https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Sakıp Sabancı Kent Müzesi, Mardin’in kültür tarihine çok ciddi anlamda katkı sağlayan ve yeni kurulmasına rağmen büyük değer taşıyan eserlerden biridir.

Mardin’e gelen turistlerin ilgi odağı olmayı başarırken, içinde bulunan eserler ile bölgenin tarihi ile ilgili birçok kalıntıya göz atmanızı sağlıyor. Şimdi hazırsanız, Mardin’in en özel alanlarından biri olan Sabancı Müzesi’nde sizi neler beklediğini görelim!

Kısa Açıklama: Doğu Eyaletinin Taçsız Kralı MardinBu arada, buradaki sınırlı zamanınızı benzersiz kılacaksınız; Mardin Gezilecek Yerler Listemize mutlaka göz atın.

Şehir Müzesi’nden kısa bir video

Daha fazla video gelsin lütfen Youtube Kanalımız abonelik. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi hakkında bilgiler

1. Abdülhamid Diyarbakır Valisi Hacı Hasan Paşa1889 yılında inşa edilen bu bina Süvari Kışlası olarak tasarlanmıştır. Yapının bu mimari anlamda kullanılmasında baş mimar Sarkis Elias LolliOnun büyük katkısı var. İki katlı olarak inşa edilen yapının alt kısmı ahır olarak kullanılırken, üst kısmı askerlerin vakit geçireceği bir yer olarak tercih edilmiş.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi
Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

1991-2003 yılları arasında çeşitli amaçlarla kullanılan yapının 2004 yılında vefat eden Sakıp Sabancı anısına müze olarak planlanmasına başlandı. Bu kapsamda 2006 yılında projesi tamamlanan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Kısa sürede faaliyete geçti ve Mardin’in kültürel gelişimine büyük katkı sağladı.

Özel müze statüsünde olan ve çok özel niteliklere sahip olan Sakıp Sabancı Kent Müzesi, dönemsel sergileriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Sakıp Sabancı Kent Müzesi Koleksiyonu

Sabancı Müzesi, Mardin’in kültürel değerlerini birleştirerek kusursuz bir koleksiyon oluşturmayı başarıyor. Kentsel kompozisyonunu ve yaşam kimliğini ortaya koyarak insanların Mardin’i daha iyi tanıması için harika bir yer olmayı başardı.

Mardin’deki çeşitli kaynaklardan elde edilen giysiler, sanat eserleri ve daha pek çok detay müzede sergilenmekte ve ilgililere odaklanılması hedeflenmektedir. Bu bağlamda Sabancı Kent Müzesi, bölgenin en değerli yerlerinden biri olması nedeniyle insanları kendine çekiyor. Sadece turistlerin değil yerel halkın da atalarının geçmişteki yaşamlarının izlerini gözlemleyebildiği müzede özel eserler yer alıyor.

- Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Sergisi
– Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Sergisi

Sergiler: Sabancı Kent Müzesi, müze olmanın yanı sıra sergiler için de çok özel bir yer olmayı başarıyor. Farklı dönemlerde açılan modern ve geleneksel sergilerle sanatseverler Sabancı Müzesi’nde güzel vakit geçirebilir. Mardin’in en özel yerlerinden biri olan Sabancı Kent Müzesi’nde gezinize denk gelen sergileri inceleyerek güzel vakit geçirmek için harekete geçin.

bir dükkan: Mağaza, Sabancı Kent Müzesi’nin en çok ziyaret edilen alanlarından biridir. Dükkanda turistlerin ilgisini çeken el yapımı eserler satışa sunuluyor. Müze dükkânının özellikle güzel vakit geçirenler ve Mardin’den dönmeden önce burası hakkında bir eser sahibi olmak isteyenler için çok özel olduğunu belirtmek gerekir.

Mardin ile ilgili bir hediye veya hediyelik eşya almak istiyorsanız burada satılan ürünleri incelemeye başlayabilirsiniz. Her biri göz kamaştıran eserler sayesinde ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayabileceksiniz.

Ziyaret saatleri ve giriş ücretleri: 2022

giriş ücreti: Tam bilet 15 TL, indirimli bilet 10 TL’dir.

ziyaret saatleri: Sabancı Kent Müzesi pazartesi hariç her gün açıktır. 08:30-17:30 saatleri arasında çalışmaktadır.

Ulaşım Bilgileri Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Tebük: Şehidiye Devlet Cd. No.: 10, s.: 47100 – Artuklu / Mardin

telefon: (0482) 212 93 96

nerede?: Mardin’de oldukça merkezi bir noktada bulunan Sabancı Müzesi’ne kendi aracınız veya toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz. Mardin Meydanı’ndan doğuya giden yolu kendi aracınızla takip edebilirsiniz.

Nasıl gidilir?: Üçyol olarak bilinen bölgede soldan giden yolu takip ederek yaklaşık 500 metre ileride Sabancı Kent Müzesi’ne ulaşabilirsiniz. Arabanızı müzenin etrafındaki alana ücretsiz olarak park edebilirsiniz.

Toplu taşımayı tercih edenler; Eski Mardin’e hangi hattın gideceğini seçmeli ve Eski PTT binasının karşısındaki durakta inmelidirler. Buradan doğuya giderek Sabacı Müzesi’ne ulaşabilirsiniz. Ayrıca 10 dakikalık bir yürüyüşle taş evlerin gizemli atmosferini içinize çekebilirsiniz.

Konum bilgisi

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın