https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Revaklı Çarşı – Tellallar – Sipahiler Çarşısı - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Revaklı Çarşı – Tellallar – Sipahiler Çarşısı

Revaklı Çarşı – Tellallar – Sipahiler Çarşısı

Revaklı Çarşı – Telalar Çarşısı – Mardin

Revaklı Çarşı olarak bilinse de buranın birden fazla adı var. Tellallar veya Sipahiler Çarşısı olarak da bilinir. Bir zamanlar Mardin’in en işlek ve en ilgi çekici yerlerinden biri olan bu çarşıda tarihle iç içe olan heyecanı yaşama fırsatı bulacaksınız.

Sipahiler Çarşısı’nı özel kılan değerli detaylar varken, halen kullanılmakta olan işçilik tarihin devam ettiğini gösteriyor. Gizemli ve özel bir yer olan Revaklı Çarşı’da tarih dolu bir deneyime hazır olun!

Kısa Açıklama: Doğu Eyaletinin Taçsız Kralı MardinBu arada, buradaki sınırlı zamanınızı benzersiz kılacaksınız; Mardin Gezilecek Yerler Listemize mutlaka göz atın.

Çarşı hakkında kısa video

Daha fazla video gelsin lütfen Youtube Kanalımız abonelik. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Rivaklı Çarşı (Tılalar Çarşısı) Hakkında Bilgi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde 17. yüzyılda inşa edilen Revaklı Çarşı, geçmişi hakkında net bir bilgi bulunmayan bir yerdir. Çarşıda karşılıklı olarak inşa edilen dükkânların her birinin önünde bir pasaj ya da yerel halının deyimiyle “abra” var. Bu yapıların inşası ile ilgili çeşitli amaçlar göz önünde bulundurulsa da mağazaları gezdikten sonra işin en ilginç tarafını görebilirsiniz.

Revaklı Çarşı - Tellallar Çarşısı - Sipahiler Çarşısı
Revaklı Çarşı – Tellallar Çarşısı – Sipahiler Çarşısı – Mardin

Çarşı dükkanları karşılıklı olmasına rağmen, sütunların tam yerleşimi nedeniyle dükkanların içi önden görülememektedir. Bu, dikkatli bir saygı ve komşunun ne yaptığını veya sattığını görememek için çok değerli bir detaydır. Kesme taşların yıllar süren inşaattan sonra zamana dayanamaması, çarşıda bir miktar aşınma ve yıpranmaya neden oldu.

Revaçlı Çarşı - Mardin
Telalar Çarşısı – Mardin

2002 YILINDA MERDİNAR PROJESİ Çarşıyı görsel ve mimari açıdan zenginleştirmek amaçlanmıştır. Çarşının en eski sakinlerinden ve asırlık zanaatını icra eden İbrahim Yağmurku’nun bağışladığı dükkânın yıkılmasıyla çarşı daha da güzel bir görünüme kavuştu. Proje tamamlandıktan sonra bugünkü görünümüne gelen çarşı, geçmişte terzilerin ve perdelerin barındığı bir ticaret merkeziydi.

Bugün hala var olan ustaların yanı sıra Bakırcılar Çarşısı’ndan buraya gelen bakır ustaları ve hediyelik eşya satanlar da Sipahiler Çarşısı’na değer katıyor. Çarşı, pazar günleri hariç her gün aktif olarak hizmet vermektedir.

Tilalar Çarşısı (Rivaklı Çarşı) Adı nereden geliyor?

Telalar Çarşısı (Rivaklı Çarşı)
Telalar Market’te (Rivakli Market) neler var?

Anlatıcılar, geçmişte yaşanan önemli olayların herkes tarafından duyulmasını sağlamak için çarşıları dolaşan ve bu olayları halka duyuran kişilerdir. Tellallar Çarşısı da 2000’li yılların başına kadar bu insanların dolaştığı bir yerdi. Bu noktada Tellallar Çarşısı ismi de buradan gelmektedir.

Çarşıda ne yapabiliriz?

Sipahiler Çarşısı zamanın akışına meydan okuyan çok özel bir alan olduğu için burada vakit geçirmek ve belli aktiviteleri gerçekleştirmek mümkün!

bir fotoğraf çek: Mardin’in tarihi çarşısı Telalar Çarşı’da taş sütunların ve muhteşem manzaranın yanında fotoğraf çekebilirsiniz. Çarşının pasajlarına tırmanırken Mzeopotamia’yı arkanıza alarak eşsiz kareler yakalayabilirsiniz. Bu noktada çarşının fotoğraf çekmek için harika bir seçenek olduğunu belirtmekte fayda var.

Marangoz kahvesinde bir mola: Marangozlar Kahvesi, yüzyıllardır faaliyet gösteren ve kafe kültürüne adapte olmuş bir yer olan Sipahiler Çarşısı’nda yer almaktadır. Mistik bir mekan olmasının yanında farklı lezzetleri bir araya getirmesi de oldukça önemlidir. Çarşı içerisinde yer alan bu harika mekanda biraz zaman geçirebilir ve eşsiz lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

ziyaret saatleri: Sipahiler Çarşısı günün her saatinde ziyaret edebileceğiniz bir yer olmakla birlikte herhangi bir saat sınırlaması olmamakla birlikte pazar günleri dışında dükkanlar kapılarını 8:00 – 18:00 saatleri arasında açmaktadır. Öte yandan çarşıya girmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Revaklı Çarşı (Tellallar Çarşısı) Ulaşım Bilgileri

Tebük: Tucker, Cumhuriyet CD’si. No: 189, Pk: 47100 – Merkez / Mardin

nerede?: Cevahir Çarşısı’na ulaşmak için farklı yolları kullanabilirsiniz. İkinci cadde tarafından gelenler Kasaplar Çarşısı’na inip sola dönen yolu takip etmelidir.

Nasıl gidilir?: Boyacılar Çarşısı’ndan sağa doğru rampa takip edildikten sonra 100 metre sola gidilerek Sipahiler Çarşısı’na ulaşmak mümkün. Mardin’de ‘Sok-ıl Dillin’ olarak da bilinen bu çarşıyı yöre halkı rahatlıkla tarif edebilir.

Mardin Ulu CamiiŞehir merkezine yaklaşık 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu çarşıda biraz vakit geçirmek harika.

Konum bilgisi

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın