https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tolomitas Mağarası | Mekan, ziyaret ve giriş ücretleri – Gezilecek Yerler

Tolomitas Mağarası | Mekan, ziyaret ve giriş ücretleri

Tolomtaş Mağarası – Ankara

Tulumtaş Mağarası son zamanlarda pek çok kişinin nerede olduğunu merak ettiği en yeni turistik yerlerden biridir. Ankara Çevre Yolu yapım çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan mağara, Gülbaşı Belediyesi tarafından turizme kazandırıldı.

Tulumtaş Mağarası’nda buraya özgün bir atmosfer yaratmak için özel aydınlatma çalışmaları yapıldığı biliniyor. Ankara’nın farklı yerlerini keşfetmek istiyorsanız bu mağara tam size göre.

Kısa Açıklama: senin yolun ankaraVe bu bölgede bir gezi hazırlığı yapıyorsanız; Ankara’da gezilecek yerler Sizin için oluşturduğumuz listemize mutlaka göz atın.

Mağaradan kısa bir video

Daha fazla video gelsin lütfen YouTube kanalımız Katılmak. Desteğin için şimdiden teşekkür ederim.

Tolumtache Mağarası hakkında kısa bilgi

Mağara sahip olduğu özelliklerle oldukça etkileyici bir durumdadır. Mağara, büyük bir kireçtaşı bloğunun içinde yer alır ve kimyasal füzyon sonucu oluşmuştur. Bu noktada fosil ve mağaranın toplam uzunluğunun 549 metre olduğu biliniyor.

Tulumtaş Mağarası'nın iç yapısı
Mağaranın iç yapısı

Mağarada sarkıt, dikit ve çeşitli sütunlar bulunmaktadır. Taş ocağında meydana gelen dinamit patlamalarının ardından mağaranın bir bölümünde çok sayıda damla oluşumunun yok edildiği biliniyor.

Tolumtaş Mağarası 5 kilometre uzunluğundadır. Ayrıca mağaranın genişliği 1.5 kilometredir. Yüksekliğinin 30-40 metre aralığında olduğu bilinmektedir. Mağaranın özellikle dikit, sarkıt ve sütunları ilginç bir görüntü oluşturmaktadır.

yapılacak aktiviteler

Tolumtaş Mağarası nerede ve nasıl gidilir?
Tolumtaş Mağarası ve Aktiviteleri nerede bulunur?

Tulumtaş Mağarası dünyada ve Türkiye’de örneği olmayan ve sürekli kendini yenileyen bir mağaradır. Bu nedenle bu mağarayı ziyaret ederek mağaranın oluşumu ve tarihçesi hakkında çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Özellikle rehberli bir mağara ziyareti size daha doğru ve ilgi çekici bilgiler sağlayacaktır. Oksijeni, havası ve kokusuyla diğer mağaralardan ayrılan bu turizm merkezinin her detayını inceleyerek hem tarih hem de genel kültür bilginizi artırabileceksiniz.

Ziyaret saatleri ve giriş ücretleri

ziyaret saatleri: Haftanın her günü 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Toulumtaş Mağarası henüz tamamlanmadı. İlk etabın açıldığı mağaranın oldukça derin olduğu söylenebilir. Ancak turizme açık olmasa da mağaraya gelen ziyaretçiler bulunmaktadır. Dolayısıyla dilerseniz bu noktada mağarayı ziyaret edebilirsiniz.

giriş ücreti: Şu anda mağaraya giriş için herhangi bir ücret yok. Cumhuriyetin 100. yılında tamamen açılması beklenen mağaranın ulaşımının ekonomik bir şekilde gerçekleşmesini temenni ediyoruz.

Ulaşım bilgileri Toulumtaş Mağarası

Başlık: Tulumtaş mahallesi, Karayatık-Gülbaşı / Ankara mevkii

Neresi?: Tulumtaş Mağarası, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yer almaktadır. Mağara, Karayatak Tepe semtinde, Milletvekilleri sitesinin yanında yer almaktadır.

Nasıl gidilir?: Mağaraya toplu taşıma ya da kişisel araçla ulaşmak mümkündür. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler 192, 194, 196 ve 197 numaralı otobüslerle en yakın durakta inebilirler.

Konum bilgisi

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın