https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Pierre Loti Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir Kahvaltı Fiyatı – Eyüp / İstanbul - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Pierre Loti Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir Kahvaltı Fiyatı – Eyüp / İstanbul

Pierre Loti Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir Kahvaltı Fiyatı – Eyüp / İstanbul

Bu tepelere tırmanırken Haliç’in ünlü panoramasını izlemek için en iyi yer; Adını ünlü Fransız yazar Pierre Loti’den alan kahveye ulaşıldı. Uzun yıllar İstanbul’da yaşayan ve gerçek bir İstanbul aşığı olan Pierre Loti’nin gerçek adı “Julian Feud” dur. Tarihi Kahve, yukarıda bahsedilen eşsiz manzaraya tanık olmak için mükemmel bir yerdir.

Türkiye’yi ikinci evi olarak gören Pierre Loti’nin o dönemde “Rabi’a Kadın Kahvesi” olarak bilinen bu kafeye uğradığı ve Haliç’e karşı “Aziad” romanını yazdığı söyleniyor. Bugün aslına uygun olarak restore edilerek “Türk Mahallesi” haline getirilen alan, turistik tesis olarak kullanılan yerlerden oluşuyor. Alan Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde “İdris Köşkü Mesire Yeri” olarak geçmektedir.

19. yüzyılda İstanbul’a gelen hemen hemen tüm yabancıların ve seyyahların uğrak yeri olan Pierre Loti’nin çevresinde birçok tarihi yapı bulunuyor. 1813 yılından kalma iki oymalı ahşap Kaşgari Tekkesi bunlardan biridir. Yine tesisin girişinde, Üç Yol’un kavşağında, önünde Farsça yazılı yuvarlak beyaz bir mezar taşı bulunan yapı Çulak Hasan Han’dı. Tekke Row’daki tarihi bina bir ilkokuldur. 1589 yılında vefat eden Mevlevi’nin “İskender Dede” adlı türbesi, Mekteb’in hemen önünde ve aynı zamanda Osmanlı tarihi yazarı olan İdris Bilisi tarafından yaptırılan tesis alanı içinde yer almaktadır. İskender Dede’nin önündeki üç kuyudan biri ünlü Umniah (veya Niya) kuyusu. Evelia Çelebi’nin bu kuyuyla ilgili kitabının kitabında; “Kuyuya bakan, arzularını kuyuda görür” diye yazar. Türbenin üst tarafında saray şövalyelerinin reisi (Mirahor Tog General) Ali Ağa ve ailesinin mezarları bulunmaktadır. Ayrıca Bizans döneminde yapıldığı ve Osmanlı döneminde kullanıldığı sanılan “tank” da halen tesisin ortasında duruyor.

Pierre Loti Hill’de çay ve kahvaltı fiyatları

Üst taraftaki restoranlarda kahvaltı 25 ile 40 TL arasındadır. arasında farklılık gösterir

Restoranlarda fiyatlar değişkenlik gösterse de amacınız çay içmek ise bir bardak çay 2 TL. Kahve 5 TL.

Pierre Loti Tepesi Resimleri

Pierre Loti Tepesi’ne nasıl gidilir?

Pierre LotiEyüp semtinde yer almaktadır. Bu nedenle Eyüp’e giden otobüslere binebilirsiniz. Ayrıca Metrobüs ile Ayvansaray istasyonunda inip Eyüp yönüne yürüyebilir veya Edirnekapı veya Topkapı’dan Gaziosmanpaşa Pazar minibüslerine binebilirsiniz.

hayır: 3-4 tl burada. Sırasıyla teleferikle yokuş çıkma imkanı da veriliyor.

İett hatları Pierre Loti’den geçiyor

Eminönü: 47, 47, 47E, 47N belediye otobüsü

Mecidiyeköy ve Şişli: Belediye Otobüsü 54 HŞ (Hasköy / işli)

Doğaçlama: Belediye Otobüsü 54 HT, 36 T (Haskoy- Taksim)

Topkapı: Belediye otobüsü 41 ST (Seyrantepe – Topkapı)

Eyüp semtindeki Peirre Loti’ye şehir içi otobüs, metrobüs ve teleferik gibi birçok farklı alternatifle ulaşılabilir.

Avcılar – Zincirlikuyu Metrobüs Hattı Kullananların Halıcıoğlu durağında inip Eyüp merkeze giden tabelaları takip etmeleri yeterli. Eyüp’ün merkezindeki tabelalar sayesinde Pierre Loti’yi rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca Eminönü’nden kalkan ve Eyüp-Balat yönüne giden belediye otobüsleri de Pierre Loti’nin yakınından geçmektedir. Anadolu yakasından keyifli bir şekilde gelmek isteyenler için Üsküdar ile Haliç arasında çalışan ve her yarım saatte bir hareket eden Pierre Loti’ye özel yolcu gemileri ile ulaşmak mümkün.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın