https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tekne lisans fiyatları 24 metre - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Tekne lisans fiyatları 24 metre

Tekne lisans fiyatları 24 metre

1.02.2023 15:25:00

Türkiye, deniz yüzeyinde araç kullanımını yasal olarak düzenleyen ülkeler arasında yer almaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde tekne ruhsatı almak oldukça önemlidir ve bir takım işlemlerden geçtikten sonra yapılabilmektedir. Tekne ruhsatı alabilmek için denizcilik ruhsatına (ADB) ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Yeterlilik Sertifikasına (KMT) sahip olunması gerekmektedir. Ondan sonra tekrar ruhsat alana kadar birkaç süreç var… Denize ve denize olan yoğun ilgi ile tekne ruhsatı fiyatları 24 metreye mi geldi? sorusu daha sık gündeme gelmeye başladı… Gelin bu konuyu birlikte inceleyelim…

Denizli araçlarının kullanımı Türkiye’de yasal düzenlemeye tabidir.

Türkiye, deniz araçlarının kullanımının yasal olarak düzenlendiği bir ülkedir.24 metrelik tekne lisansı, tekne kullanma ve deniz araçları yükleme kabiliyetini kanıtlayan bir belgedir.

M programları tamamlanmalıdır.Bu eğitim programlarını tamamladıktan sonra, bu konularda bir sınavı geçmelisiniz.

24 Metre Tekne Ruhsatı, tekne kullanma ehliyetine sahip olduğunu kanıtlayan ve yetkili kişilerin tekne kullanma ve yükleme ehliyetinin ilgili makamlarca onaylandığını gösteren bir belgedir. Bu lisans, tekne kullanma ve deniz araçlarını uygun şekilde yükleme becerisinin belgelenmesini sağlar.

Bu konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız

Türkiye’de tekne ruhsatı almak isteyen kişilerin, deniz araçlarının kullanımına ilişkin yasal düzenlemeler ve deniz güvenlik kuralları hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler, tekneye bindirme ve yükleme işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini ve deniz araçlarının zararlı etkilerden kaçınmasını sağlar. Sonuç olarak 24 metrelik tekne lisansı, tekne kullanma ve yükleme kabiliyetini belgeleyen önemli bir sertifikadır.

Ne tür tekneler için lisans gerekir?

Tekne ruhsatı almak istiyorsanız bunu da bilmeniz gerekiyor. Tekne tiplerine göre ruhsat alınması gerekmektedir. Bu konunun daha iyi anlaşılması için bir örnek vermek gerekirse, motoru 10 BG’nin altında olan tekneleri çalıştırmak için Amatör Denizci Sertifikasına sahip olmanıza gerek yoktur. Ancak 2.5m’den büyük ve 24m’den küçük tekneler için Amatör Denizci Sertifikası almanız gerekmektedir.

Amatör denizci sertifikası nasıl alınır?

Bu belgeyi alabilmek için öncelikle bu konudaki eğitime kayıt olmanız gerekmektedir. Bunun için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen Amatör Denizci Sertifikası ve Kısa Menzil Telsiz Operatörü Sertifikası kurslarına kayıt olmanız gerekmektedir. Ardından Amatör Denizci Sertifika Sınavını başarıyla geçmeniz gerekmektedir. Bunun için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının internet sitesinden ADB ve KMT sınavlarına başvurmanız ve ardından sınavları geçmeniz gerekiyor.

Diğer adım, sınav sonucunuz geçerse, şimdi ADB ve KMT sertifikası almak için gerekli ücretleri ödemeniz gerekiyor. Bunun için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının internet sitesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Son olarak belgeniz Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı web sitesinde “Belgelerim” bölümünde yer alacaktır. Belgenizi alabilirsiniz. Tekne ruhsatı gibi belgelerinizi bastırmak istiyorsanız yapmanız gereken size en yakın liman başkanlığından randevu alarak ruhsatınızı almanızdır.

Amatör denizcilik sertifikası almanın şartları nelerdir?

Tekne ehliyeti alabilmek için en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir. 14 yaşından büyükseniz sınava girip noter tasdikli muvafakat ile ehliyet alabilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken şey, bu kişilerin 7 metreden kısa tekneleri ve saatte 7 deniz milinin altındaki hızları kullanabilecekleridir.

* Kişinin tekne sporuna uygun olduğunu gösteren sağlık raporu olması gerekmektedir. Denizcilik Amatör Sertifikası için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen ADB sınavında başarılı olma şartı bulunmaktadır.

* Belgeyi alacak kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

* Yurt dışına kaçakçılık veya kaçakçılık yapma gibi suçlar işlenmeyecektir.

* Tekne ehliyeti almak isteyen kişinin eğitim seviyesinin en az ilkokul seviyesinde olması gerekmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın