https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Suriye Opera Binası nerede, nasıl gidilir? ve tarihi bilgiler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Suriye Opera Binası nerede, nasıl gidilir? ve tarihi bilgiler

Suriye Opera Binası nerede, nasıl gidilir? ve tarihi bilgiler

Kodõköy S Ÿreyya Opera 030

Kadıköy’ün en çok ziyaret edilen yerlerinden biri, Anadolu yakasından ilk, Türkiye’nin altıncı operası olan Suriye Opera Binası nerede? Ve bu makaledeki tarihi hakkında bilgi.

Suriye Opera Binası

Kadıköy’ün en çok ziyaret edilen ve aynı zamanda en tarihi yapılarından biri olan Suriye Opera Binası’nın yapımı 90 yıl öncesine dayanıyor. Soraya Elmen (Paşa) binayı 1924 yılında Bahri Caddesi’ne yaptırmıştır.

Süreyya Paşa bu binayı inşa ederken Kadıköy’ün kültürel yaşamını modernleştirmeyi ve zenginleştirmeyi düşünmüştür. Bu nedenle bina müzik ve sahne sanatlarına göre tasarlanmıştır. Aynı zamanda tasarımında konser, konferans, dans, balo, söyleşi, düğün gibi sosyal ihtiyaçların karşılanmasına özen gösterilmiştir.

Süreyya Paşa Avrupa ülkelerini gezerek bu tür yapıları inceler. Binanın dış cephesi Paris Champs-Elysées caddesinde modellenmiştir ve iç mekanlar Alman tiyatrolarından sonra modellenmiştir.

Bina 6 Mart 1927’de seçkin konukların katıldığı görkemli bir törenle açıldı.

Her ne kadar opera binası olarak tasarlansa da Suriye Operası’nda gerekli tiyatro bölümü yapılamadığı için sahne arkası, sanatçı odaları ve benzeri mekanlar yapılamadığı için opera yapılmıyor. Bunun bir başka nedeni de o dönemde opera çalan yetişkin opera sanatçılarının çok fazla olmamasıdır.

Suriye Opera Binası’nın restorasyonu ve hizmete açılması

Bina restorasyon çalışmalarında ve İzmir’deki El Hamra Sineması’nın İzmir Operası’na dönüştürülmesinde önemli rol oynadığını söyleyen Dr. Murat Çatoğlu ve mimar Ersen Gürsel öncüydü. Çalışmalar, Kadıköy belediyesinin restorasyon önerisini sıcak karşılamasıyla başladı.

yenileme çalışmaları

– Mekanik ve statik konularda titiz çalışmalar yapılmıştır,

– Deprem ve yangınlara karşı takviyeler ve önlemler.

– genişletilmiş orkestra çukuru,

– Sahne armatürleri, ışıklandırma, ışıklandırma sistemi ve ses düzenlemesi yapılmış,

– Dekoratif eşyalar elden geçirildi ve temizlendi.

– Tavandaki freskler ve duvarlardaki tablolar, uzmanlar tarafından doğru ve uygun şekilde onarılmıştır.

Bina tamamen yenilenmiş ve yenilenmiştir.

Özel yapım banklar, halılar ve avizeler.

Hasar gören dekoratif parçalar, bulunan örneklerine göre tamamlanmıştır.

– Surya Paşa’nın anılarında yapamayacağını söylediği, sahne sanatları için zorunlu bölümler olan iç ve dış cepheler korunmuş, sahneler, sanatçı odaları ve sanat odaları orijinal yapı bozulmadan yer altına alınmıştır. .

– Binada olmayan havalandırma sistemi de eski eserlere zarar vermeden montajı yapılmıştır. Yeni koltuklar ve kilimler, Suriye’deki bu muhteşem oturma odası için tasarlandı.

– Özellikle Muğla Yatağan’dan beyaz mermer getirilmiş, dış merdivenler yenilenmiş ve tarihi Suriye binası 27 Ekim 2007 tarihinde Kadıköy Belediyesi Opera Surya adıyla sanata, sanatçıya ve sanatseverlere kapılarını açmıştır.

Kadıköy Belediyesi, 80 yıl sonra Surya Elmen Paşa’nın “Kadıköy Operası” hayalini gerçekleştirdi.

suriye opera binası çalışma saatleri

Haftanın her günü 10:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır. Oyunculuk günleri, oyunculuk başlangıç ​​saatine kadar açıktır.

Suriye Opera Binası Resimleri

Suriye Opera Binası nerede? Oraya nasıl gideriz?

Tebük: Bahariye Caddesi, Caferağa Mahallesi, No: 29 – Kadıköy / İstanbul

telefon: 0216346 15 31

Nasıl gidilir:

feribotla Kadıköy İskelesinden yukarı çıkıp ünlü boğa heykelini gördüğünüzde sağa dönerek Bahariye Caddesi’ne ulaşabilirsiniz.

Metrobüs ile Söğütlüçeşme durağında indikten sonra 10-15 dakika yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. İlk önce ünlü boğa heykeline gitmelisin.

Marmara ile Marmaray’a bindikten sonra Ayrılık Çeşme İstasyonu’nda inmeniz gerekiyor. Tepe Nautilius çıkışından çıktıktan sonra minibüs, minibüs veya taksiye binerek ünlü boğa heykeline gitmeniz gerekiyor.

otobüs ile; Taksim Yolu, Şişli, Nişantaşı’na İETT T3 numaralı otobüsle ulaşmak mümkündür.

Özel araçla Al-Shuhada Köprüsü’nden çıktıktan sonra O1 otoyolunu kullanarak buraya gelebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın