https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Roma’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Roma’da gezilecek yerler

Roma’da gezilecek yerler

23.12.2022 09:30:00

İtalya denilince akla ilk gelen yerlerden biri de başkenti Roma’dır. Güçlü bir tarih ve kültüre sahip olmak, Roma’da gezilecek yerlerin sayısını arttırmaktadır. Özellikle İtalya tarihini yakından takip etmek isteyenler için Roma’da pek çok farklı yapı bulunuyor. Aynı şekilde eşsiz güzelliğini yakından görmek isterseniz de Roma’da gezilecek pek çok bölge ile karşılaşmanız mümkün olacaktır. 3.000 yıllık bir geçmişe sahip olan Roma’da mutlaka ziyaret edilmesi ve görülmesi gerekenlere bir göz atalım.

Kolezyum

MS 72 yılında yapımına başlanan bu yapı, adını girişindeki oymadan alıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan yapının depremde de ağır hasar gördüğü biliniyor. Gladyatör dövüşlerinin yapıldığı yer olarak bilinen Colosseum, estetik açıdan da harika bir manzara sunuyor. Yapının bir dönem sığınak olarak kullanıldığı da kaydedilmektedir. Roma’dayken mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olan Kolezyum, akşam saatlerinde yapılan ışıklandırma sayesinde daha güzel bir görünüm kazanıyor.

Roma Forumu

Alışılmadık bir mimari yapı görmek isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken yerlerden biri olarak Roma Forumu’ndan bahsetmeliyiz. Antik çağda inşa edildiğinden arkeolojik sit alanı olarak da kabul edilir. Bir zamanlar alışveriş merkezi olarak kullanılan bu yapı, turistlerin ilgisini çeken yapılar arasında yer alıyor. Roma İmparatorluğu’nun merkezi olan bu yapı aynı zamanda tapınakları da barındırmaktadır. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

trevi Çeşmesi

Trevi kelimenin tam anlamıyla “üç yol” anlamına gelir. Üç farklı yer altı suyunun bu bölgede birleştiğine inanıldığı için bu çeşmeye bu isim verilmiştir. Üzerindeki işlemeler özellikle turistlerin ilgisini çekiyor. Savaş sırasında askerler tarafından kullanılan bu çeşmenin askerleri ölümden kurtardığı rivayet edilir. İtalyanlar tarafından da manevi bir anlam yüklenen bu yapı, görüntüsü ile görenleri hayran bırakmaktadır. Binada heykeller de var. Harika fotoğraflar çekebileceğiniz bu yapı, Roma’nın mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerinden biridir.

panteon

Kelimenin tam anlamıyla “Tüm Tanrıların Tapınağı” anlamına gelen bu yapı, antik döneme ait eserler arasındadır. Kelimenin kökeninin Yunanca olduğu ortaya çıktı. Kilise olarak kullanılan bu yapının girişinde iki farklı heykel de bulunuyor. Harika fotoğraflar çekebileceğiniz bu yapıyı Roma gezi listenize ekleyebilirsiniz.

İspanyol merdivenleri

Yöre halkının sıklıkla ziyaret ettiği alanlardan biri olan bu merdivenler taş kullanılarak yapılmıştır. Genel olarak Romalıların buluşma noktalarından olan bu merdivenlerin çevresindeki dükkânlarda biraz vakit geçirmenizi tavsiye ederiz. Restoran ve kafelerin de bu lokasyonda yer aldığı belirtiliyor. Geziniz sırasında dinlenmek için bu yerleri tercih edebilirsiniz.

Sant’Angelo Kalesi

Geçmişte Roman kalesi olarak kullanılan bu yapı, Cem Sultan’ın bir dönem mahkûm olduğu yerler arasında yer alıyor. Tarihi yapılar denilince akla gelen ilk yerlerden biri olması buranın oldukça popüler olduğunu bizlere gösteriyor. MS 139 yılında tamamlanan kale, çeşitli onarımlar sayesinde bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

Venedik Meydanı

Daha çok Venedik Meydanı olarak bilinen Piazza Venezia, Venedik elçilik binasının yakınında bulunduğu için bu isimle anılmaya başlandı. Bu binanın çevresinde ayrıca en popülerleri arasında yer alan çeşitli restoranlar bulunmaktadır. Roma’nın eşsiz yemeklerini bu bölgelerde tatmanızı tavsiye ederiz. Yakınlarda kafeler de bulunmaktadır.

Konstantin Takı

Kolezyum’un yanında bulabileceğiniz yapı, mimarisi ile turistleri kendine hayran bırakıyor. Binanın asıl yapılma nedeni Konstantin’in zaferini kutlamaktır. 21 metre yüksekliğindeki yapı Latince kitabeye sahiptir. Ayrıca üzerindeki yazıtlardan Konstantin’in yaşadığı savaşlar ve hayatı hakkında bilgi almak mümkündür.

Palatine Tepesi

Palatine Tepesi, Roma Forumu’nu gezdikten sonra mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri. Roma’yı uzaktan görebileceğiniz bu tepe aynı zamanda fotoğraf çekmeniz için de önemli yerlerden biri. Bu tepe sayesinde Roma’nın muhteşem manzarasını daha güzel görebileceksiniz.

Villa Borghese

Bir müze ve sanat galerisi olan bu bölge aynı zamanda turistik bir noktadır. Özellikle İtalyan ressamların eserlerini bu binada görme fırsatı bulacaksınız. Sanatla ilgilenen herkesin Roma’daki Villa Borghese’yi ziyaret etmesini tavsiye ederiz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın