https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Torbalı’da Gezilecek Yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Torbalı’da Gezilecek Yerler

Torbalı’da Gezilecek Yerler

18.01.2023 10:25:00

İzmir’in bir ilçesi olan Torbalı, denize kıyısı olmamasıyla ünlü. Eğlenmek isteyenlerin uğrak noktalarından biri olan Torbalı, ilçe merkezinden kolay ulaşım imkanına sahiptir. Torbale gezilecek yerler hakkında bilgi almak isteyenler için bu yazımızı hazırladık. Dilerseniz gitmeden önce bir göz atabilirsiniz.

Efeoğlu Tabiat Parkı

23 hektarlık bir alana yayılan Efeoğlu Tabiat Parkı çeşitli ağaçları da bünyesinde barındırıyor. Dilerseniz sabah yürüyüşlerinizi bu parkta yapabilirsiniz. Bol ağaçlı yapısı sayesinde oksijeni bol olan park, Torbalı’nın en gözde mekanlarından biri. Park içerisinde yer alan yeme içme alanları sayesinde ihtiyaçlarınızı da karşılamanız mümkün. Çocuklu ailelerin de severek ve tercih edebileceği bu parkta çocuk oyun alanları da bulunuyor. Parka girişin ücretli olduğu ve mevcut ücret durumunun değişebileceği unutulmamalıdır. 06.30 – 19.30 saatleri arasında ziyaret yapılabilir.

Abdülhamid Rasathanesi

1879 yılından kalma bu yapı, mimari yapısı itibariyle sizleri oldukça etkileyecektir. Sarayın içini gezmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca sarayı gezmek tamamen ücretsiz. Açık olan herhangi bir günde sarayı ziyaret edebilirsiniz.

Engersik

Huzur bulmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri Ingersik. Derenin bulunduğu bu alanda yürüyüş yapabilir, kuş sesleri eşliğinde doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Anahtar Otomobil Müzesi

Klasik arabaları yakından görebileceğiniz bu müzeye giriş ücretli. Oldukça geniş bir alanda teşhir edilen bu klasik otomobiller, genel olarak klasik otomobilleri Yeşilçam’da toplamıştır. 2015 yılında açılan müzede satranç, benzin istasyonu, motosiklet gibi çeşitli eserler de yer alıyor. Bu eserlerin de klasik eserler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Farklı bir müze gezmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir.

hipodrom binası

Bu yapının ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Abdülhamid dönemine ait olduğu sanılmaktadır. Bir diğer adı da Abdülhamid Seyir Terası’dır. Şu anda kafeterya işlevi gören bu alanda dilerseniz geziniz sırasında mola verebilirsiniz.

peri kuyruğu parkı

Çocuklarınızla birlikte gidebileceğiniz bir yer olan Masal Dünyası Parkı, farklı masallardan ilham alan bir park. İzmir’in en büyük lunaparkı olarak bilinen bu parkta çocukların eğlenip oynayabileceği çeşitli oyunlar yer alıyor. Çevresindeki oturma alanlarında rahatlayabilir, çocuğunuzun güzel vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Atatürk Anıtı

2019 yılında yapılan Atatürk Anıtı, üç boyutlu olmasıyla dikkat çekiyor. Diğer anıtlardan farklı olarak, bu açıkça boruların birleştirilmesiyle yaratılmıştır. Farklı bir sanat eseri olan bu anıt, etkileyici bir Atatürk imgesi oluşturmaktadır. Torbalı Doğan Bursalıoğlu Caddesi üzerinde bulunan bu anıtı mutlaka görmelisiniz.

Metropol Antik Kenti

İlçe merkezine yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta bulunan Metropolis antik kenti, tarihle iç içe olmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında yer alıyor. Tarihi kalıntıları bünyesinde barındıran bu antik kent, İyonya bölgesindeki antik kentlerden biridir. Eski şehirde bir tiyatro var. MÖ 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bu tiyatro yapısı mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Özellikle görünüşü ile sizi etkileyecektir. Sahnenin teatral kısmı beyaz ve mavi mermerden toplara sahiptir. Ayrıca antik kenti gezerken Roma döneminden kalma teras evleri de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Harika mimariye sahip evlerin üzerinde mozaik yazıtlar da bulunmaktadır.

Su kenarında dinlenme alanı

Girişlerin ücretsiz olduğu bu piknik alanı, hafta sonları yöre halkının da tatil yerleri arasında yer alıyor. İçeride piknik ya da mangal yapabilirsiniz. Dilerseniz tesisten mangal da kiralayabilirsiniz. Sakin bir zaman geçirmenizi sağlayacak olan bu korniş, ailelerin sıklıkla ziyaret ettiği yerlerden biridir. Ayrıca hafta sonları bölgenin oldukça kalabalık olduğunu da belirtmekte fayda var. Haftanın herhangi bir günü ziyaret etmenizi öneririz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın