https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Samsun’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Samsun’da gezilecek yerler

Samsun’da gezilecek yerler

22.12.2022 15:00:00

Karadeniz’in merkez noktalarından biri olan Samsun, kültür, tarih ve ticaret açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Milli mücadelenin ilk adımı olan bu şehir, anıtları, yemyeşil doğası, kültürel zenginlikleri ve Karadeniz sahiliyle turizm açısından da oldukça ilgi çekicidir. Özellikle şelaleleri ve uçsuz bucaksız ekosistemiyle ruhunuzu açacak bu şehirde pek çok festival ve etkinlik de düzenleniyor. İşte Karadeniz turunuzda harika vakit geçirebileceğiniz Samsun’da gezilecek yerler listesi:

Bandırma Vapuru ve Al Kifah Milli Parkı

Atatürk ve ekip arkadaşlarını Samsun’a getiren Bandırma vapurunun orijinal çizimleri kullanılarak yapılan gemi, bugün müze olarak kullanılıyor. Mücadele Milli Parkı’nın kıyısında yer alan geminin kamarasında Atatürk ve arkadaşlarının balmumu figürleri yer alıyor. Bandırma vapurundan önce de Mücadele Milli Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Kurtuluş Savaşı’nı yansıtan uzun boylu bronz kabartmalar vardır. Samsun ve çevre vilayet şehitlerinin anısına yapılan “Şehitler Yazıtı”, yedi figürlü Mustafa Kemal anıtı, kültürümüzün, halkının, vatandaşlarının, askerlerinin yansıması ve siyahi Fatma, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Türkiye’nin en büyük deltalarından biri olan Kızılırmak, doğası ve nesli tükenmekte olan kuş türlerinin yaşam alanı nedeniyle zengin bir ekosisteme sahiptir. Samsun’un birçok bölgesine kıyı şeridi bulunan delta, adını geçici olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydettirdi. Özellikle bahar aylarında sizi dinlendirecek ve eğlendirecek olan bu manzaraya yakından şahit olmalısınız. Ziyaretçileri için hazırlanan merkezde showroom ve fotoğraf sergi merkezinin yanı sıra. Bölgede nadir görülen kuşları yakından izlemek için iki kuş gözlem merkezi bulunmaktadır.

Şahinkaya Kanyonu

Şahinkaya Kanyonu, Samsun’un muhteşem manzaralarından biridir. Tabiat parkı olarak kullanılan bu yer, sarp kayalıkların arasından akan masmavi sularıyla da bir o kadar muhteşem. Kayaların arasında gezinerek yapabileceğiniz tekne turları, su sporları ve doğa yürüyüşleri ile keyifli anılar biriktirebileceğiniz bu yerin çevresinde kamp ve piknik alanları da bulunuyor. Samsun’da berrak su ve havanın birleştiği bu doğal güzelliği mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Atatürk Evi ve Müzesi

Mustafa Kemal’in 1919 yılında Samsun’da kaldığı bu yer, “Gazi Odası” adı ile eşyalarıyla birlikte korunarak ziyarete açılmıştır. Bugün birinci katı el sanatları galerisi olarak kullanılan evin ikinci katında Atatürk’ün yatak odası ve yatak odası, dönemin özgün mobilyaları ile kusursuz bir şekilde tasarlanmış ve düzenlenmiştir. Samsun’da milli mücadelenin çıkış noktası olarak kabul edebileceğimiz bu evde Mustafa Kemal Paşa’nın balmumu heykeli karşılıyor sizi.

Amisos Tepesi

Paruthan Tepesi olarak da bilinen bu yer birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Arkeolojik kazılar sonucunda burada Helenistik döneme tarihlenen Amisos Tümülüslerine ait mezarlar bulunmuştur. Karadeniz’in engin manzarasına hakim bu tepede Amisos’un mezarlarını ziyaret edebilir, kafeteryada vakit geçirebilirsiniz. Antik mezarlara doğru yeşillikler içinde yürüyerek ulaşabileceğiniz tepeye şehirden teleferikle ulaşabilirsiniz.

Caquelar Korusu

Özellikle yaz aylarında cıvıl cıvıl kuş cıvıltıları ile yemyeşil doğasıyla büyüleyen Çakırlar Korusu’nda sevdiklerinizle keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Berrak suların üzerindeki otantik ahşap köprüde fotoğraf çekebilirsiniz. Trekking için ideal olan park, spor alanları ve tenis kortlarının bulunduğu oldukça geniş bir alanda yer almaktadır.

Atakum Plajı

Her mevsim güzelliği ile göz kamaştıran, Samsun’un en uzun kumsalı olan bu yer, özellikle yaz aylarında gece gündüz aktif olarak kullanılmaktadır. Yerli ve yabancı pek çok kişinin akın ettiği bu yerde yürüyüş yolları, kaldırımlar ve parklar bulunuyor. Pek çok plajın bulunduğu bu sahil yolunda Karadeniz’e karşı güneşin doğuşunu ve batışını izleyebilirsiniz. Şehir merkezine çok yakın olan plajda yazın tadını çıkarabilirsiniz.

Samsun Kent Müzesi

İl merkezinde yer alan müzede Samsunlulara ait tarihi ve kültürel kalıntıları içeren belge ve objeler teşhir edilmektedir. Eski TCDD yapısının restore edilmesinden sonra müze olarak kullanılan mekan yedi bölümden oluşuyor. Samsun halkı hakkında bilgi edinebileceğiniz, Milli Mücadele ile ilgili fotoğraf ve belgeleri öğrenebileceğiniz bu yer, Samsun’a geldiğinizde ilk duraklarınızdan biri olmalıdır.

onur anıtı

Samsun’a geldiğinizde şaha kalkmış atıyla Atatürk Heykeli karşılıyor sizi. Samsun’daki ilk parkta bulunan bu heykel Avusturyalı H. Crevel. Bronz heykelin altında yazıtlar ve kabartmalar var. Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ayak bastığı yerin anısına yapılan bu heykel şehrin en önemli simgelerinden biridir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın