https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Sparta’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Sparta’da gezilecek yerler

Sparta’da gezilecek yerler

3.12.2022 13:20:00

Gaol’un başkenti Isparta, el dokuması halıları, lavanta bahçeleri, doğal yapıları ve kültürel mirasıyla oldukça zengin bir ildir. Kral Yolu üzerindeki mekanlarında yer alan tarihi eserleri, medeniyetlerden kalma kitabeleri, doğa içinde yürüyüş yapabileceğiniz doğal alanları ve birçok rengi yansıtan gölleri ile oldukça ünlü bir yerdir. Özellikle güllerinin güzelliği ile sizi kendine hayran bırakacak olan bu şehirde harika vakit geçirebileceğiniz yeni tarihi eserlerle tanışacaksınız.

Lavanta Vadisi

Spartalılar denilince hemen hemen hepimizin aklına gül gelir. Isparta’nın bereketli toprakları sadece gül bahçelerine değil lavantaya da ev sahipliği yapmaktadır. Keçirborlu İlçesi’nde yer alan Lavanta Vadisi, Haziran ayında renklenmeye başlar ve Temmuz ayında tamamen mor renge döner. Kuyucak Köyü’ndeki pansiyonda konaklayarak huzurlu, sakin ve rengarenk lavanta kokulu bir tatil geçirin.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Bu vadi adını yan duvarlarındaki Bizans dönemine ait yazılardan almıştır. Tabiat parkı olarak değerlendirebileceğiniz bu yer, zengin florası ve doğal yaşamının yanı sıra tarihi bir yönü de var. Kral Yolu’nun geçtiği bu yerde tapınaklar ve kaya oymaları bulunmaktadır. Kalan ziyaretçiler için kamp alanları da mevcuttur. Kültürel ve tarihi açıdan önemli olan bu tabiat parkı, Isparta’nın mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerinden biridir.

Egerdir Gölü

Sparta gölleri çiçekleri kadar ünlüdür. Bu göllerden biri olan Eğirdir Gölü tatlı su kaynağıdır. Gün doğumu ve gün batımını izleyebileceğiniz bu yerin manzarası sizi şaşırtacak. Göle şehir merkezinden yarım saat uzaklıkta, Eğirdir Gölü kıyısında bulunan Altınkum Plajı’ndan girilebiliyor. Aynı zamanda güneş ışığıyla renk değiştiren Eğirdir gölü manzarasında bu gölde yetiştirilen levrek, üvez ve ayı balıklarına hayran kalabilirsiniz. Bu özelliği ile “Yedi Renkli Göller” olarak adlandırılan bu yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adadaki eski şehir

Eski adı “Artemidoros” olan bu kentin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmiyor. Savunma akropolü şehrin düzlüğü ile vadi arasına inşa edilmiştir. Roma dönemi forum yapısı, Zeus Tapınağı, devlet binaları ve tiyatro alanlarını gezdiğinizde görebilirsiniz. Bu adadan çıkarılan sikkelerde Zeus, Dionysos ve Heraclius’un resimleri bulunur. Tarihi kültürel zenginliğin tadına varabileceğiniz bu yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Davraz Kayak Merkezi

Bereketli toprakları ve tarihi mekanlarıyla yaz aylarında gül kokularıyla ziyaretçi çeken Sparta, kış aylarında ise Davraz’ın yamaçlarında kış sporları tutkunlarını ağırlıyor. Toplam 12 piste sahip bu kayak merkezinde snowboard ve snowboard yapma imkanı bulunuyor. Kış sporları tutkunlarının Akdeniz’de kayak yapmalarına olanak sağlayan kayak merkezi, her seviyeden ziyaretçi için tasarlanmıştır. Eğirdir Gölü’nün güzel manzarasını kayak merkezinin kafeteryalarından da izleyebilirsiniz.

Aksu mağara zindanı

Aydınlık mağarada damlayan taşlar, akan taşlar, kenar taşları ve sarkıtlar bulunmaktadır. Minyatür kanyonlara da rastlayabileceğiniz bu mağarayı daha önce hiç ziyaret etmediyseniz bir şans vermelisiniz. Mağara girişinde taştan yapılmış Köprü Dere Başı Tanrısı (Eurymedon) tarafından karşılanırsınız. Uçan erkek motifli ve yunus motifli mozaikler de vardır. Sparta’da farklı bir deneyim için bu mağarayı ziyaret edebilirsiniz.

Ayazmana Tarihi Mesire Yeri

Sparta halkının yaz kış severek gittiği bu yer, doğanın bereketiyle doğanın yeşillikleri içinde buluştuğu bir yerdir. Ailenizle gezebileceğiniz ve kaliteli zaman geçirebileceğiniz bir yer olmasının yanı sıra doğal güzellikleri içinde dinlenebileceğiniz serin ve temiz bir dinlenme alanıdır.

Covada Gölü Milli Parkı

Burası kazlara, ördeklere ve daha fazlasına binebileceğiniz sığ bir göl. Elma bahçeleriyle de ünlü olan bu ünlü Covada bahçesinde özellikle sonbaharda güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Milli park içinde ve çevresinde kuş gözlemciliği, kampçılık, yürüyüş gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Yaban hayatı çeşitliliği ile ünlü olan bu parkta gözlem kulesine ulaşabilir, yürüyüş parkurundan güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Eski üzüm pazarı

Tarihi Mimar Sinan Camii’ne gelir sağlamak amacıyla kurulmuştur. Bu çarşıda 110 dükkân vardır ve Isparta’nın en işlek yeridir. Halen tüccarların işlettiği bu mekanın ardından Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan tarihi Mimar Sinan Camii’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın