https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Rize’de gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Rize’de gezilecek yerler

Rize’de gezilecek yerler

1.12.2022 14:10:00

Doğu Karadeniz’in incisi olan ve her mevsim binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Rize, son zamanların en çok merak edilen ve tercih edilen turizm destinasyonları arasında yer alıyor. Çay yetiştirilen şehir, görkemli tepeleri, doğal harikaları ve büyüleyici manzaralarıyla tanınır. Her yıl turların düzenlendiği Karadeniz’in incisi Rize, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile görülmeye değerdir. Gelin bu mekanlara birlikte göz atalım.

Reese’in Şatosu

Şehir merkezinde Piri Reis Caddesi üzerinde bulunan yapıya yürüyerek ulaşmak mümkün. 13. yüzyılda yapıldığı söylenen yapının 5 kulesi bulunuyor. Günümüzde restorasyonu devam eden kale. İç kale, dış kale, dış kale surları ve kalıntılarından oluşmaktadır. Rize Müzesi’ne çok yakın olan kale ücretsiz olarak gezilebilir. Şehrin panoramik manzarasını seyredebilir, bu harika yapının çay bahçesinde oturabilir, sıcacık bir çaydanlık eşliğinde temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Rize Bungalov Evlerini incelemek için tıklayabilirsiniz.

Fırtına Deresi

Çamlıhemşin ilçesinde, şehir merkezine 75 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Geleneksel yaşamın izlerini taşıyan bölge, muhteşem doğası ve manzaraları ile ziyaretçilerin eğlenceli vakit geçirebilecekleri bir alandır. Erken Osmanlı döneminde yapılmış taş köprülerin görülebildiği Fırtına Deresi kafeleri de ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği sıcacık kafelerden. Doğa yürüyüşleri, rafting, zipline gibi aktiviteler sunan Fırtına Deresi, Karadeniz turunuz için harika bir rota olacak!

Rize Müzesi

Müze, şehir merkezinde, Pericelebi semtinde yer almaktadır. 19. yüzyılda inşa edilen ve Sarı Ev olarak da bilinen Tuzcuoğlu Sarayı’nda hizmete açılan Rize Müzesi’nin tarihi 1998 yılına dayanmaktadır. Etnografya Müzesi kapsamında sikkeler, arkeolojik eserler ve yazma eserler sergilenmekte olup, bir Zengin koleksiyonuyla şehrin en ilgi çekici müzelerinden biri de Rize Müzesi. Pazartesi hariç haftanın her günü ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Zalkali

Rize’nin bir diğer önemli tarihi kulesi olan Zilkale, Çamlıhemşin merkezine 85 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Orta Çağ’da 750 metre yükseklikteki bir tepe üzerine kurulan kale, şelaleleri, ormanları ve büyüleyici manzarasıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Üstelik bu kale “Türkiye’nin en güzel 15 kalesi” sıralamasında da yer alıyor. Kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

ayder yaylası

Kentin en çok ziyaret edilen yaylalarından biri olan Ayder, merkeze 85 kilometre uzaklıktaki Çamlıhemşin ilçesinde bulunuyor. Bal üretimi ile ünlü olan yayla, Karadeniz’deki harika kahvaltı mekanları, ahşap evleri ve serin yayla havası ile her yıl ziyarete gelen yerli ve yabancı binlerce turistin gözdesi. Ayrıca burada rafting yapabilir, kamp yapma ve otellerde konaklama imkanına sahip olabilirsiniz. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz, şehrin gürültüsünden uzak, böylesine harika bir doğayla iç içe ferah bir tatil istiyorsanız Ayder Yaylası’na mutlaka uğrayın deriz.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Park, il merkezine 110 kilometre uzaklıkta ve Çamlıhemşin semtinde bulunuyor. Doğa gezginlerinin en gözde adreslerinden biri olan milli park, ender bitki türleri, vahşi hayvanları ve buzul gölleriyle de oldukça ilgi görüyor. Helikopter kayağı, doğa yürüyüşleri, dağcılık gibi aktiviteler sunan Kaçkar Dağları Milli Parkı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kıble Dağı Camii

Şehir merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Güneysu’da bulunan cami, 19. yüzyılda inşa edilmiştir. 1950 yılında çıkan bir yangında hasar görenin ardından 2016 yılında restore edilerek bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Kıble Dağı Camii Pazar günleri hariç her gün ibadete açıktır.

Jeseva Harem Tepe Köyü

Rize’nin Gaili ilçesine bağlı olan köy, merkeze yaklaşık 24 kilometre uzaklıkta. Çay tarlalarıyla tanınan Checheva, her yıl binlerce konsept görsele fon oluşturuyor ve sosyal medyada çok popüler ve ilgi görüyor. Yaz ve bahar aylarında fotoğrafçıların ve yüzlerce yerli ve yabancı turistin gelip hayran kaldığı çay tarlalarının, Uzak Doğu’daki pirinç tarlalarına olan benzerlikleriyle görenleri büyülediğini söyleyebiliriz. Burada da bir resmin yok mu?

Sapanca Bungalov Evleri’nde tatilinizin keyfini çıkarmak için tıklayın.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın