https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Rize’de günlük kiralık dağ evi - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Rize’de günlük kiralık dağ evi

Rize’de günlük kiralık dağ evi

31.10.2022 22:30:00

Rize denilince akla Rize’nin tabiat harikaları, yemyeşil dağları ve bol oksijenli temiz havası gelir. Yemyeşil dağların arasında muhteşem manzaraya şahitlik ederek birkaç gün tatil yapmak isteyenler için Rize’nin en güzel yerlerini derlediğimiz bu yazımızı kaçırmayın.

Rize, doğa tutkunları için sıklıkla dağcılık ve kamp rotası olarak seçilmektedir. Daha konforlu konaklamalar için bölgede oteller, bungalovlar, pansiyonlar ve daha birçok konaklama seçeneği mevcuttur. Seyahat tarzınız ne olursa olsun, bu yazıda bahsedeceğimiz yerleri listenize eklemeyi unutmayın.

Trabzon, Artvin, Erzurum ve Bayburt ile komşu olan Rize, Karadeniz kıyısında cennet gibi bir şehir. Türkiye’de çay tarımının merkezidir ve meşhur Rize çayı ile ünlüdür. Yazın ılıman, kışın serin bir iklime sahip olan ada, dört mevsim ziyaretçi akınına uğramaktadır. Doğa ve huzur dolu birkaç gün geçirmek istiyorsanız yaylaları, harika dağ manzarası ve tertemiz şelaleleri ile sizin için oldukça ilgi çekici bir destinasyon olacaktır.

Güne dağ manzarası eşliğinde kahvaltı ile başlayın!

Sabahları nefis Rize çayı eşliğinde yemyeşil dağları seyrederek kahvaltı yapmak ve ardından dağ yürüyüşlerine çıkmak, Rize’de yapabileceğiniz en keyifli aktiviteler arasında yer alıyor. Rize, tarihi zenginliği ile birçok kaleye, taş köprüye ve müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Buradaki müzelerden bazıları Rize Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Doğal Yaşam Müzesi ve Çaykur Çay Müzesi.

Doğal güzellikleriyle ünlü Rize’deyken kaplıcalar, göller, şelaleler, milli parklar, kamp alanları, seyir platformları, çiftlikler ve mesire yerlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Fırtına Deresi

Fırtına Deresi’nde rafting yapmak ya da çay içerken oturup dereyi izlemek isteyebilirsiniz. Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki yaylada 9 köy ve 33 yerleşim yeri bulunmaktadır. 1994 yılında milli park ilan edilmiştir. Bölgenin en sulak yerlerinden biri olması nedeniyle ormanlar, alpin çayırlar ve ağaçlık bitki örtüsü inanılmaz derecede zenginleşmiş ve bu bölge bir akarsu cenneti haline gelmiştir.

Ayder, Elevate, Sal Yaylası…

Rize, Ayder Yaylası, Elevit Yaylası, Sal Yaylası, Gito Yaylası ve Anzer Yaylası’nın doğal güzelliklerinden biraz daha bahsedecek olursak, mümkünse birkaç gün mutlaka görülmesi ve mutlaka yaşanması gereken bir doğa cennetidir.

Rize Kalesi iki kaleden oluşmaktadır. İç kalenin I. Justinianus (527-565) döneminde, aşağı kalenin ise 13. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Erken Bizans döneminden kalma bu efsanevi yapıyı mutlaka görmelisiniz. Fırtına Vadisi’nde yer alan Zilkale, 14. yüzyıla kadar uzandığı tahmin edilen ve görenleri büyüleyen bir Orta Çağ mirası.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın