https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Silivri’de gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Silivri’de gezilecek yerler

Silivri’de gezilecek yerler

5.12.2022 22:45:00

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan bu bölge, şehir merkezine uzaklığıyla ünlüdür. Ancak Silivri’de yaşayan halkın kullanımına farklı aktiviteler sunulmuştur. Bu alandaki farklı aktiviteler sayesinde, ziyarete gelenler veya yerel halk için farklı aktiviteler düzenlemek de mümkündür. Özellikle yaz aylarında İstanbul’un en işlek bölgelerinden biri olan Silivri’nin plajı da bulunuyor. Silivri’de İstanbul’da yaşayanların yaz mevsiminde bu sahili ziyaret ettikleri biliniyor. Peki Silivri’de mutlaka görülmesi gereken yerler nereleri? birlikte görelim

Silivri Kalesi

Bizans döneminden kalan bu kale, Bizans mimarisini yakından incelemek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri. Bizans’tan sonra Osmanlıların eline geçen bu kale çeşitli onarımlardan geçmek zorunda kalmış. Restorasyon çalışmalarını beraberinde getirdi. Geçtiğimiz günlerde Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen kale ziyarete açıldı. Aynı zamanda bir sosyal tesise de ev sahipliği yapmaktadır. Gezi sırasında yorulanlar bu sosyal tesise sığınabilecek.

Silivri Çarşısı

Silivri Çarşısı, Silivri’ye gelenlerin mutlaka uğraması gereken bir çarşı olarak kayıtlara geçiyor. Çarşıdaki güler yüzlü tüccarlar sayesinde aradığınız hemen hemen her şeyi bulmanız mümkün. İçerideki dükkanların yeni yapıldığını da görmek mümkün. Aynı zamanda bazı mağazaların yıllardır hizmet verdiği için eskilerinin de bulunduğu görülmektedir. Hem tarihi hem de modern yapıları içinde barındıran bu çarşıdan hediyelik eşyalar almak da mümkün.

Mimar Sinan Köprüsü

Silivri Çayı üzerine yapılan bu köprü 1568 yılında yapılmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi köprünün mimarı Mimar Sinan’dır. Mimar Sinan’ın şaheserlerinden biri olan bu köprü, zamanla çeşitli tahribatlar yaşamaması için araç trafiğine kapatılmıştır. Görmek isteyenler köprüyü araçlarına gerek duymadan yaya olarak ziyaret edebilecek. Silivri ilçesinin en büyük tarihi yapılarından biri olan Mimar Sinan Köprüsü, eski İstanbul-Edirne Yolu üzerinde bulunan bir köprüdür. Ulaşımın da oldukça kolay olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Peri Kuyruğu Köyü

Köyü ziyaret etmek ve doğal gıda ile baş başa kalmak isteyenlerin Silivri’ye geldiklerinde Masal Köyü’ne uğramaları tavsiye edilir. Etrafının gür yeşilliklerle çevrili olması köyün en heyecan verici özelliklerinden biridir. Bu köyde dilediğiniz kadar yürüyüş yapabilir, yorulduğunuzda ise köyün kadınlarının yaptığı gözleme, kahvaltı ya da mantı yiyebilirsiniz. Her şeyin en doğalı seçilerek hazırlanan bu yemeklerin tadına doyamayacaksınız. Köyde bir de botanik bahçesi var. Çocuklu ailelerin de ziyaret edebileceği hayvanat bahçesi sayesinde daha ilginç vakit geçirmek mümkün oluyor. Ayrıca oyun alanları ve aktivite alanları da düşünülmüştür.

Silivri sahili

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Silivri’de bir plaj bulunmaktadır. Güzel vakit geçirmek isteyenlerin her zaman ilk tercihleri ​​arasında yer alan bu plajda farklı restoranlar bulmak da mümkün. Özellikle balık yemek isteyenlerin sahil çevresinde bulunan balık restoranlarını tercih etmeleri tavsiye edilir. Sahilde çay bahçeleri de var. Çay-kahve içip sadece dinlenebileceğiniz bu alanlar tamamen sessiz. Genel olarak Silivri Plajı’nın yaz aylarında daha da kalabalıklaştığını görmek mümkündür. Silivri Plajı, İstanbul şehrinden kaçmak isteyenler için tercih edilebilecek yerlerden biridir.

Selim Paşa Plajı

Bir diğer plaj olan Selimpaşa Plajı ise yaz mevsiminde en çok tercih edilen bölgeler arasında yer alıyor. Silivri Plajı sadece gezilebilecek alanları kapsadığı için bu plajda denize girmek mümkün olacaktır. Temiz kumsalı sayesinde hiçbir ücret ödemeden kumsalda güneşlenmek ve denize girmek mümkündür. Bu plaj için gerekli düzenlemeleri yapan belediye, çeşitli bakım çalışmaları ile alanı geliştirip düzenledi.

at çiftlikleri

Silivri’nin yörelerinden biri de at çiftlikleridir. Bu çiftliklerde ata binmek de mümkündür. Belli bir ücret karşılığında binicilik deneyimini sevdiklerinizle paylaşmak mümkün. Aynı zamanda civardaki işletmelerde mangal ve kahvaltı yapmak mümkün hale geldi. Bu etkinlik hafta sonları rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir özelliktir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın