https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Sapanca’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Sapanca’da gezilecek yerler

Sapanca’da gezilecek yerler

31.10.2022 17:50:00

sapanca

Sapanca, arka bahçe İstanbul denilince akla gelen ilk yerlerden biri kuşkusuz. İstanbul’a yakınlığı ve ulaşım kolaylığı onu en popüler yerlerden biri yapmaya yetiyor.

SAPANCA’nın yeri nasıl?

Sapanca, Sakarya ilinin batısında yer alan bir ilçedir. Şehir adını Sapanca Gölü’nden alıyor. Yemyeşil tepelerin altında yer alan ve genellikle bir çarşaf gibi görünen huzurlu bir doğa parçası olan bu göl, antik çağda İstanbul bölgesindeki kahvaltı mekanlarından biriydi. Bölgede bugün yapılan oteller alışveriş merkezleri ve yaşam alanlarıyla dolu. İnşaatların çoğu göl kıyısında olmasına rağmen, siteler peyzajlı tepeler ve işgal edilmiş yeşil alanlar üzerine inşa edilmiştir. Umarım Sapanca çok seveceğimiz yeşilliklerle kalmaya devam eder.

sapanca’da ne yapılır

seyahat alternatifleri

Sapanca çok geniş bir alanı kaplamaktadır. Bu sebeple bölgede yapılacak çok şey bulunmaktadır. Sapanca Merkez Sahili ve Kırkpınar Sahili, bölgeye geldikten sonra sahilde yürüyüş yapmak için en iyi yerlerden bazıları. Gölün keyfini bu noktalarda çıkarabilirsiniz.

Geziler için tercih edebileceğiniz bölgeler oldukça çeşitlidir. En popüler alternatiflerden biri de Çatalcaya Vadisi. Kırkpınar Maşukiye Yolu üzerinde olup ulaşımı kolaydır. Bir diğer alternatif ise Sapanca-Arifiye yolu üzerindeki bölge ormanı. Ücretli girişin olduğu bölgede piknik ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Üçüncü varyant, Hood Platosu’dur. Şehrin iki yakasından da çıkılabilen yayla, yılın her mevsimi oldukça soğuktur.

Kış turizmi ve yaz turizmi için bölgenin en ünlü noktası Kartepe’dir. Sapanca Gölü’nün yukarısındaki kayak severlerin en popüler noktalarından biridir. Bu bölgede doğa yürüyüşleri, kampçılık, ATV safarileri, atlı safariler gibi pek çok aktivite her mevsim yapılabilir. Kartepe idari bölge olarak Kocaeli’ye ait olsa da ziyaretçilerinin birçoğu bölgeyi bir bütün olarak ziyaret ediyor.

Yeme ve içme lekeleri

sabah kahvaltısı

Sapanca bölgesinde yeme-içme konusunda birçok alternatif bulunmaktadır. Sabah kahvaltısı ile başlayacak olursak en gözde yerler Sapanca merkez sahilinde yer alan restoranlar. Ayrıca Kırkpınar ilçesinde kahvaltı için birçok sahil işletmesi bulabilirsiniz. Ayrıca Sopeli Doğal Yaşam Köyü, özel bir işletme olan en turistik bölgelerden biridir. Ücreti biraz pahalı olsa da butik yapısıyla ziyaretçilerini memnun ediyor.

Öğle yemeği

Öğle yemeği için şehir merkezinden başlayarak alternatiflerinizi sıralayabiliriz. Şehir merkezinde kebap ve döner için Merkez Restaurant’ı, doyurucu yemekler için İker Restaurant’ı, hamakoun ve beid için Shaheen Beida’yı öneriyoruz. Bunların hepsi sadece yerel halkın bildiği ve gittiği lezzetli duraklar. Bölgeye gelip dağlardan gelen soğuk sulardan alabalık tatmak isterseniz Sapanca’nın en meşhur yerleri İstanbuldere Alabalığı ve Maşukiye alabalığıdır.

akşam yemeği

Öğle yemeğinde yaptığımız birçok noktayı akşam yemeği için de değerlendirebilirsiniz. Özellikle akşam yemeği için tercih edilen restoranların çoğu Kırkpınar ve merkez sahil bölgelerindekiler. Kırkpınar tarafındaki restoranlar genel olarak kır bahçesi konseptinde.

Sapanca’da ikamet

Sapanca, ülkemizin kuzey turizmi açısından en zengin noktalarından biridir. İstanbul’a 1,5 saat uzaklıkta olması nedeniyle bölge yıl boyunca turizme doymuş durumda. Bölgede konaklama alternatifleri sınırsız olsa da en popüler konaklama seçenekleri villa kiralama ve tatil bungalovlarıdır. Villa ve bungalovlar, göl kıyısından Sapanca tepelerine kadar bir dizi hizmet sunuyor. Bölgede irili ufaklı çok sayıda otel bulunmaktadır. Butik otellerden büyük beş yıldızlı otellere kadar pek çok alternatif var. Bölgede aile yanında bir hafta sonu kaçamağı planlamak istiyorsanız, birkaç hafta önceden yer ayırtmanız gerekir.

Sapanca’ya nasıl gidilir?

Sapanca ulaşım açısından oldukça zengin bir bölgede yer almaktadır. Karayolu ile Sapanca’ya ulaşmak için İstanbul-Ankara karayolunu kullanabilirsiniz. Sapanca büfelerini kullanarak şehrin merkez noktasına ulaşabilirsiniz. Gişelerden sonra batı kısmı Kırkpınar, doğu kısmı ise Sapanca il merkezidir.

Sapanca’ya trenle gelmek isterseniz İstanbul-Ankara treninden Sapanca istasyonunda inebilirsiniz. Alternatif olarak Gebze ile Adapazarı arasında çalışan Adapazarı Ekspresi’ni de kullanabilirsiniz.

Sapanca’ya hava yoluyla en yakın alternatif Sabiha Gökçen Havalimanı’dır. Sapanca, ülkenin her yerinden direkt uçuşların olduğu bu havalimanına yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta ve 1 saat 15 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

Sapanca bölgesinde güvenli konaklama seçenekleri için Sapanca Bungalov ev listelerimize göz atın.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın