https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Topkapı Sarayı Müzesi Nerede Nasıl Gidilir – Giriş ücreti - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Topkapı Sarayı Müzesi Nerede Nasıl Gidilir – Giriş ücreti

Topkapı Sarayı Müzesi Nerede Nasıl Gidilir – Giriş ücreti

Topkapı Sarayı Müzesi

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında kurulan ve 9 Ekim 1924’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kapılarını halka açan Topkapı Sarayı Müzesi, bugün turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri.

hayır: 2019’da ayrıntılı olarak yazdık Topkapı Sarayı Gezi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Dolmabahçe Sarayı’nın kuruluşuna kadar yaklaşık 380 yıl devletin idari merkezinde padişahların ikametgahı olarak kullanılmıştır. Dolmabahçe Sarayı’nın inşaatının ardından padişahların ikamet ettiği Topkapı Sarayı boşaltıldı. Bu olaydan sonra padişah ve aileleri, bayram döneminde Topkapı Sarayı’nda görevli personel tarafından bir süre kullanılan bu sarayı ziyaret etmeye başladılar.

Topkapı Sarayı, Sultan Abdülmecid’in (1839-1861) bir müzesi gibi kapılarını ilk kez ziyaretçilere açtı, ancak ||. Abdülhamid’in (1876-1909) tahttan indirilmesinden sonra Topkapı Sarayı’nın kapılarını sadece Pazar ve Salı günleri ziyarete açtığına inanılıyordu, ancak bu olay gerçekleşmedi.
3 Nisan 1924’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle tekrar ziyarete açılmış ve hazine müdürlüğü olarak göreve başlamıştır. Topkapı Sarayı, ziyarete gelen ziyaretçiler için önlem alındıktan sonra 9 Ekim 1924’te müze olarak açıldı.

O zamandan beri hayatımızda manevi değeri çok yüksek olan bu saray müze olarak kullanılmakta ve her yıl düzenli olarak restore edilmektedir. Boğaz’ın eşsiz ve güzel manzarası karşısında zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.Osmanlı kültürüne hayran kalın o yüzden güne erken başlamanızı tavsiye ederim. Topkapı Sarayı’nı ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı her yıl artmakta ve bizleri yaşatmaktadır. Karmaşık duygular üzerinde zaman geçireceğiniz önemli bir yerdir. Salı günleri hariç haftanın diğer günlerinde ziyaretçileriyle buluşuyor.

Topkapı Sarayı Müzesi giriş ücreti?

Müze giriş ücreti: 60 Türk lirası.

Harem Giriş Ücreti: 40 Türk lirası.

Aya Irene giriş bileti: 30 Türk lirası.

kenar boşluğu: Müze kartı geçerlidir.

Kimler ücretsiz olarak oturum açabilir: 18 yaşından küçük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve 65 yaş ve üzerindeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gençleri ve çocukları. Gaziler, şehit ve gazilerin eşleri ve çocukları. ICOM, ICOMOS, UNESCO ve Basın kimlik kartı sahipleri.

Ödeme yöntemi veya ödeme: Ödemelerinizi kredi kartı veya nakit olarak yapabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Tebük: Topkapı Sarayı Müzesi, Sultanahmet – Fatih / İstanbul

telefon: 0 (212) 512 04 80

Nasıl gidilir? : Kabataş Beyazıt – Eminönü ve Zeytinburnu arasındaki ve bu hatlara bağlanan tüm tramvay hatlarına binerek Topkapı Sarayı Müzesi’ne ulaşabilirsiniz. Eminönü’ne Kadıköy ve Üsküdar gibi bölgelerimizden de deniz yoluyla gidebilirsiniz. Eminönü’nden tramvayla Sultanahmet veya Gülhane Parkı’nda inip yürüme mesafesinde Topkapı Sarayı’na ulaşabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Müzesi Resimleri

Topkapı Sarayı Müzesi Google Maps

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın