https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Shahidiya Camii | Tarih, yer ve ziyaret bilgileri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Shahidiya Camii | Tarih, yer ve ziyaret bilgileri

Shahidiya Camii | Tarih, yer ve ziyaret bilgileri

Şahidiye Camii – Mardin

Ehidiye Camii, Mardin’deki en önemli tarihi Türk-İslam eserlerinden biri olarak dikkat çekmeyi başarmıştır. Bölgedeki en eski camiler arasında yer alırken, konumu itibariyle de oldukça ilgi çekici olmayı başarıyor.

Mardin’e gelen hemen her turistin uğrak yerlerinden biri olan caminin minare yapısı oldukça özeldir. İşlemeleri ve tezhipleriyle sizi tarihi bir serüvene çıkarıyor.

Kısa Açıklama: oryantal inci MardinBu arada, buradaki sınırlı zamanınızı benzersiz kılacaksınız; Mardin Gezilecek Yerler Listemize bir göz atmanızı öneririm.

Shahidiya Camii hakkında tarihi bilgiler

Shahidiya Camii'nin Tarihi
Shahidiya Camii’nin Tarihi

Shahidiya Camii, 13. yüzyılda bölgedeki Artos yönetimi sırasında bir medrese olarak tasarlanmıştır. Artuk Sultanı Malik Nasuri al-Din Artuk Arslan tarafından yaptırılmıştır. Bu yapı aynı zamanda sahibinin yattığı külliye rolünü de oynar.

Okulun odalarını ve pasajlarını barındıran yapının klasik Sanatsal mimariyi sergilediğini söyleyebiliriz.

Mardin Ulu Camiiİçinde görebileceğiniz doğu-batı doğrultusunda uzanan uzun dikdörtgen yapı burada da kendini gösteriyor. İlk yapıldığında minaresi olmasına rağmen minarenin adı zamanla yok olmuştur. 1917 yılında Mardin’le özdeşleştirilen Ermeni Baş Mimar Lul Sarkissian tarafından yeniden inşa edilmiştir.

Nitekim minare ve yapının genel hatları değerlendirildiğinde farklı dönemlerde yapıldığı anlaşılmaktadır. Minare oldukça etkileyici ve işlemeli özelliklere sahipken, bu mimari özellikleri caminin iç ve ana duvarlarında göremezsiniz.

Cami içerisinde küçük bir süs havuzu ve ibadethaneler bulunmaktadır. Günümüzde de aktif olarak kullanılan camiyi diğerlerinden ayıran özelliği, konumu ve gece aydınlatması ile göz dolduruyor olmasıdır. Mimari açıdan çok gösterişli olmasa da tarihi bir eser ve burada biraz vakit geçirmekte fayda var.

Görülmesi gereken yerler

Mardin’in özel yerlerinden Şahidiye Camii’nde bulunan çay bahçesi yaz aylarında mutlaka yapılması gerekenler arasında.

Mardin KalesiMezopotamya’ya karşı harika bir manzarada içkinizi içmek harika olurdu. Suriye’den nefes alan samilin’in yarattığı serinlik, Mardin’in gizemli atmosferinde nefes almanıza yardımcı olacak.

Shahidiya Camii’nin aydınlığının gölgesinde ciğerlerinizi solurken havada Mardin’i hissedeceksiniz. Bu yönüyle Mardin’de güzel vakit geçirmek isteyen hemen herkes için bu harika yerde vakit geçirmekte fayda var.

ziyaret saatleri: Al Shahidiya Camii günün her saati ibadete ve ziyarete açıktır. Bu sebeple dilediğiniz zaman camiye gelebilir ve hoşça vakit geçirebilirsiniz. Caminin detayları arasında girişin ücretsiz olması ve minarenin hemen yanında fotoğraf çekilebiliyor olması da yer alıyor.

Ulaşım Bilgileri Shahidiya Camii

Tebük: ehidiye, Cumhuriyet Cd. No:147, Pk:47100 – Merkez / Mardin

nerede?: Shahidiya Camii’ne ulaşmak için Eski Mardin’deki tek caddeyi kullanarak batı yönünde ilerlemeniz gerekiyor.

Nasıl gidilir?: Eski PTT binasının karşısında bulunan Al Shahidiya Camii, sizleri ağırlamak için kollarını açmış bekliyor.

Toplu taşıma kullanmak istiyorsanız; Eski Mardin’e giden tüm hatlar sizi Şehidiye Camii’ne götürecektir. Eski PTT Binası istasyonunda inin ve yaklaşık 50m yürüyün, ardından sağdaki merdivenlerden aşağı inin.

Konum bilgisi

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın