https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Soğanlı Botanik Bahçesi – Giriş ve nasıl gidilir? / Pazar - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Soğanlı Botanik Bahçesi – Giriş ve nasıl gidilir? / Pazar

Soğanlı Botanik Bahçesi – Giriş ve nasıl gidilir? / Pazar

Soğanlı Botanik Bahçesi

Bursa’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Soğanlı Botanik Parkı, şehir hayatından kaçmak ve masalsı bir ortamda dinlenmek isteyenlerin adresi. Bu yazıda Soğanlı Botanik Bahçesi’ne genel bir giriş, Botanik Bahçesi nerede ve nasıl gidilir? Hızlı bir göz atacağız.

Doğanın ve güzelliğin sunduğu gür yeşillikleri ve harika bitkileri doyasıya deneyimleyeceğiniz Soğanlı Botanik Bahçesi, uzun süredir Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlıyor. Bahçenin inşaatına 1995 yılında başlanmış ve 1998 yılında inşaatına başlanmıştır. O günden sonra yapılan yeni düzenlemeler ve derzler ile Soğanlı Botanik Bahçesi bir rüya yeri olmuştur.

Soğanlı Botanik Bahçesine Giriş
Soğanlı Botanik Bahçesine Giriş

Bahçe, Pazaryılında verimli ovada kurulmuştur. Soğanlı Ovası’nda yer alan Botanik Bahçesi’nin 400 bin metrekarelik devasa bir yeşil alanı temsil ettiğini söyleyebiliriz. Doğanın tüm güzelliklerini içinde barındıran Soğanlı Botanik Bahçesi’nde 150 farklı ağaç türü bulunuyor. Yaklaşık ağaç sayısı 8 bin civarındadır. 20 farklı türden oluşan 50.000 yer örtüsü, 27 farklı türden oluşan 6.000 gül ve daha birçok farklı bitki bulunmaktadır.

Soğanlı Botanik Bahçesi’ndeki bu özelliğinden dolayı bitki örtüsü ve bitkiler konusunda bilimsel araştırma yapmak isteyenler ovaya akın ediyor. Özellikle botanik fotoğrafçıları Soğanlı Botanik Bahçesi’ni en çok ziyaret edenler arasında yer alıyor.

Botanik bahçesinde neler var?

Botanik bahçesinde neler var?
Botanik bahçesinde neler var?

Bursa belediyesi tarafından temel ihtiyaçların karşılanabileceği devasa bir gezi parkı olarak düzenlenen bölgede her şeyi bulmak mümkün. Harika bir atmosfer yaratan dev havuzlar, su oyunları sevenler için yüzme havuzları, çocuk oyun alanları, büfeler, bisiklet yolları ve yürüyüş yolları, tatlılar, kafeterya ve restoranlar bulunmaktadır. Ancak bu yapılar yeşil alanlara ve botanik bahçesinin doğasına zarar vermeyecek şekilde inşa edilmiş ve tesis minimal bir yapılaşma planına göre dizayn edilmiştir.

Botanik bahçesinde neler yapılabilir?

Soğanlı Botanik Bahçesi Bursa'da
Soğanlı Botanik Bahçesi Bursa’da

Soğanlı Botanik Parkı, temiz hava almak ve egzersiz yapmak için en iyi yerlerden biridir. Özellikle yürüyüş yapmayı sevenler için 12 km’lik yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Ayrıca bisiklet kiralanarak bisiklet yolu üzerinden park gezilebilir. Ayrıca dünyanın farklı yerlerinden getirilen gül bahçelerini ve çiçekleri ziyaret edebilir, fotoğraf çekebilirsiniz. Göletleri ziyaret edebilir, havuzlarda farklı aktiviteler yapabilirsiniz.

Botanik Bahçesi’nde ahşaptan yapılmış ve Osmanlı döneminden günümüze Bursa’daki yerleşim kültürünü sergileyen bir bölüm de bulunuyor. Bu bölümde eskiden yeniye doğru inşa edilmiş yapılar yer almaktadır. Bu bölümü ziyaret ederek mimari gelişim hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Soğanlı Botanik Bahçesi nerede ve nasıl gidilir?

Bursa şehir merkezinden Botanik Bahçesi’ne ulaşım oldukça kolaydır. Şehir merkezinden kalkan 35-A ve 15/15-E numaralı otobüsler Botanik Bahçesi’ne gidiyor. Parka minibüs seferleri de var. İstasyondan botanik bahçesine giden minibüsleri kullanarak parka gitmek çok kolay. Konum bilgisi almak için tıklayın

Nihayet Bursa’ya gideceksen Bursa’da gezilecek yerler Sizin için oluşturduğumuz listeye bir göz atmanızı öneririz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın