https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Şehriban Kanyonu nerede, ne yenir ve seyahat bilgileri / Kastamonu - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Şehriban Kanyonu nerede, ne yenir ve seyahat bilgileri / Kastamonu

Şehriban Kanyonu nerede, ne yenir ve seyahat bilgileri / Kastamonu

Kastamonu tarih boyunca adı hep anılan nadide kentlerimizden biridir. Peki, Şehirban Kanyonu Kastamonu’da ne yapıyorsunuz? Şehir, milli mücadelede gösterdiği emek ve eşsiz doğal güzellikleri ile her zaman ün yapmıştır. Şehrin gizlediği doğal güzelliklerden bahsetmişken, Wadi Sohriban’dan Seninle konuşalım.

Sohriban Vadisi kastamonu Enpazar bölgesinde bulunan eşsiz bir doğa harikasıdır. Sarp yamaçlarıyla ünlü olan vadi, bazen bir metre bile olsa birbirine yaklaşıyor. 1997 yılında Atlas ekibinin önünden ilk kez geçen vadi, gizemini hala koruyan ender yerlerden biri. Duvarları arasında bin metre yüksekliğinde, neredeyse birbirine değen uzun bir çay kuyruğu vardır ve çayın döküldüğü yerde, akımı insan gücünün taşıyamayacağı kadar güçlüdür. Belki de bu yüzden vadiye “Ölüm Vadisi ile Dans Etmek” deniyor. Bu çay, Küre Dağları’nı ikinci kez ikiye bölüyor. Karadeniz ikliminin görüldüğü vadi, yaz aylarında yağan yağışlar nedeniyle her mevsim yüksek su taşıma kapasitesine sahiptir.

Vadideki en tehlikeli nokta ise Kaybeden Gelin Ovası olarak adlandırılan Murdarlar kayalığı civarı. Vadi ne kadar tehlikeli olursa olsun, insanları kendine çeken büyüleyici ve pastoral bir çekiciliğe sahiptir.

Sohriban Vadisi Resimleri

Shraiban Kanyonu nerede ve nasıl gidilir?

Kendi aracınız veya otobüsünüz ile Kastamonu’ya ulaştıktan sonra yolunuzu Şenpazar ilçesine çevireceksiniz. Şerban Kanyonu, Dağlı dereköy ve Kumköy mevkilerinde yer almaktadır. Şenbazar çayı konumlanmış.

Nerede yaşıyorsun, ne yiyorsun?

Kastamonu’ya gittiğinizde yöresel ekşili pilavı mutlaka tatmalısınız diyoruz. Yoğurt, yöreye özgü, üzüm yaprağı ve bulgurla servis edilen mükemmel bir lezzettir. Kastamonu’da 50’den fazla ekmek çeşidinin yapıldığı biliniyor. Kastamonu pastırmalı ekmek, tirit, soğuk çorba ve sayamayacağımız zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Şehriban Vadisi turunuzu tamamladıktan sonra karayolu üzerinde bulabileceğiniz yerler de var.

az Otellerde adres vereceğiz Restoranlarda konaklayabilir ve Kastamonu’nun eşsiz lezzetlerini tadabilirsiniz. Tarık kokan daha otantik yerleri tercih ediyorsanız Toprakçiler Konakları, Uğurlu Konakları ve Osmanlı Sarayı gibi yerler tam size göre.

Kigosuz Otel: Topçuoğlu Mah. Vali Enis Paşa Cad. Numara: 21 Kastamonu Tel: 0366212 55 67

Horozoğlu Restaurant: Kandargöller Mah. İnebolu Cad. Altınbulut Sitesi A Blok No: 1 / Merkez Kastamonu Türkiye Tel: 0366212 22 10

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın