük kayıp olur. vaftizhane ve Pisa Kulesi aynı kare görünümünde.

Pisa şehrinde yapılacaklar elbette bunlarla sınırlı değil. Şehre girip ara sokakları deneyimlemeye başladığınızda karşınıza çıkacak detaylar sizi etkilemeye yetecektir. Avrupa’nın en ünlü öğrenci şehirlerinden biri olan Pisa’da nehir kıyısında oturup öğrencilerle iletişim kurmak, güneşin tadını çıkarmak, sohbet etmek, nehirde tekne yarışlarını izlemek ve oturarak ünlü bilim adamı Galileo Galilei’nin evini izlemek. nehir kenarı bu şehrin sosyal hayatını tanımanın en güzel ve eğlenceli yollarından biri olacaktır. Yine her biri merkezde bulunan öğrenci yavrularında akşam saatlerinde biranızı yudumlamak, öğrencilerin spontane olarak düzenlediği sokak partilerine katılmak size eğlenceli bir gece hayatı deneyimi yaşatacak.

Pisa’da irili ufaklı birçok restoran bulunuyor. Deniz ürünlerinden ünlü Toskana mutfağının en seçkin menülerine kadar tüm lezzetleri bu şehirde bulmanız mümkün. En iyi pizza dilimlerinin Pisa’da yapıldığı da söyleniyor, muhtemelen öğrenci şehri olduğu için. Toskana’nın dillere destan şarabının bu şehirde yediğiniz her yemeğe eşlik edeceğini asla unutmayın.

Pisa’nın son yıllarda bağımsız bir turizm merkezi haline gelmesinin ana nedenlerinden biri de Lucca şehrine 10 dakikadan kısa sürede ulaşılabilmesi. 10 yıl önce turizme açılan Lucca, araç trafiğine kapalı sokakları, bisikletçilerin köpeklerini eyerle gezdirdiği dar sokakları ve dış dünyadaki tüm siyasi gelişmelere karşı keskin hassasiyetiyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Bu durum Luca ile sınırlı değil. Pisa, Toskana, Siena, Volterra, San Gimignano ve Floransa gibi önemli şehir ve kasabalara da oldukça yakındır. Ayrıca şehirdeki birçok otel, Pisa’yı konaklamak için oldukça uygun bir yer haline getiriyor. Şehrin biraz dışında yer alan termal otelleri tercih edebileceğiniz gibi şehir merkezindeki şehir otellerini de tercih etmeniz mümkün.

Pisa’ya transfer

Son aylara, hatta son günlere kadar doğrudan Pisa’ya gitmek mümkün değildi. Bu nedenle Floransa ya da diğer İtalya şehirlerinden tren, uçak ve inişlerle ulaşılabilen Pisa’ya İstanbul’dan direkt uçmak artık mümkün. Artık çok güzel bir havalimanına sahip olan bu şehre Türk Hava Yolları her gün direkt uçuşlar düzenliyor. Üstelik bu durum sadece Türk Hava Yolları ile de sınırlı değil. Son birkaç yılda birçok uluslararası havayolu şirketi Pisa’ya direkt uçuşlara başladı. Bu gelişmelere paralel olarak Toskana seyahatlerinde Pisa’da konaklamayı tercih eden turist sayısı da önemli ölçüde arttı.

Pisa’da yaptığımız Toskana turumuzdan gerçekten keyif aldık. Eminiz ki siz de bizim kadar keyif alacaksınız. Dönüşte ev yapımı makarnayı, efsanevi Toskana şarabını, ender bulunan Parmesan peynirini ve ünlü çıtır bisküvileri bavulunuza koymayı unutmayın. Gerçekten güzel bir yolculuk geçirin!

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın