https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Rusya’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Rusya’da gezilecek yerler

Rusya’da gezilecek yerler

01/24/2023 09:05:00

Dünyanın yüzölçümü bakımından en büyük ülkesi olan Rusya, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Birçok turistin ziyaret ettiği ülkeler arasında yer alan Rusya, doğal güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Rusya’da gezilecek yerler listesini sizler için hazırladık. Bu liste sayesinde seyahatinizi planlayabilir ve zaman açısından daha kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Moskova Kremlin ve Kızıl Meydan

Rusya’nın simgesi olan Moskova Kremlin Sarayı, şehrin en eski yapılarından biridir. Sarayın 1147 yılı civarında yapıldığı bilinmektedir. İçinde Cephanelik Odası, Senato binası ve kilise binasının da bulunduğu Kızıl Meydan mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Rusya’daki ünlü Kızıl Meydan’ı görmeden Rusya seyahatinizi sonlandırmayın. Ayrıca Kremlin Sarayı ve Kızıl Meydan 1991 yılından beri UNESCO’nun koruması altındadır. Muhteşem yapıların fotoğraflarını çekebilecek ve Rusya gezinizi ölümsüzleştirebileceksiniz.

Petersburg

Mimarisi ile herkesi kendine hayran bırakan St. Petersburg en güzel şehirlerden biridir. Rusya tarihini yakından görmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bölgelerden biridir. Ermitaj Müzesi de bu şehirde bulunuyor. Müze sayesinde Rusya tarihi hakkında daha detaylı bilgi edinmek mümkün oluyor. Bu şehirdeki yapılar arasında Kışlık Saray, Büyük Petro’nun Yazlık Sarayı, Bilimler Akademisi gibi önemli alanlar bulunuyor. Bu şehrin de UNESCO koruması altındaki yerler arasında olduğunu özellikle belirtmeliyiz.

Lena Sütunları

Rusya’nın muhteşem doğal güzelliklerini görmek isteyenlerin gezi listelerinde ilk sıralara eklemeleri gereken yerlerden biri de Lena Pillars. Nehir boyunca dikey olarak oluşan bu kayalıklar harika bir görüntü de sağlıyor. 2012 yılından beri UNESCO’nun koruması altında bulunan bu sütunlar için ayrıca turlar düzenleniyor. Dilerseniz bu turlara katılabilir ve sütunları yakından görebilirsiniz.

Solovetsky Adaları

Adeta masal romanlarından olan bu adalar çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Ortodoks kalesi bir süre sonra kamp alanına dönüştü. Eşsiz bir manzara görebileceğiniz Solovetsky Adaları mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. 1992 yılından itibaren UNESCO koruması altına alınan yerlerden biridir.

Vladimir ve Suzdal Beyaz’ın taş anıtları

Bir bölgede Rusya’nın en eski mimari eserlerini görmek istiyorsanız bu taş anıtları mutlaka ziyaret etmelisiniz. Eşsiz bir mimari güzelliğe sahip olan bu alan, farklı yapı modellerini bir araya getirmektedir. Genellikle beyaz kireç taşından yapılan bu eserler, düzgün taş oymacılığı sayesinde bu güzel görünüme sahiptir.

Geysir Vadisi ve Kamçatka Volkanları

300’den fazla sönmüş ve aktif yanardağ barındıran bu bölge görülmeye değer yerlerden biridir. Görüntüsüyle görenleri kendine hayran bırakan Geysir Vadisi ve Kamçatka Volkanları da fotoğraflamak isteyeceğiniz alanlar arasında. Özellikle Rusya’nın iklim koşulları dikkate alındığında genel olarak dağlarda kar görmek mümkün olacaktır. Dağların karla birlikte daha hoş bir görünüme sahip olduğu söylenebilir.

Baykal Gölü

Doğanın huzuru ile baş başa kalmak istiyorsanız Rusya’da mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri Baykal Gölü. Dünyanın en derin gölü olma özelliğini taşıyan bu göl, aynı zamanda en eski tatlı su kaynaklarından biridir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken bu göl, arkasındaki dağ manzarası ile sizlere harika manzaralar sunuyor.

Altay dağları

Rusya demişken Altay Dağları’ndan bahsetmemek olmaz. UNESCO tarafından da koruma altına alınan toplam dört göle ev sahipliği yapmaktadır. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan bu dağlar mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

kırlangıç ​​​​yuvası

1912 yılında inşa edilen bu yapıyı gördüğünüzde içinde bir prenses yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz. Kale zaman içinde birçok tahribata uğrasa da yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde her zaman bugünkü halini almayı başarmıştır. Bir dönem restoran olarak da kullanılan kale, günümüzde sanat sergileme alanı olarak kullanılıyor. Harika bir manzaraya da sahip olan Kırlangıç ​​Yuvasını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Hem iç hem de dış mimarisiyle ziyaretçilerine mükemmel güzellikler sunan bir kaledir.

Vvedensky Tolga Kutsal Manastırı

Yaroslavl şehrinde yer alan bu manastır antik özellikleri sayesinde turistlerin ilgisini çekiyor. Adını yakınlarda bulunan Tolga Çayı’ndan alır. Şu anda açık olan manastır ziyaretçilerini bekliyor.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın