https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tekfur Sarayı | Nerede, ziyaret saatleri ve giriş ücretleri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Tekfur Sarayı | Nerede, ziyaret saatleri ve giriş ücretleri

Tekfur Sarayı | Nerede, ziyaret saatleri ve giriş ücretleri

İstanbul’un Edirnekapı semtinde yer almaktadır. Tekfur SarayıAslında bir saray olarak kabul edilmez. Çoğunlukla Edirnekapı ve Eğrikapı surlarının yakınında bulunur ve Bizans dönemine aittir. Rivayete göre bu saray Bizans döneminde imparatorun ikametgahı olarak inşa edilmiştir ve 10. yüzyıla aittir. Üç katlı binanın çatısının uçtuğu kaydedildi.

Avrupa ve Bizans mimarisi Bu bina benzersiz bir şekilde inşa edilmiştir ve bu özgünlük en çok duvar ve pencere tasarımlarında göze çarpmaktadır. Sarayın hayvanat bahçesine dönüşmesi, sarayın üzücü bir gelişimi de sarayın gerilemesindeki en büyük etken.

Daha sonra cam ve seramik fabrikası olarak kullanılmış ve Cumhuriyet sonrası restore edilerek tarihi mekanlar arasında yer almıştır. bugün Topkapı SarayıDünyanın en ünlü elması olan Kaşıkçı elması bu sarayın çöplüğünde bulundu ve Topkapı’ya getirildi.

Tekfur SarayıSarayın ne zaman ve kim tarafından yapıldığı konusunda net bir bilgi yoktur. Bazı rivayetlere göre, yanındaki sarayda ikamet eden hizmetlilerin barınması için yapıldığı için bazı rivayetlere göre ek bir saray olarak inşa edilmiştir.

İstanbul’un işgali ile Türklerin eline geçmiş, ancak cumhuriyet dönemine kadar terk edilmiş halde kalmıştır. 17. yüzyılda hayvanat bahçesine dönüştürüldüğü ve daha sonra atölye olarak kullanıldığı biliniyor.

bugün Tekfur Sarayı Bu konuda kesin bilgilere ulaşmak için arkeolojik kazılar devam etmektedir. Sarayın tarihi kaynaklardaki adı Blachernai’dir. Önünde sıra sıra taş ve tuğlalarla süslenmiş, renkli cephelerle süslenmiş küçük bir avlu vardır. Günümüze sadece onun köşkü kalmış olup, bu köşkün girişinde dört büyük kemer bulunmaktadır. Bu kemerler avluya açılmaktadır. Pencerelerin üstleri dekoratif kemerlerle kaplanmıştır.

16. yüzyıla ait Piri Reis İstanbul tablosunda yer alan, kesonlu tavanı ve bitişik duvarlarıyla tasvir edilen saray, sarayın en eski ve en doğru tarihi belgesidir. Ancak yüzyıl öncesine ait belgelerde sarayın çatısının olmadığını, fil muhafazası olarak kullanıldığını ve bazı bölümlerinin harap durumda olduğunu gösteren belgeler bulunmaktadır.

Bu belgeler aynı zamanda sarayın hayvanat bahçesi olarak kullanıldığını da göstermektedir. Daha sonra bir cam-bitki atölyesinde dönüştürüldüğünü gösteren ve o dönemde burada üretilen çinilerin çok popüler olduğunu ve onun adını taşıyan çinilerin Türk sanatında özel bir yeri olduğunu gösteren belgeler vardır.

Öyle ki, on yedinci yüzyılda birçok caminin inşası sırasında Tekfur Sarayı Üretilen karolar binanın açık kiremit atölyelerinde kullanılmıştır. Daha sonra cam atölyesi olarak faaliyetlerine devam etmiş ve tarihteki en büyük katkısı kaşıkçı elmasını Topkapı Sarayı’na getirmesi olmuştur.

Edirne Kapısı ile Haliç arasında İstanbul’un vahşi surlarına komşudur ve buraya gelmek için Edirnekapı’ya gitmek yeterlidir. Binanın bodrum katı vardır ve bu bodrum kemerlerle inşa edilmiştir.

Avlunun alt katı bu kemerlerle asılır. Cephe mimarisi oldukça zengin olup, tuğla ve keçe bezemeleri gösterişli bir yapıdır. Pencerelerdeki tuğla sıralarının arasına renkli ve beyaz tuğlalar dizilerek büyük bir renk cümbüşü sağlandı. 1950 yılından sonra restore edilerek restore edilen yapı, Bizans döneminden günümüze kalan tek örnektir. Binayı gezmek için Ayasofya Müzesiİzin gereklidir.

Ziyaret saatleri ve giriş ücretleri 2022

ziyaret saatleri: 09:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır.

giriş ücreti: 24 Tel
Öğrenci : 6 TL

* Kredi kartı ve TL nakit geçerlidir. Para birimi kabul edilmez.
* Kurumun Kültür Bakanlığı’na bağlı olmaması nedeniyle müze kartı geçerli değildir.

Takfur Sarayı nerede ve nasıl gidilir?

Tebük: Sheshan Edirnekapı Caddesi – Fatih / İstanbul

Nasıl gidilir?: Balta Hastanesi’ne Edirnekapı istikametinden otobüs ile ulaşabilir ve buradaki istasyondan mekana gidebilirsiniz. Ayvansaray’a Edirnekapı durağından metrobüs ile de gidebilirsiniz.

Konum bilgisi

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın