https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Topkapı Kültür Parkı ve seyahat bilgileri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Topkapı Kültür Parkı ve seyahat bilgileri

Topkapı Kültür Parkı ve seyahat bilgileri

Topkapı Kültür Parkı

Hem İstanbul’da yaşayanlar hem de farklı şehirlerde yaşayanlar İstanbulBence ziyarete gelenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer Topkapı Kültür ParkıGeniş bir alana kurulmuş bir kompleks gibidir. Yeşil alanlarda 354 bin metrekare alana sahip 180 bin metrekare. Peyzaj çalışmaları sırasında ağaç ve bitkilerle sınırlı modelleme tercih edilmemekte, yapay gölet ve göletlerin zenginleştirilmiş entegrasyonu sorgulanmaktadır. Bölgeyi kendi aracıyla gezmek isteyenler için iki farklı yer altı otoparkı bulunuyor. 4 katlı otopark yaklaşık iki bin araç kapasitelidir.

Zeytinburnu gezi videosu

Parkımıza taşınmadan önce mutlaka izlemek isteyeceğiniz eğlenceli bir video hazırladık. Gelecekte daha fazla video için lütfen YouTube kanalımıza abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz. 🙂

Topkapı Kültür Parkı neydi, ne oldu?

Öncelikle şunu belirtelim. Kültür Parkı sitesi Türk tarihi için çok önemlidir. Sultan Mehmed Han’ın İstanbul’un fethi sırasında şahin toplarıyla çok güçlü denilen İstanbul surlarını ilk gedik açtıktan sonra akıncıların şehir kapısını açmak için akın ettiği yer, bugünkü Topkapı Kültür Parkı’nın yeridir. Önemine rağmen, 1980’lerden bu yana otobüs durağı, minibüs durakları, seyyar satıcı tezgahları ve hamal kafeleri olarak ön plana çıkmıştır.

Topkapı Kültür Parkı'na Giriş
Topkapı Kültür Parkı’na Giriş

metropolitan ve Borneo zeytinleri Belediyelerin düzenlediği kültür projesi çerçevesinde bölgedeki surlar ve tarihi enstalasyonlar yeniden ele alınarak restore edildi. Alan tamamen boşaltıldıktan sonra kültür merkezi olarak kullanıma açılması için çalışmalar başladı. Çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışması yapılmıştır. Bugün İstanbulluların sıkça ziyaret ettiği bir dinlenme ve aktivite yeridir. Turistik yerler, yürüyüş ve koşu parkurları, çocuk oyun alanları, camiler, restoranlar, kafeler, müzeler ve Türk kültür evleri ile zenginleşen alan, tarihimize yakışır şekilde kullanılmaya başlandı.

Çocuk Trafik Eğitimi ve Türk Kültürü Mahallesi

Burada çocuklara trafik eğitimi vermek için oluşturulmuş bir alan var. Çevre okullardan öğrencilere daha bilinçli yayalar olmalarına yardımcı olmak için trafik eğitimi verilir. Ayrıca Türk Kültür Mahallesi olarak adlandırılan bölge de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Burada Türk topluluklarının yarattığı medeniyetin izlerini yakından görebilirsiniz. Kazakistan, Azerbaycan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tataristan Türklerinin evlerinin her birinde eski dönem Türk adetlerini yansıtan eşyalar bulunmaktadır. Ayrıca bu evlerde dil eğitimi kursları verilmektedir. Her yıl yerel kostümlerle bazı şenlikler ve konserler düzenlenmektedir.

Topkapı Kültür Parkı Yolu
Topkapı Kültür Parkı Yolu

Türk Kültür Mahallesi’ndeki her evde, antik çağlardan kalma en çarpıcı eserler ve belki de ziyaretçiler için en ilgi çekici eşyalar, av ve savaş sırasında kullanılan aletlerdir. Savaşçı bir toplum olduğumuz için savaş aleti yapımı konusunda ileri düzey araştırmalar yaparak farklı kılıçlar ve gürzler hakkında detaylı bilgi alabiliyoruz. Otağ kültürünü yakından tanımak isteyenler için birbirinden güzel ve ilginç bilgilerin toplandığı Kültür Evi’nde Türk tarihinin tüm yönleri gözler önüne seriliyor.

Topkapı Parkı Kültür Evleri
Topkapı Parkı Kültür Evleri

Panorama Müzesi Topkapı Kültür Parkı 1453

Yine Kültür Parkı’nın en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan, Panorama Müzesi 1453o. İstanbul’un fethini üç boyutlu olarak gösteren ve yaşatan müzeye giriş ücreti ödeniyor.

Panorama Müzesi 1453
Panorama Müzesi 1453

Kuşatmanın ilk gününden fethin son gününe kadar olan gelişmeleri detaylı bir şekilde ele alan ve başarılı bir görsel şölene dönüştüren müzenin fetih gururunu yeniden yaşattığı söylenebilir. Kültür parkının zenginliği bunlarla da sınırlı değil. Spor severler için büyük bir spor salonu bulunmaktadır. Ayrıca çok amaçlı çocuk park alanları bulunmaktadır. Bir el sanatları pazarı ve çeşitli dükkanlar bulunmaktadır.

Panorama Müzesi Topkapı Kültür Parkı
Panorama Müzesi Topkapı Kültür Parkı

Kültür parkına giriş ücretli mi?

Giriş ücreti gerekmez. Otopark İspark’a aittir. Sadece her gün açık olan mekanın Türk kültür semtindeki medeniyet evleri saat 17.00 sıralarında kapanıyor. İşletmelerin yaz ve kış aylarında farklı kapanış saatleri vardır.

Topkapı Kültür Parkı’na nasıl gidilir?

Tebük: Maltepe, İBB Çocuk Trafik Parkı Park İçi Yol, 34010 – Zeytinburnu / İstanbul

Nasıl Gidilir: Anadolu yakasından. Kültür Park’a ulaşmak isteyenlerin Marmaray’ı Üsküdar üzerinden Sirkeci’ye götürmeleri, ardından Kabataş – Bağcılar’a giden tramvay hattını kullanarak Topkapı istasyonunda inmeleri gerekiyor.

Kadıköy’den geçecekler; Eminönü’ne feribotla gittikten sonra aynı tramvay hattını kullanmanız yeterli. Taksim’den 93T ve 145T numaralı otobüslerle Topkapı’ya ulaşmak mümkündür. Konum bilgisi almak için tıklayın

hayır: İstanbul’da gezilecek çok sayıda park var. İstanbul’daki bahçeler için Listeye bakmak isterseniz sizi buraya alalım. 🙂

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın