https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Sinop Kalesi nerede, nasıl gidilir? Giriş ücreti var mı? - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Sinop Kalesi nerede, nasıl gidilir? Giriş ücreti var mı?

Sinop Kalesi nerede, nasıl gidilir? Giriş ücreti var mı?

Sinop Kalesi’nin Tarihi, Mimari Yapısı, Sinop Kalesi’ne nasıl gidilir, kalede neler yapılır? Giriş ücreti var mı? Bu yazıda onlar hakkında konuşacağız. İnceburun Feneri’ni yeterince gezdikten sonra şehir merkezine geri döndük. Bir sonraki durağımız Sinop Kalesi.

Ayrıca konumu itibariyle şehir merkezinde bulunan tarihi yapı tüm güzelliği ve doğal manzarası ile sizleri büyüleyecektir. Önceleri kaleye çıkan merdivenlerden çıkmak bizi çok yormuştu ama bu güzel manzarayı görmek buna değdi. Sakin mavi denizi kucakladık. Bu manzara karşısında oturup çayımızı yudumlarken bizi kucaklayan bakışları izledik. Şimdi size bu yer hakkında daha fazla bilgi vermeye çalışacağız.

kenar boşluğu: Sinop’a gitmeden önce Sinop’ta Gezilecek Yerler Makalemize göz atın.

Tarihi ve Mimari Yapı

Yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte tarihçiler MÖ 7. yy’da yapıldığını tahmin etmektedirler. Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular tarafından restore edilen kale, günümüze kadar sağlamlaştırılmıştır.

Tarih her zaman geleceğe ışık tutar. Bu yüzden tarihi binaları gezerken ve gezerken hep bu perspektiften bakmaya çalışırım. Bu ziyaret sırasında kalelerin toprağı korumada ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım. Burayı görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız eminim. Dahası Kale, 2013 yılında UNESCO Geçici Miras Listesi’ne de yazılmıştır.

Mimari Yapı: Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde 6 giriş kapısı olduğu yazılıysa da bu kapılardan sadece ikisi günümüze kadar gelebilmiştir. Günümüze ulaşan bu iki kapının adı Kumkapı ve Lonca Kapılarıdır. Kale 2050 metre uzunluğunda ve 25 metre yüksekliğindedir. Yapımında moloz taş, tuğla ve kesme taş kullanılmıştır.

Sinop Kalesi’ne giriş ücretli mi?

giriş ücreti: Şu anda kaleye girmek için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Kalede ne yapıyorsun?

Kalede yapılacak aktiviteler: Kalenin üstünde bir kafe var. Yaz aylarında eşsiz manzaraya karşı çayınızı yudumlarken canlı müziğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Sinop Kalesi Resimleri

Sinop Kalesi nerede, nasıl gidilir?

Tebük: Meydankapı Mahallesi, Bülent Ecevit Cd. No: 13, 57000 – Merkez / Sinop

Nasıl gidilir?: Kalesi Sinop’un merkezinde yer almaktadır. Bu nedenle erişimi ve erişimi kolaydır. Ne yazık ki burası için yol tarifi veremem. Bina, şehre girer girmez gözünüze ilk çarpan yapıdır. Kime sorsan anlatsın 🙂 Site için tıklayınız.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın