https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tortum Gölü nerede, Nazel, seyahat bilgileri / Erzurum - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Tortum Gölü nerede, Nazel, seyahat bilgileri / Erzurum

Tortum Gölü nerede, Nazel, seyahat bilgileri / Erzurum

Tortum Gölü

Siz de bizim gibi bir doğa aşığıysanız, bizler gibi Tortum Gölü’nü keşfetmek isteyeceksiniz. Size Tortum Gölü’nün nerede olduğunu, oraya nasıl gidileceğini ve elimizdeki seyahat bilgilerini anlatacağız. Bir önceki yazımızda sizlere Erzurum Ozander ilçesine bağlı Balıklı Köyü hakkında bilgi vermiştik. Erzurum’daysanız uğramanız gereken yerlerden biri de Uzundere bölgesi. Çünkü bu bölge sınırları içerisinde Balıkla Köyü ve Tortum Şelalesi gibi doğal güzellikler bulunmaktadır.

Tortum Gölü hakkında genel bilgiler

Tortum Gölü ErzurumErzurum sınırlarındaki bu güzel yer Doğu Anadolu’nun en önemli doğal güzelliklerinden biridir. Adını Tortum bölgesinden alan Tortum Gölü, bölge merkezine 35 km.

Burayı şüphesiz özel kılan bir faktör daha var. Tortum Şelalesio. Yüksek akışı ve eşsiz görüntüsü ile ziyaretçilerini bekleyen Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi’nin size unutulmaz bir trek deneyimi yaşatacağından emin olabilirsiniz. (Tortum Şelalesi hakkında detaylı bilgi vereceğimizi de belirtelim)

Erzurum gezinizi kesinlikle Erzurum’a gelip burayı görmeden bitirmemelisiniz. Balıkle köyünün bulunduğu noktadan batıdaki dağda meydana gelen heyelan sonucu oluşan Tortum Gölü, 18. yüzyılda Tortum Çayı’nın akışını kesmiş ve ülkemizin önemli göllerinden biridir. Bu göl 8 kilometrekarelik bir alana, 100-1000 metre genişliğe, 100 metre derinliğe ve 57,6 santimetreküp hacme sahip.

Ayrıca bu yerin güney kesiminde ülkemizde 4 tür kartal bulunmaktadır. kuşlar için sığınak Var olan. Su ürünleri yetiştiriciliği de kafes yöntemiyle yapılmaktadır.

Sonbahar ve yaz aylarında çevre illerden burayı görmeye çok sayıda kişi gelmektedir. Bazen göl kenarında festivaller düzenleniyor. Burası doğayla iç içe olmayı ve piknik yapmayı sevenlerin uğrak noktası haline geldi. İmkanınız varsa burayı sadece yazın değil kışın da ziyaret etmenizi öneririz.

Tortum Gölü’ndeki konaklama tesisleri

Bu bölgede birkaç gün konaklamak isteyenler Uzundere’deki otel ve pansiyonlarda konaklama imkanına sahiptir. Uzundere’de başlıca konaklama alanları şu şekildedir:

Reda’nın emekli maaşı (0505801 28 90)

Gümüşçü Otel (0442792 21 42)

Doğa Pansiyonu (0442791 32 99)

İbrahim Doğan Pansiyon (0442243 37 81)

İskele Kamp (0532704 57 70) (Balıklı Köyü)

Tortum Gölü nerede ve nasıl gidiyor?

Nasıl gidilir?: Aynı yönü kullanarak Balıklı köyüne ulaşabilirsiniz. Erzurum Doğu İlçe Garajından kalkan Uzundere minibüsleri bölgeye düzenli seferler yapmaktadır. Kendi aracınızla gitmek isterseniz Erzurum – Tortum – Uzunder – Tortum Gölü istikametinde D950 otoyolunu kullanabilirsiniz.

yol haritası / harita

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın