https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Prag gezi rehberi - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Prag gezi rehberi

Prag gezi rehberi

11/12/2022 16:50:00

Masallar şehri

Avrupa’nın en iyi korunmuş şehirlerinden biri olan Prag, bu özelliğini 2. Dünya Savaşı’nda hiç zarar görmemiş olmasına borçlu. Bu güzel şehri Hitler’in “yıkmadığı” söylenir. Katedralleri, sivri kuleleri, köprüleri ve tarih kokan sokaklarıyla Prag, her manzaraya ayrı bir kartpostal çizecek kadar güzel.

Orta Avrupa’da Orta Çağ’dan kalma bu şehirde, Gotik ve Barok mimarisinin hakimiyetinde yaratılan zengin şehir merkezinde dolaşmak eşsiz bir nimet. Konaklama yerinizden harika tramvay altyapısı ile merkeze ulaşmış olmanız, her noktanın üç beş adım uzaklıkta olması ve her mekanın oldukça romantik bir his uyandırması. Prag’ın gerçekten kendine özgü bir havası olduğunu söylemek abartı olmaz.

Prag ulaşım rehberi, Prag’da şehir içi ulaşım

Dediğimiz gibi Prag popüler bir şehir. Merkezdeki her şey yürüme mesafesindedir. Ayrıca çok iyi bir tramvay ve metro ağı ve entegre otobüs güzergahları var. Toplu taşıma kısmi kısıtlamalarla 24 saat mevcuttur. Gözlem noktamız olabilecek Petrin Tepesi’ne Újezd ​​istasyonundan tarihi fünikülere binmenizi öneririz.

Prag ve kitaplar değil

Döviz bozdururken dikkat edin: Avrupa Birliği üyesi olan ancak avroya dahil olmayan Çek Cumhuriyeti. Döviz büroları, inanılmaz döviz kurları ve sinir bozucu komisyonlar talep ediyor ve dikkatli olmazsanız para dağıtıyor. Değiştirmeden ve paranızı saymadan önce döviz kurunu ve komisyonu kontrol edin ve kabul edin. Gerekirse birkaç ofisi ziyaret edin ve en iyi teklifi vereni kullanın.

Yankesicilere dikkat edin: Kalabalık turistik bölgelerde ceplerinizi ve çantalarınızı toplayın ve önleminizi alın. Şehrin hafif bir güvenlik sorunu olduğu doğru ve abartmadan.

Absinth için: Absinthler AB standartlarına göre üretilmektedir yani eski mitlerde anlatılan halüsinasyonlar vs. Etkiler beklenmedik. Bir barda absinthe istediğiniz zaman turist olduğunuz kayıtlara geçmiştir, çünkü Çek Cumhuriyeti’nde pelin üretimi ve satışının tamamı geliştirilip turistlere pazarlanmaktadır. Ancak %60, %70 alkol içeriğine sahip olan absintheyi tadabilir ve hediye olarak harika bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz.

Becherovka’ya gelince: Çek Cumhuriyeti’nin milli içkisini de tatmalısınız. Farklı otlar ile bu tür likör çok serttir. Jagermeister hayranları da buna bayılacak.

Siyah biraya gelince: Dünyaca ünlü Çek birasını denerken bolca tüketilen Budweiser Black’i de mutlaka denemelisiniz. Taflan’ın tüm biraları arasında açık ara en iyisi.

Kaba garsonlar, fazla uğraşmamaya çalışın: Barış ve Tavlan ayrı zamanlarda Prag’a gittiler. Hem bize hem de arkadaşlarımıza denk geldiği için genelleme yapabiliriz ve bazen restoranlarda can sıkıcı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Durum zaten tüm hizmet sektöründe geçerli. Muhtemelen gülen yüzler ve kızgın tavırlar olmadan sunulacaktır.

Bilginize, ÖZGÜRLÜĞÜN TADINI ÇIKARIN: Yasal sigara içme söz konusu olduğunda Çek Cumhuriyeti bazı yönlerden Hollanda’dan daha yasaldır. Esrar kullanımının yaygın olduğu ülkede “az miktarda” kullanıldığı için 15 grama kadar taşınması yasal. Yasalar ayrıca, diğer ürünlerin belirtilen “küçük miktarlardan” daha fazlasına sahip olarak işlenmesini gerektirir. Örneğin, 1 grama kadar bazı ağır ürünler, 4 tablete kadar tabletler ve 5 tablete kadar LCD’ler tutulabilir. Bunun dışında Prag’ın uyuşturucu taşıma limitlerine değinelim: 5 adede kadar kenevir bitkisi yetiştirmek yasal. Her özgürlüğün olduğu yerde rahatlıkla kullanıldığını anlamamak lazım tabi. Aslında keyif verici uyuşturucular yasak ama polis bu miktarlarda işlem yapmıyor, tabi ki ekstra şüpheli bir durum görürlerse bunu yapma hakları var.

Prag’da görülecek yerler

Stare Mesto (Eski Şehir): Prag’ın kalbi. Astronomik saat ile eski ve yeni belediye binasının da dahil olduğu bölge, 13. yüzyıldan kalma kiliseler ve evlerle doludur. Şehir merkezi meydanı, Prag’ın turizm merkezi ve turistik gezilerin başlangıç ​​noktasıdır. Etrafta çok sayıda kafe ve restoran var. Fiyatlar bu kadar merkezi bir yer için fena değil ama yine de yemek yemek için bu bölgeden biraz daha uzaklaşmaya değer.

Astronomik Saat: 1410 yılında yapılan bu saatin şehrin simgesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Her saat başında gerçekleşen performansı siz yokken de izleyebilirsiniz. Bu performansta Ölüm figürü zili çalar ve Oniki Havari belirir. Bir dakikadan az süren bu gösterinin ardından birçok turist “Öyle mi?” diyebilir ve ayrılabilirsiniz.

Prag Kalesi: Guinness Rekorlar Kitabı tarafından onaylanan, dünyanın en büyük tarihi kalesi. Şehre tepeden bakan kaleden şehrin harika manzaralarını yakalamak mümkün. çevreleyen st. Vitus Katedrali, Saraylar ve Kraliyet Bahçesi. Kaleye giriş ücreti 350 CZK.

St. Vitus Katedrali: Prag Kalesi’nin içindeki tepede yer alan Gotik mimariye sahip bu dev katedral, hem içte hem de dışta ince işçiliği ve ihtişamıyla dikkat çekiyor. Dışarısı ne kadar korkunç ve karanlıksa, içi de o kadar parlak ve geniştir. İçerisindeki vitray işçiliği de görülmeye değer. Giriş ücretsizdir, ancak hepsini ziyaret etmek için bir ücret ödemeniz gerekir.

Karlův most (Charles Köprüsü): Prag’ın Eski Kent bölgesini Mala Strana’ya (küçük şehir) bağlayan bu yaya köprüsü üzerinde çok sayıda ressam, müzisyen ve sokak sanatçısı bulunmaktadır.

Mala Strana: Köprünün karşısındaki biraz daha sessiz bir bölge, birçok dar sokakta kendinizi kaybetmek için mükemmel. Birçok ilginç kafe, restoran ve mağaza var. Aynı zamanda iyi bir yemek alanıdır. Tarih ve gündelik hayatın daha iç içe olması burayı özel kılıyor. Kale, Yahudi Mahallesi ve Franz Kafka Müzesi bu bölgede yer almaktadır.

Charles Köprüsü: Mala Strana’yı Old Town’a bağlayan önemli köprülerden biri. Özellikle geceleri ışıkların altında mükemmel bir görüntü sunar. Köprüye heykeller ve sokak sanatçıları eşlik ediyor.

John Lennon Duvarı: Mala Strana’da bulunan bu duvar 1980’lerden beri el değiştirmiş ve Lennon’a ve özgürlüğe adanmış grafiti ve resimlerle dolu.

Yahudi Mahallesi (Josephof): Avrupa’nın en eski aktif sinagogu olan Eski Yeni Sinagogu’na ev sahipliği yapan mahallede birkaç sinagog ve Avrupa’nın en eski Yahudi mezarlığı ve Kafka’nın evi bulunmaktadır.

Franz Kafka Müzesi: Prag, tüm zamanların en ünlü ve tartışmalı yazarlarından biri olan Kafka’nın ekmeğini yemek ve turistik bir öğeye dönüştürmek için elinden geleni yapıyor. Kafka adına açılan para tuzağı mekanlarına/müzelerine rastlayabilirsiniz. Orijinal, Charles Köprüsü’nün eteğindedir.

Cinsel Aletler Müzesi: Girmemenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz “müze”, tarih boyunca cinsel amaçlı kullanılan aletleri konu alan üç katlı bir sergi oluşturuyor. Eski bir video ile başlayan tura giriş 10€ yani tek kelimeyle israf.

Prag gecesi

Prag’da gece hayatı oldukça hareketlidir ve fiyatlar oldukça uygundur. Her zevke uygun caz kulüpleri, seyyar şarap, diskotekler, gece kulüpleri ve striptiz kulüpleri Eski Kent Meydanı’nda yer almaktadır.

Şehrin en ünlü gece kulübü Cross Club’dır. Her satırında farklı müzikler çalan endüstriyel tasarıma sahip bu çok katlı kulüp kesinlikle ilk tercih olmalıdır. Zengin turistler ve yerlilerle dolu ve fiyatlar makul.

Diğer önde gelen gece kulüpleri Dublex ve La Fabrique’dir.

Prag şehir haritası

Artık Avrupa’nın bazı şehirlerinde ev yapımı, kar amacı gütmeyen, reklam amacı gütmeyen Use-it haritaları edinebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın