https://www.bark.com/en/gb/company/anket-doldurarak-para-kazanma/4D1yD/ https://www.beatstars.com/okanbeytel5rox https://files.fm/anketdoldurarakparakazan?return-to-catalog= https://band.us/band/90111951/intro https://www.gaiaonline.com/profiles/anketdoldurpara/46181487/ https://www.ottawaks.gov/profile/okanbeytel5/profile https://connectamericas.com/company/anket-doldurarak-para-kazanma https://graphql-ra-dev.roboticsacademy.fiu.edu/d/45226-anket-doldurarak-para-kazanma https://app.lookbook.nu/anketdoldurpara https://www.turnkeylinux.org/user/1918599 https://openlibrary.org/people/anket_doldurarak_para_kazanma https://rosphoto.com/users/profile-317440 https://website.informer.com/webliyo.net https://telegra.ph/internetten-para-kazanma-01-29 https://seedandspark.com/user/internetten-para-kazanma https://sites.google.com/view/anket-doldurarak-para-kazanma/ana-sayfa https://profile.hatena.ne.jp/internettenparaka/ https://www.blogger.com/profile/04857518437579441151
https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Sadece 2023 kimlik numarası ile pasaportsuz seyahat eden ülkelerin tam listesi - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Sadece 2023 kimlik numarası ile pasaportsuz seyahat eden ülkelerin tam listesi

Sadece 2023 kimlik numarası ile pasaportsuz seyahat eden ülkelerin tam listesi

Sadece kimlikle pasaportsuz seyahat eden ülkeler

Sadece bir kimlikle pasaportsuz gidebileceğiniz bazı ülkeler olduğunu biliyor muydunuz? Eğer değilseniz, sizin için hazırladığımız seyahat listesi sizin için çok faydalı olacaktır. Şimdi sadece kimliğinizle gidebileceğiniz bu ülkelere bir göz atalım.

Kısa Açıklama: Bunun gibi birçok farklı tarzdaki yazılarımıza göz atmak isterseniz, sizi buna davet ediyoruz. seyahat bilgisi Gelelim sayfamıza. 🙂

Sadece 2023 kimlikli pasaportsuz seyahat eden ülkeler

Mutlaka gideceğiniz eşsiz güzellikteki ülkeleri görünce şimdiden bilet aramaya başlayacağınıza eminiz. Sizi daha fazla bekletmek istemiyoruz ve 2023 yılında pasaportsuz ve kimliksiz gidebileceğiniz ülkeleri hızlıca tek tek listeliyoruz. 🙂

1. Makedonya

Makedonya

Makedonya, Avrupa kıtasının ülkelerinden biridir. Doğal güzelliği ve tarihi ile harika bir ülke olan Makedonya, özellikle yaz aylarında tercih edilebilecek bir Avrupa ülkesidir.

Kuzey Makedonya, sanat, mimari, şiir ve müzik alanlarında zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Birçok korunan antik dini mekana sahiptir. Her yıl şiir, film ve müzik festivalleri düzenlenmektedir. Bizans kilise müziğinin güçlü etkisi altında gelişen Makedon müzik tarzları.

Kuzey Makedonya’da, özellikle on birinci ve on altıncı yüzyıllar arasındaki dönemde korunmuş çok sayıda Bizans freskleri vardır. Çoğu çok iyi durumda olan ve Makedon dini resim okulunun başyapıtlarını temsil eden binlerce metrekarelik fresk korunmuştur.

Ülkedeki en önemli kültürel etkinlikler Klasik Müzik ve Drama Yaz Festivali, dünyanın 50’den fazla ülkesinden şairleri bir araya getiren Struga Şiir Akşamları, Manastır’daki Uluslararası Kamera Festivali, Açık Gençlik Tiyatrosu ve Üsküp Caz’dır. Üsküp’te Festival vb. o

Ulusal Opera, 1947’de, daha sonra Branko Pomorissac’ın yönetiminde açıldı. kırsal süvari Performansı nedeniyle “Makedon Operası” olarak adlandırıldı. Mayıs Opera Akşamları her yıl Üsküp’te yaklaşık 20 gece düzenlenmektedir. Mayıs Operası’nın ilk performansı Kirill Makedonsky’nin Mayıs 1972’deki “Çar Samuel” performansıydı.

makedonya gezilecek yerler

 1. Scooby,
 2. ölçüm,
 3. Prilip,
 4. Mavrovo Ulusal Parky,
 5. Pelister Milli Parkı,
 6. güdük,
 7. evgelya,
 8. matka kanyonu,
 9. Üsküp Türk Çarşısı,
 10. Aziz Naoum Manastırı,
 11. Aziz John Kilisesi,
 12. Üsküp Kalesi,
 13. Sezar Samuel Kilisesi,
 14. milenyum çapraz,
 15. baba dağ
 16. Mavrova Milli Parkı,
 17. Mustafa Paşa Camii.

3. Kosova

Çuang
Kosova – pasaportu olmayan ülkeler

Kosova, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan tarihi kökleri olan bir Balkan ülkesidir. Uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde kalan Kosova’da gezilecek çok yer var.

Kosova topraklarının çoğu dağlıktır. Char Dağları, Kuzey Makedonya sınırı boyunca uzanır. Burada kış turizmi faaliyetleri yapılmaktadır.

Brezovica, kış turizminin en önemli yerleşim yerlerinden biridir. Kosova dağları yüksek ve dik yamaçlara sahiptir. Ceraviça’nın zirvesi 2.656 metredir ve ülkenin en yüksek zirvesidir. Drenica ve Karaleva gibi şehirler bu bölgenin yüksek yamaçlarına kurulmuş yerleşim yerleridir.

Arnavut Alpleri, Kosova Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer almaktadır. Kuzeyde Kopaonik Dağları vardır.

Kosova Gezilecek Yerler

 1. taş Köprü
 2. Sinan Paşa Camii,
 3. prizren kalesi,
 4. Kurtarıcı Kilisesi,
 5. beck patrikhane,
 6. Rogova Kanyonu.

4- Arnavutluk

Arnavutluk
Arnavutluk – Kimliği Olan Hedef Ülkeler

Güney Avrupa’da yer alan Arnavutluk, Balkan turu kapsamında ziyaret edebileceğiniz eşsiz bir ülkedir.

Arnavut mutfağı, Akdeniz ve Balkan mutfağının bir karışımıdır. Tarihsel arka planı ile yakından gelişmiştir. Bu konuda Yunan, İtalyan ve Osmanlı etkilerini görmek mümkündür. Arnavut mutfağında ana yemek öğle yemeğidir.

Salatalar ve domates, salatalık, taze yeşil biber, zeytin, zeytinyağı ve tuz gibi taze sebzeler sıklıkla kullanılır. Durres, Avlogna ve Aysaranda gibi kıyı kentlerinde deniz ürünleri gelişmiştir. Dağlık bölgelerde füme et tüketimi yüksektir.

Arnavutluk Gezilecek Yerler

 1. Adham Bey Camii,
 2. Saat kulesi,
 3. İskender Bey heykeli
 4. Elbasan Kalesi
 5. Rozafa Kaleiçi
 6. Beira antik kenti.

5. Sırbistan

Sırbistan
Sırbistan – Vizesiz Ülkeler

Balkan ülkelerinden biri olan Sırbistan, köklü bir tarihe sahiptir. Ayrıca insanları son derece insancıl olan ülkede gezip görebileceğiniz birçok tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır.

Sırp mutfağı Balkan mutfaklarından biridir ve heterojen bir mutfaktır. Yemek kültürü olarak Türk mutfağı ile büyük ortaklıkları var.

Uzun bir tarihi süreçte bir arada yaşamanın bir sonucu olarak bugün Sırp mutfağında Türk yemeği olarak kabul edilen birçok ürünü görmek mümkündür. çevrelemek (Sarma), kebap (kebapVe kebap), çorba (Önceden), baklava (baklava), hamur işleri (çok yaşaBu mutfak eşyalarından birkaçı.

sırbistan gezilecek yerler

 1. Belgrad
 2. Yeni Sad,
 3. Güzel,
 4. Prens,
 5. Ada Seganliga,
 6. Aziz Sava şablonu.

6. Bosna-Hersek

Bosna Hersek
Bosna Hersek – Pasaportsuz sadece kimlik kartı ile seyahat eden ülkeler

Yüzyıllardır bu devrime neden olan kültür, mimarisi, geleneksel kıyafetleri, taşları, oyma işleri, çanak çömlekleri, takıları ve kutsal mekanları ile yaşayan bir müze olarak ziyaret edilmektedir.

Bosna Hersek kültürünü müzenin duvarlarını delen nesneler olarak bulamasanız da, karmaşık cami tabloları, ahşaptan yapılmış güzel geleneksel mobilyalar ve zarif terzilik ile geleneksel giysiler olarak kabul edilebilir.

Balkan ülkelerinden biri olan Bosna Hersek tarih sahnesinde sıklıkla karşılaştığımız bir ülkedir. Halen Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerini taşıyan ülkenin şurasını ziyaret edebilirsiniz.

Bosna ve herkes arasındaki seyahatinizde ziyaret edilecek yerler

 1. umut tüneli,
 2. Latince köprü
 3. Ebedi ateş
 4. inatçı ev,
 5. Kovasi Mozolesi
 6. Gazi Hüsrev Bey Camii,
 7. Saraybosna Katedrali,
 8. hançer camii,
 9. Severo Evi.

7. Ukrayna

Ukrayna Kiev
Ukrayna – sadece kimlikle pasaportsuz seyahat eden ülkeler

Uygun yaşam koşulları ve tarihi dokusuyla Türk turistlerin ilgisini çeken Ukrayna, kültürel yapısıyla da oldukça ilgi çeken bir ülkedir. Özellikle sofistike gece hayatı ve eğlence düşkünlüğü, ülkeyi tatil amaçlı seyahat edenlerin ilgisini çekmektedir.

Ukrayna kültürü de doğu ve batı komşularından etkilenmiştir ve bu kültürel etki Ukrayna mimarisine, müziğine ve sanatına yansımaktadır.

Komünist dönem, Ukrayna’da sanat ve edebiyat üzerinde çok güçlü bir etkiye sahipti. 1932’de Stalin, “Edebi ve Sanatsal Örgütlerin Yeniden İnşası Üzerine” bir kararname yayınlayarak Sovyetler Birliği’nde gerçekçi bir sosyalist devlet politikası benimsedi.

Bu, yaratıcılığı büyük ölçüde bastırır. 1980’lerde glasnost (açıklık) ilan edildi ve Sovyet sanatçıları ve yazarları kendilerini istedikleri gibi ifade etmekte yine özgürdüler.

Pysanky olarak bilinen Paskalya yumurtası geleneğinin Ukrayna’da uzun bir geçmişi vardır. Bu yumurtalar üzerinde bir desen oluşturmak için balmumu ile çizimler yapılır; Yumurtalar daha sonra güzel renklerini vermek için boyanır ve boya, yumurtanın daha önce mumlanmış kısımlarını etkilemez.

Yumurtanın tamamı boyandıktan sonra mumla kaplı kısım çıkarılır ve yumurtanın üzerinde sadece renkli bezeme kalır. Bu gelenek binlerce yıl öncesine kadar uzanır ve Ukrayna’da Hıristiyanlığın yayılmasından önceki zamanlara kadar uzanır. Karpat Dağları’nın eteklerine yakın Kolomyia şehrinde, Pysanka Müzesi 2000 yılında inşa edilmiştir.

Müze daha sonra 2007 yılında Ukrayna’nın Yedi Harikası’nın bir parçası olarak aday gösterildi ve modern bir Ukrayna anıtı olarak kabul edildi.

Ukrayna Gezilecek Yerler

 1. Kiev Özgürlük Meydanı,
 2. altın Kapı,
 3. Fomin botanik bahçesi,
 4. Odessa’daki Vorontsov Sarayı,
 5. potemkin merdivenleri,
 6. Lviv’deki Pazar Meydanı,
 7. Evan Franco Barque,
 8. Shevchenka Caddesi Potocki Sarayı,
 9. Verminska Caddesi.

8. Gürcistan

Gürcistan
Gürcistan – Kimlik kartı ile seyahat edilebilecek ülkeler

Kendine has birçok yapısı ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir kimlikle seyahat etmenin mümkün olduğu ülkelerden biridir. Gürcü mimarisi birçok medeniyetten etkilenmiştir. Kaleler, kuleler, surlar ve kiliseler için birçok farklı mimari stil vardır.

Svaneti’nin üst duvarları ve Khevsureti’deki Shatili kasabasının kalesi, Orta Çağ Gürcü mimarisinin en güzel örnekleri arasındadır. Gürcistan’ın diğer mimari yönleri arasında Haussmann’ın Rustaveli Caddesi ve Tiflis’in Eski Kent bölgesi sayılabilir.

Gürcistan seyahatinizde ziyaret edilecek yerler

 1. Eski Şehir (Altstadt) Tiflis,
 2. batum botanik bahçeleri,
 3. kutaisi pazarı,
 4. göl rika,
 5. Tiflis’te hava tramvayı,
 6. Batum Caddesi,
 7. Ali ve Nino anıtı,
 8. Bagrati Katedrali,
 9. Batum Yunus Akvaryumu
 10. Rus-Gürcü Dostluk Anıtı,
 11. Tsminda Samba Katedrali,
 12. İlçe Merkez Parkı.

9. Azerbaycan

Azerbaycan
Azerbaycan

Kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın sadece kimliğinizle gidebileceğiniz ülkeler arasında olduğunu söylememe gerek yok sanırım. 🙂 Hollanda ve Belçika gibi sınırlarımız olsa ve birbirimizin ülkelerine yürüyerek gidebilsek ne güzel olurdu değil mi? :/

Çeşitli Azerbaycan yemekleri – genellikle et, sebze, süt, hamur işleri, pilav, çorbalar. Zeytinyağlı yemekler yok. Azerbaycan mutfağının bir diğer büyük özelliği de aynı türe ait birçok yemek çeşidinin bulunmasıdır. Örneğin 30’dan fazla çeşit dolum ve paketleme, 200’den fazla pilav çeşidi olduğu bilinmektedir.

Azerbaycan Gezilecek Yerler

 1. Haydar Aliyev Kültür Merkezi,
 2. Bakü eski şehir,
 3. Bakü Caddesi,
 4. Alev Kuleleri
 5. Azerbaycan Ulusal Halı Müzesi,
 6. Çeşme Meydanı
 7. yayla parkı,
 8. Yedi güzel şelale.

10- Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs
Kuzey Kıbrıs

Doğal güzellikleri ile Akdeniz kıyısında bir ada ülkesi olan Kuzey Kıbrıs, Lefkoşa ve Girne gibi birçok önemli şehre sahiptir.

KKTC’de zamanla birçok müzik grubu ve sanatçı yetişmiştir. Genellikle klasik müzik, opera, pop, Türk sanat müziği, Türk halk müziği, rap gibi müzik türlerini icra ederler.

Kıbrıs Türk mutfağı, Türk ve Akdeniz mutfağı ile benzerlikler taşımaktadır. Bu kapsamda şeftali ve bellavona kebapları, saltyeh, piroho, kızarmış hellim ve koyun sütünden yapılan hellim, hellim, ajina, gloricia, shamish, kadayıf ekmeği gibi yemekler tatlı olarak sayılabilir.

Kıbrıs gezinizde gezilecek yerler

 1. Girne Kalesi,
 2. Salamis antik kenti
 3. Bellapis Manastırı,
 4. Karpaz Yarımadası,
 5. Simge Müzesi.

tam liste için Kıbrıs Gezilecek Yerler Sizler için derlediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

Size de, Pasaportsuz sadece kimlikle gezdiğim ülkeler Listemize eklemek istediğiniz ve eksik olduğunu düşündüğünüz ülkeler varsa lütfen bize yorum olarak yazın. 🙂

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın