https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tarihi Atlas Sineması | Nerede, tarih, etkinlik ve bilet fiyatları - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Tarihi Atlas Sineması | Nerede, tarih, etkinlik ve bilet fiyatları

Tarihi Atlas Sineması | Nerede, tarih, etkinlik ve bilet fiyatları

Tarihi Atlas Sineması – İstanbul

Bazen merak ediyorum nerede Tarihi Atlas Sineması gerçekte İstanbulŞehir merkezi olan İstiklal Caddesi’nde eski bir sinemadır. Adından da anlaşılacağı gibi tarihi bir yapıya sahip olan Atlas Sineması, uzun yıllar İstanbulluların çeşitli sinema ve etkinlik ihtiyaçlarına cevap vermiştir.

Kurulduğu günden bu yana İstanbul’un sanat anlayışına yön veren Atlas Sineması’nın bugün yeniden canlanacak olması, bu sinema hakkında farklı bilgi arayışlarına neden oluyor. Bu doğrultuda sizler için Atlas Sinema hakkında detaylı bir rehber hazırladık. Şimdi bu verileri birlikte inceleyelim.

Kısa Açıklama: Siz buradayken, gününü dolu dolu geçirmek isteyenler Taksimde gezilecek yerler Listemizi tavsiye edin.

Atlas Sinemasının Tarihi

Atlas sineması İstanbul İstiklal Caddesi konumlanmış. Atlas Koridoruİçinde bulunduğu için Atlas Sineması denilmiştir. Ayrıca İstanbul’un en büyük ve en eski sineması olarak bilinir.

Tarihi Atlas Sineması
Tarihi Atlas Sineması, yeni versiyon

Atlas Sineması’nın tarihine bakıldığında yakın zamanda yenilendiği söylenebilir. 1870 Büyük İstanbul Yangını’ndan sonra Sultan Abdülaziz döneminde ev olarak kullanılmak üzere Ermeni işadamı Agop Koçyan tarafından yaptırılmıştır. Dökme demir ve taş kullanılarak inşa edilen Atlas Sineması, fedakarlık özelliğine sahip malzemelerden yapılmıştır.

Atlas Geçidi - Beyoğlu
Atlas Geçidi – Beyoğlu

Günümüzde koridor olarak kullanılan yapının zemin katı, belirli bir süre at ahırı olarak kullanılan bir mekandır. Alan daha sonra kampazin olarak kullanıldı.

Zamanla ihtiyaç duyulan yapı, genel olarak mimari açıdan değişikliğe uğramış ve günümüzde koridor olarak kullanılan kısmına ilave yapılmıştır. Bu doğrultuda bina sarayla birleştirilmiş ve daha sonra Köçeyan tarafından Taksim’deki Vosgeperan Ermeni Kilisesi’ne hediye edilmiştir.

Atlas sinema açılışı

1932’de yeniden yapılandıktan sonra bir sanat ve eğlence merkezi haline geldi. bu yönde 19 Şubat 1948’de 1860 kişilik kapasitesi ve 35 pansiyonu ile Beyoğlu’nun en büyük sinemalarından biri olmuştur. Atlas Sineması kapsamında 1948’de Kulis Bar Restaurant ve 1951’de Küçük Sahne Tiyatrosu açıldı.

Tarihi Atlas Sineması İç Mekan Tasarımı
Tarihi Atlas Sineması İç Mekan Tasarımı

1985 yılında tarihi sinema hazineye devredildi. Bugün işletmeyi Türker İnanoğlu ve İrfan Atasoy yürütüyor. Yakın zamanda restore edilen tarihi sinemada özellikle ses sistemi lobisinde tadilat yapılmıştır.

Sinemada 500 koltuk, 130 koltuk ve 85 koltuk kapasiteli 3 farklı salon bulunmaktadır. Ana salon amfitiyatro şeklinde olduğu için hemen her yerden çok rahat bir şekilde film keyfi yapmak mümkün. EMIC Sineması gibi büyük bir ekrana sahip olan Tarihi Atlas Sineması, İstanbul’daki sayılı sinemalar arasında yer alıyor. Salondaki balkonlar pansiyona dönüştürülmüş, pansiyona 2,4,6 ve 8 kişilik yatar koltuklar yerleştirilmiştir.

Düzenlenen etkinlikler

Adından da anlaşılacağı gibi, bu bir sinema. Bu nedenle film gösterimleri sadece Atlas Sinema’da yapılmaktadır. Atlas Sinemalarında vizyon filmlerinden festival filmlerine kadar birçok film gösteriliyor.

Atlas Sinema nerede?
Atlas Sinema nerede?

İki yıl süren çeşitli etkinlikler sonucunda bugün hizmete açılan Atlas Sineması, İstanbul Sinema Müzesi ile birlikte açılacak. Bu da sinemada müze etkinliklerinin de olacağı anlamına geliyor.

Atlas Sinemaları Bilet Fiyatları: 2021

Fiyatlarımızı her zaman mümkün olduğunca güncel tutuyoruz. Bu yılki bilet ücretleri aşağıdaki gibidir.

bana göre: 16 TL

Öğrenci: 14 Türk lirası.

Tarihi Atlas Sineması İçin Ulaşım Bilgileri

Adres: İstiklal Caddesi. Atlas Geçiş No: 131 Beyoğlu / İstanbul

nerede?: İstanbul’un en merkezi yerinde, İstiklal Caddesi üzerinde yer almaktadır. Atlas KoridoruErişimi çok kolay.

Nasıl gidilir?: İstanbul’un farklı noktalarından ulaşılabilen Atlas Sinema’ya otobüs, metro, minibüs ve tren gibi toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkün.

Atlas Sineması yakınındaki istasyonlar. Ağa Camii; Tarlabaşı / takım yönetimi; Ömer Hayyam yönü Tarlabaşı/Taksim; Tarlabaşı / Unkapanı yönü; Altıntipi. Yenişehir / Dolapdere istikametindedir.

sinemaya otobüsle gitmek isteyenler; 129T, 48T, 55T, 66, 72T, 74A, 92T gibi otobüsleri tercih edebilirler.Tren olarak Marmaray’ı tercih edenler M2 metrosunu kullanarak da sinemaya ulaşabilirler. Ayrıca minibüs olarak D 11, D 31 ve D 36 minibüsleri tercih edilebilir.

Taksim’in en merkezi yerinde yer almaktadır. Tarihi Atlas SinemasıYukarıda belirtilen toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşmak mümkündür. Ayrıca taksi ve özel araç ile sinemaya gidebilir, Film, Sanat ve Sinema Müzesi’nin keyfini çıkarabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın