https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Sarıyer’de Gezilecek Yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Sarıyer’de Gezilecek Yerler

Sarıyer’de Gezilecek Yerler

3.12.2022 10:00:00

Özellikle bahar aylarında bahar kokularını kendine çeken Sarıyer, doğası ve tarihi yerleri ile oldukça ilgi çekicidir. İstanbul’da doğa yürüyüşleri ve kampçılık denilince akla Anadolu yakasında Beykoz, Avrupa yakasında Sarıyer gelir. Sarıyer’in güzelliği sadece ormanları ve tarihi yerleriyle sınırlı değil, İstanbulluların yaz aylarında ziyaret etmekten keyif aldığı Kilyos’un plajları da Sarıyer’in değerini artırıyor. Bugün Sarıyer’e geldiğiniz için ünlü Sarıyer Börekçisi’ne uğramayı unutmayın. İşte okurken bile doğada yürüyormuş gibi hissedeceğiniz bir sari:

1) Emirgan Korusu

Boğaziçi’nin kıyısındaki bu koruya aslen Feridun Bahçeleri deniyordu. Zamanla değişen bu doğal güzellik içinde 1871-1878 yılları arasında Sarı Saray, Pembe Saray ve Beyaz Saray olmak üzere üç saray inşa edilmiştir. Park olarak ziyaret edebileceğiniz Emirgan Korusu’nda bugün her Nisan ayında lale şenlikleri düzenleniyor. 120’den fazla ağaç türü bulunan bu alanda sevdiklerinizle piknik yapabilirsiniz.

2) Atatürk Arboretumu

Doğası ve yeşillikleri ile ziyaretçilerini ağırlayan bu yere pazartesi hariç her gün gidebilirsiniz. 1982 yılında Atatürk’ün 100. doğum günü kutlamaları nedeniyle Atatürk Arboretum adını almıştır. Su kaplumbağalarını, ördekleri ve kuğuları görebileceğiniz göletlere sahip olan bu yerde sevdiklerinizle yürüyüş yapabilir, rahatlayabilir ve kitap okuyabilirsiniz. Sarıyer’e giderseniz şehrin bu sakin ve temiz havasını mutlaka yaşamalısınız.

3) Rumeli Kalesi

Boğazkesen Kalesi olarak da anıldığını duyabileceğiniz panoramik manzaralı antik kale, Fatih Sultan Mehmet tarafından Anadolu Kalesi’nin önüne saldırılara karşı cephe koruması olarak yaptırılmıştır. Daha önce Rumelihisarı konserlerinin verildiği bu yer günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Parkta top ve top mermilerinin sergilendiği bu yerde 2022 yılında restorasyon çalışmalarına başlandı.

4) Sadberk Hanım Müzesi

İki ahşap villadan oluşan yapı, eskiden “Azrian Sarayı” olarak biliniyordu. 1980 yılında Sadberk Koç Koleksiyonu’nun yayımlanmasıyla müze haline gelen yapı, Türkiye’nin ilk özel müzesi unvanını taşıyor. İçeride Sadberk Hanım’ın topladığı el işleri, İznik çini ve seramikleri, Osmanlı döneminden kalma kadın kıyafetleri var.

5) Belgrad Ormanı

Özellikle sonbahar aylarında toprak kokusuyla karşılaşabileceğiniz bu mucizevi yer, İstanbul’un en güzel doğal alanlarından biridir. Doğa yürüyüşleri, koşu, kamp ve daha pek çok şey için gidebileceğiniz bu yerde, şehrin gürültüsünden ve yoğun kalabalığından uzaklaşıp doğa ile yeniden bütünleşebilirsiniz. Orman içerisinde karşınıza çıkan üçlü evin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Tabiat parkları, göletler ve piknik alanları ile birlikte huzur ve doğa isteyenlerin adresi burası.

6) Sakıp Sabancı Müzesi

Çağdaş müzecilikten izler taşıyan bu mekanda çok yönlü bir müzecilik anlayışı benimseniyor. Müze, Abidin Dino ve Amirjan’ın arşivlerine ek olarak kitap sanatları, hat sanatı, resim koleksiyonları ile dekoratif ve arkeolojik eserler koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Boğaz’a bakan bir galeri bulabileceğiniz, heykel, sütun, çeşme gibi taş eserlerin sergilendiği çok amaçlı bir müze burası. Müzede bulunan koleksiyon ve sergilerden yararlanılarak yapılan hediyelik eşya dükkanları da bulunmaktadır.

7) Milli Parklardaki Kuş Gözlem Kulesi

İstanbul, bahar boyunca devam eden kuş göçlerini gözlemlemek için en iyi lokasyonlardan birine sahiptir. Üniversite araştırma çalışmalarını desteklemek amacıyla yapılan bu kule yaklaşık 30 metre yüksekliğindedir. Özellikle bahar aylarında birçok ülkeden araştırmacı ve fotoğrafçıların ziyaret ettiği bu yerde kuş göçleri gözlemlenmekte ve farklı kuş türlerinin fotoğrafları çekilmektedir. Siz de bu kuleye çıkıp İstanbul’un güzelliklerini Sarıyer’de görebilirsiniz.

8) Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Klasik arabalara ilginiz varsa ve onları yakından incelemek istiyorsanız bu müze tam size göre. 1920-1970 yıllarına ait arabaların sergilendiği bu mekan, koleksiyonlara göre dekore edilmiş. Hatta 1960-1970’lerdeki Amerikan fast food yaklaşımını yansıtan bir bar bölümü bile var.

9) Atatürk Kent Ormanı

Sarıyer’de yeteri kadar yeşil alan bulamıyorsunuz. Atatürk Kent Ormanı, şehrin atmosferini etkileyen bin bir çeşit ağacın bulunduğu ormanlarıyla ünlü Sarıyer’in gözde mekanlarından biri. İç kısımları kadar adı da değerli olan bu ormanda yürüyüş parkurları, göletler, festival alanları ve seyir çardağı bulunmaktadır. 2020 yılında halk ile buluşan bu mekanda keyifli dakikalar geçirebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Güzel fotoğraflar çekmeyi unutmayın.

10) Kilyos plajları

Özellikle bahar aylarında doğasıyla ziyaretçi çeken Sarıyer, yaz aylarında plajlarıyla da ünlüdür. İstanbul Avrupa yakasının en temiz ve en uzun sahil şeridine sahip olan bu yerde yaz tatilinizin keyfini de çıkarabilirsiniz. İsteğinize göre seçebileceğiniz pek çok plajı bulunan bu yer, Karadeniz kıyılarına kadar uzanıyor ve kendinizi Ege Denizi’nde küçük bir tatil kasabasındaymışsınız gibi hissettiriyor. Yazın işten başınızı kaldıramıyorsanız ve uzak şehirlere gitme fırsatı bulamıyorsanız, o halde Kilyos’un plajlarını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

11) Exilimanye Japon Bahçesi

Dizi ve filmlerden severek izlediği ve “Keşke ülkemizde de görebilsek” dediği Japon kiraz bahçelerine Sarıyer’den ulaşabilirsiniz. Bu bahçelerde mevsimlik kiraz çiçeklerinin açtığı göletler, süs taşları ve şelaleler bulunmaktadır. Japon çiçeklerini seviyorsanız mevsimini takip ederek ve yakından görerek bu bahçeye gidebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın