https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tel Aviv Gezilecek Yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Tel Aviv Gezilecek Yerler

Tel Aviv Gezilecek Yerler

6.03.2023 19:10:00

Doğunun Batı ile buluştuğu Tel Aviv, İsrail’in Akdeniz kıyısında yer alır ve ülkenin ikinci büyük şehridir. İsrail nüfusunun üçte biri burada yaşıyor. Müzeleri ve Akdeniz kıyısı boyunca uzanan plajları ile harika bir şehirdir. Bauhaus mimarisi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Tel Aviv-Jaffa veya sık kullanılan adıyla Tel Aviv, yaklaşık 391.300 kişilik nüfusuyla İsrail’in en büyük ikinci şehridir. İsrail’in Akdeniz kıyısında yer alan şehir, yaklaşık 51.8 kilometrekarelik bir alana sahip. 3 milyonluk nüfusu ile Guş Dan ilçesinin en kalabalık ve en büyük şehridir. Tel Aviv-Yafa Belediyesi şehri yönetir.

Tel Aviv, 1909’da kıyı kenti Yafa’nın en ucunda kuruldu. Zamanla büyüyen şehir, Yafa’yı terk etmeye başladı. Bu dönemde bölgede özellikle Araplar yaşıyordu. 1950’de, İsrail’in bağımsızlığını kazanmasından iki yıl sonra, Tel Aviv ve Yafa aynı belediyeye bağlandı. 2003 yılında şehrin Beyaz Kasabası UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Ayrıca Tel Aviv’de yaşayanlara Tel Avivliler denir.

Yafa Limanı ile Kuzey Tel Aviv arasında yer alan Tel Aviv turunuz Eski Yafa ve Yafa Limanı’ndan başlayacak. Buradaki antik kiliseler, sıra dışı taş binalar ve ağaçlıklı patikalar sizi geçmişe doğru bir yolculuğa çıkaracak. Balıkçı limanı olarak kullanılan Yafa limanı başlı başına bir tarih.

Bauhaus, 1919-1933 yılları arasında Almanya’da bulunan Sanat ve Mimarlık Okulu’nda kullanılmıştır. Bauhaus mimari tarzı, bu okuldan mezun olan Ari Sharon ve Jacob Richter tarafından Tel Aviv’e getirilmiştir. Şehir merkezindeki bu güzel bina ve yapılar koruma altına alındı. Burası Tel Aviv’deki Beyaz Saray.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın